Miten pahasti on vanhempaa loukattava että voi perinöttömäks tehdä.En käynyt ,enkä hoitanut ,enkä kuunnellut jatkuvaa narinaa.OLIN hänen eläsessä sanonut MUKA että sitten pernnölläni matkustelen ja juhlinse on kirjattu menttiin ja olen syvästi hänen tunteitaan loukannut vanhan ihmisen,,,,
kuinka pahaa kun on aina ollut huono;(
rintaperillinen ja ainoo lapsi
9944
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Lakiteksti on tässä asiassa aika tarkka: perinnöttömäksi voi tehdä sillä perusteella, että perijä on tahallisella rikoksella syvästi loukannut perinnönjättäjää tai tämän lähiomaista, tai perijä jatkuvasti viettää kunniatonta ja epäsiveellistä elämää. Siis jos olet loukannut perinnönjättäjää jotenkin muuten kuin rikoksella, ei se ole riittävä peruste perinnöttömäksi tekemiseen. Ota ihmeessä yhteyttä oikeusavustajaan, uskoisin että saat ainakin lakiosasi.
omaisuutesi, kuten muutkin, kuten vanhempasikin tekivät.
Entäs sellainen haaska, joka isänsä (ainakin paperilla..) kuolinvuoteen vierellä nimitteli vanhusta haaskaksi, ja kuolevaksi raadoksi? Vanhus ei enää pysytnyt puhumaan, mutta jotkut uskovat, että kuolemaa lähestyessämme me olemme normaalia enemmän tietoisia ympäristöstämme, vaikka emme pystyisi puhumaan. Tuollainen avuttoman vanhuksen kiduttaminen, vuosikymmeniä jatkuneiden terrorivierailujen päälle - minusta paikalla olijoiden tulisi voida tehdä kyseinen raato perinnöttömäksi. Mitä muut arvelevat?
Äitini oli se joka mua ei halunnut tavata ja mua eläessään haukkui,nyt vielä olin MUKA sanononut!!!!
valehteli vielä ennen kuolemmaansa ,olin vieressä kun hän kuoli ja silittelin hiuksia,poskia suukottelin ,hyräilin,,,,lähetin hänet kauniina hiukset kammattuina isääni tapaamaan....
Sitten jos tiedät käsitteen narsismi niin mä olen oppinut käsitteen selkänahkani ja mielenterveyden menetyksenä.
EI kaikki äidit ole madonnia meillä oli se toinen
ääripää.
Omaisuuteni olen kyllä itse hankkinut,kuten myös kaksi lasta mummolle,mun korvikkeeksi,myös minulle piinan aiheeksi,kun en osannut edes lapsiani muka oikein hoitaa;((
Kuten edellä jo neuvottiin, niin testamentin tekstistä päätellen lakiosan saaminen vaikuttaa selvältä. Testamentin saajien pitää vedota testamentin tekstiin ja toteennäyttää oikeudessa vaatimuksensa perusteet.
Lakiosavaatimus on jätettävä 6 kk kuluessa testamentin tiedoksi saamisesta. Vaatimus on hyvä tehdä varmasti todisteellisesti esim. haastemiestä käyttäen edunsaajille.
Välirikkonne ja sen seurauksena testamentti ei ole mitenkään outo tai harvinainen. Vanhetessaan monen taantuvat oman lapsuutensa muistoihin ja saattavat käsittää sisaruksensa ainoiksi lähiomaisikseen omien lastensa sijaan. Puhumattakaan heistä, jotka lähellä asuvina ystävinä ilmestyvät paikalle vanhempien ja lasten erimielisyyksien paisuttelijoiksi ja testamenttaamista ohjailemaan. Koita jaksaa ja pidä oikeuksistasi kiinni.
kun vierasta sikaa jopa pankkia vaihattamaa 2vk ennen kuolemaansa,minut on haukuttu jo siitä kuinka oon lapsuudessani jo ollut itsepäinen pentuPakko oli narsisti äidin otteessa itse selvitä,ja kun oli vielä kaappijuoppo hienostorouva olevinaanEipä HÄN sietänyt mun rehellisyyttäni,kun latelin jopa enolleni aina suoraan mitä ajattelin.
Pääsimpähän suvustakin kertaheitolla asuuvat onneks 400km päässä ei oo jatkuvasti ovella ruikuttamanssa.
Äitini lahjaksi saama pyykkikonekin pitäis jakaa ostajien kesken,sahaanko kolmeen osaan:=O,,,,
Tehdä jo eläessään perillinen perinnöttömäksi.
Käsittääkseni tämä prosessi tehdään käräjäoikeudessa eli mikään paperille rustattu kirjoitus ei riitä.
Käsityksesi on väärä.
Perinnöttömäksi tekemisestä tulee määrätä testamentissa. Testamentin tekijän elinaikana asiaa ei voida saada käräjäoikeuden päätettäväksi.
Sen, joka vetoaa tuollaiseen määräykseen, tulee näyttää sen peruste käräjäoikeudessa toteen. Tämä siis voi tapahtua vasta testaattorin kuoltua (koska testamenttin voi vedota vasta silloin).
PK 15 luku 4 §
"Sen estämättä, mitä perillisen oikeudesta lakiosaan on säädetty, perittävä voi tehdä perillisen perinnöttömäksi, jos tämä on tahallisella rikoksella syvästi loukannut perittävää, hänen perimispolvessa olevaa sukulaistaan, ottolastaan tai tämän jälkeläistä. Sama on laki, jos perillinen jatkuvasti viettää kunniatonta tai epäsiveellistä elämää.
Perinnöttömäksi tekemisestä on määrättävä testamentissa ja samalla mainittava määräyksen peruste. Peruste on sen toteennäytettävä, joka vetoaa tähän määräykseen."
SE tulee kyllä mulle en ole edes sakkoja eläessäni saanut.Entäs nää mun jälkeläiset joille äitini testamentin mukaan kaiken jätti......
Toinen polttelee höpöheinää päivittäin ja toiselle saapuu keväisin mania kun muuttolinnut ikään ja on sairaalassa noin kk joka kevät :=OKai se kivitaloja tänä keväänä vaudikkaassa maniassqaan ostelee,ennen on selvitty pikkuvipeikkä ja korujen pantaamisella????!!!
Googletin asian ja tästä osoitteesta http://www.heikniemi.net/lakiblogi/archives/000033.html
Löytyi seuraava teksti: Lakikirja tuntee perinnöttömäksi tekemisestä tasan yhden oikeustapauksen, KKO 1987:131. Siinä perinnöttömäksi tehty oli tuomittu useisiin vankeusrangaistuksiin mm. alkoholin valmistamisesta, virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta ja varkauksista. Näiden katsottiin loukanneen perittävää niin paljon, että testamentin määräys katsottiin voimassaolevaksi.
Ei ilmeisesti onnistu noin vain tehdä perinnöttömäksi.
Mieleen tuli myös lausutut herjaukset yms.jos ei ole todistajia. Perinnöttömäksi tekijän pitää myös todistaa väitteensä.
Onnistuuko kyseinen asia muuten kuin viemällä käräjille kunnian loukkauksesta tms. asiasta jolloin pystyy todistamaan asian kuoleman jälkeen.