Tammikuussa 16 Wattia /m2

Tammikuun keskimääräinen lämmitysteho oli 16 W/m2. Lämmitettäviä neliöitä 160. Takka teki töitä 4 kertaa ja saunassa käytiin 7 kertaa, kumpikin syö puuta.
5653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Talo 180( 22) ja 60 autotalli ( 10). 3 henk. Maalämpö. Takka kaksi kertaa päällä. Tammikuun kokonaiskulutus 1050kWh. Kesäkuukausina kulutus on ollut noin 350kWh. Tästä voisi päätellä että lämmityksen osuus olisi tällä hetkellä 700kWh. Jos lasketaan neliöiden mukaan lämmityskulut eikä edes oteta autotallia mukaan, niin näyttäisi tältä= 700000/180/31/24= 5,23w/neliö. Ei paha. Osaako joku laskea niin että autotalli tulisi mukaan, niin että sen lämpötila otettaisiin oikein mukaan.

Äänestä
  • Meillä tammikuussa kokonaiskulutus (kuten muinakin "talvikuukausina" 1250kWh/kk. Tästä kun vähnetää taloussähkön non 416kWh/kk saadaan talon lämmitykselle ja käyttövedelle 834kWh/kk. Lämmitettävää 150m2 joten 5.56W/m2. Takkaa käytetty kerta/pv joten se selittää toki alhaista kulutusta myös.

    Äänestä

  • pirkanmaalla kirjoitti:

    Meillä tammikuussa kokonaiskulutus (kuten muinakin "talvikuukausina" 1250kWh/kk. Tästä kun vähnetää taloussähkön non 416kWh/kk saadaan talon lämmitykselle ja käyttövedelle 834kWh/kk. Lämmitettävää 150m2 joten 5.56W/m2. Takkaa käytetty kerta/pv joten se selittää toki alhaista kulutusta myös.

    Jaaha laskin siis jotain ihan muuta kuin mitä piti, eli jos lasketaan kulutus Watteina per tunti per m2, saadaan 7.47W/m2. No kyllä se maalämpö sittenkin on hieman parempi...

    Äänestä

En tiedä mitä tällaisesta vertailusta viisastuu. Helposti vertailu on sama kuin vertaisi autojen alamäkikulutusta. Kuka löytää suurimman alamäen(eli polttaa eniten puuta). Sinulla ei kuitenkaan tainnut takasta tulla kovinkaan paljon lämpöä kun vain 4 kertaa on lämmitetty.

Minulla on keskiteho 22W/m2 laskien huoneistoalasta. Lämmityksen osuus on 15W/m2 ja loput on käyttövettä ja muuta kulutusta. Takkaan on laitettu 20-30kg puuta. Keskilämpötila on ollut täällä -4,5. Sähkösaunaa on lämmitetty 8-10 kertaa.

Paljonko pirkanmaalla on ollut tammikuun keskilämpötila?

Äänestä

Viimeisen neljän viikon aikana on sähkölämmitykseen mennyt 139 kWh eli 1.88 W/m2.

Tämä lisäksi veden lämmitykseen 1.34 W/m2 ja taloussähköä 6.20 W/m2.

Tosin polttopuita on kyllä mennyt 22 W/m2:n edestä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pirkanmaalla kirjoitti:

Tammikuun keskimääräinen lämmitysteho oli 16 W/m2. Lämmitettäviä neliöitä 160. Takka teki töitä 4 kertaa ja saunassa käytiin 7 kertaa, kumpikin syö puuta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu