Mulla on suupielet jatkuvasti auki ja väliin ne myös kutiaa, maha on jatkuvasti enemmän tai vähemmän löysä ja kurkku limainen. Suussa on usein paha maku. Voisko nää olla vilja-allergian oireita? Mulla on siis testattu allergiat vuosia sitte ja vehnä ja kaura oli viljoista positiivisia. Oisko jollain kokemusta?
Aikuisen vilja-allergia
3
1425
Vastaukset
- Marikki
että mullakin on vehnä ollut testissä lievästi positiivinen. Mutta vehnää kuitenkin söin, kunnes sain jokin aika sitten nielun ja vatsan turpoamisreaktioita. Nyt menen uusintatestiin, sillä aiheuttajahan voi olla jokin muukin.
Kokeile vaikkapa 2 viikkoa täysin ilman vehnä-ruis-ohraa ja katso helpottavatko oireet. Ja sitten ota vähitellen takaisin ruokavalioon mukaan. Kaikki testeissä positiivisethan eivät oireita aiheuta, itse tiedät miten elimistösi reagoi.
Mulla suupielet aukaisee leivänpäällykset eli pääosin tomaatti.- allergikko
kuullosta myös hieman soija-allergialta. kokeileppa jättää kaikki soija vähäksi aikaa pois. Soija-allergia on alkanut viimeaikoina yleistymään, samoin kyllä myös vilja-allergia.
koskaan ei itsellä ollu soijan kans ongelmia, mutta pari vuotta oli tuon kaltaisia oireita, ja kävin testeissä ja sieltä nousi kaikki viljat ja soija raakoina. oireet jatkui ja ravintoterapeutti sanoi että kokeileppa ensin se soija jättää, ja se auttoi, miltein kaiki oireet hävis! en ole pitkiin aikoihin ollut näin hyvävointinen. vilja-allergiakin todettiin kyllä nyttemmin :\
- vitamiinin puute
mulla kans on ollu samaa ongelmaa suupielten kanssa ja hyvä apu löytyi b-vitamiinista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2804733Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k492939Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281531Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271232- 471179
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7986Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58971Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52959Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78941