Onko jollakin kokemusta Karibian risteilyistä? Mikä reitti kannattaa valita, entä onko laivoissa paljon eroja? Olisin matkustamassa Karibialle marraskuussa, mikä alue olisi ilmastoltaan ihanteellisin? Toiveena olisi päästä snorklaamaan laivan ollessa maissa eikä valkohiekkaisilla biitseillä löhöilykään olisi hassumpaa :) Myös luontokohteet kiinnostavat ja esim. ratsastusretki voisi olla ohjelmassa. Kertokaa kokemuksia! Matkan kokonaispituus olisi 8-14 päivää, joista risteily voisi olla 5 tai 7 päivää.
Karibian risteilylle
6
2977
Vastaukset
- sitten
Oltiin häämatkalla Karibian risteilyllä. Laivana oli Navigator of the seas (silloin maailman suurin risteilijä, rakennettu raumalla;)) Reitti oli Miami-Haiti-Jamaica-Cayman islands-Mexico-Miami. Mexico oli ehdottomasti paras etappi, Haitilla joutui olemaan rajatulla alueella (muuten voi tulla ammutuksi) Jamaika oli aika köyhä, eniten häiritsi jatkuva kannabiksen ja kokaiinin kaupustelu yritykset,mutta muuten ihan jees paikka. Cayman saarilla ei ole oikein mitään näkemisen arvoista. Laivalla palvelu oli huippuluokkaa, suurin syy kyllä varmaan että palkka määräytyy työntekijöillä matkustajien arvioiden ja tippien mukaan. Mitään menoa ei kyllä ko. paatilla iltaisin ole, yksi "disco" jossa oli kourallinen porukkaa.
- ellervo
Moi!
Olin explorer of the seasilla uuden vuoden vaihteen muutama vuosi sitten ja oli kyllä kiva matka! Tekemistä riittää ja ruoka on tosi hyvää (kuuluu risteilyn hintaan laivalla). Laiva tarjoaa satoja eri retkiä maissa, itse olimme snorklaamassa katamaraanilla puerto ricossa. Laivalla on kuitenkin aina päivisin ohjelmaa. Meidän maitka oli 7 päivän mittainen ja aika sopiva. Suomalaisten on mielestäni yövyttävä miamissa yksi ylim. yö ennen risteilyä, me ainakin jouduimme yöpymään. Mutta ei se haitannut, pääsi näkemään myös Miamia:) Suosittelen lämpimästi. - täältä
ja vertaa hintoja. Löydettiin perhematkamme täältä:
http://cruises.ian.com/default.asp?cid=218964- että hinnat
ovat dollareina!!
1 Euro = 1,44 Yhdysvaltain Dollari
5 Euro = 7,22 Yhdysvaltain Dollari
10 Euro = 14,44 Yhdysvaltain Dollari
25 Euro = 36,09 Yhdysvaltain Dollari
50 Euro = 72,18 Yhdysvaltain Dollari
100 Euro = 144,36 Yhdysvaltain Dollari - ihana reitti!
Kiitos kaikille vinkeistä! Varattiin jo marraskuuksi NCL:ltä mukavalta kuulostava reitti Miami-Honduras-Belize-Cozumel-Bahamas-Miami ja ollaan neljä yötä Miamissa ennen risteilyä. Mielelläni otan vielä vastaan vinkkejä ja tietoa ym. tuosta reitistä ja laivayhtiöstä!
- Matti21
ihana reitti! kirjoitti:
Kiitos kaikille vinkeistä! Varattiin jo marraskuuksi NCL:ltä mukavalta kuulostava reitti Miami-Honduras-Belize-Cozumel-Bahamas-Miami ja ollaan neljä yötä Miamissa ennen risteilyä. Mielelläni otan vielä vastaan vinkkejä ja tietoa ym. tuosta reitistä ja laivayhtiöstä!
Näiltä sivustoilta ja keskustelualueilta löytyy paljon infoa, tosin kannattaa suodattaa osa keskusteluista "jenkkifiltterin" läpi :)
http://www.cruisecritic.com/
http://www.cruise-addicts.com/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1492149
- 1211455
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3351248Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401190Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni651165IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk31161- 1411149
- 491099
Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470967Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet98965