ketään kellä olis kokemusta kuukautisten käynnistämisestä estrogeenilääkityksen avulla? Sivuvaikutukset? Ja muuta tietoa? kiitos!
kuukautisista
Onko täällä
2461
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itselläni jäi kuukautiset pois pariin otteeseen nuorempana noin puoleksitoista vuodeksi kerrallaan. Olin siitä vain iloinen, mutta ihoni meni tosi huonoon kuntoon, joten oli pakko käynnistää kuukautiset Diane tableteilla. Söin niitä 6kk ajan. Ei niistä ollut (tietääkseni) minulle mitään sivuvaikutuksia. Ihmiset reagoivat eri tavoin lääkityksiin, joten jos sivuvaikutuksia ilmenee, niin kannattaa puhua lääkärille.
Itselläni hormonilääkitys (Femoston) on ollut reilu puolivuotta. Kuukautiset tulevat, mutta joskus voi ilmetä pientä nestekertymää. Tyyliin: paino nousee yhdessä yössä 0,7 kg ja kohta laskee takaisin normaalilukemiin. Joskus voi myös olla pientä rintojen arkuutta.