onko luontaistuotekaupoissa tai apteekissa mitään tehokasta ainetta ilman reseptiä, mitkä vois hillitä runsasta kuukautisvuotoa? Jostain ibuprofeiinipohjasista särkylääkkeistä oon kuullut. Onko halvempi Ibusal yhtä tehokasta kuin Burana?
vuotaa kuin turkin hihasta
Turkin hiha
2810
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ibuprofeiini hillitsee vuotoa vähän, ei kai niissä ole keskenään eroja, jos vaikuttavan aineen määrä on sama. Lääkäriltä saa sellaista happoa, Caprilon nimistä, joka vähentää vuotoa. Mutta luulen, että sun pitäis hoidattaa asia sillä tavalla, että menet gynelle ja saat ehkä keltarauhashormonikuurin, niin se vaikuttaa siihen runsaan vuodon syyhyn.
Kun minulla oli runsaat vuodot, sain lääkäriltä Cyclocapron-reseptin, jotenkin noin se kirjoitettiin. Mutta kannattaa kyllä selvittää mistä ne johtuu. Minulla johtuivat myoomista, joiden takia kohtuni poistettiin (onneksi). Ensin kokeiltiin kummallista kuumapallohoitoa, joka ei tehonnut. Runsaan vuodon yhteydessä tuli tajuttomasti hyytymiä. Välillä tuntui kun olisi synnyttämässä...hrrr...onneksi SIITÄ vaivasta on päässyt!