Sain annostukseksi Prednisolonia 6 tablettia aamuisin 5 päivän ajan. 5 mg vahvuutta. Kuulostaa järjettömältä tuo annostus, onkohan mahdollisesti lekuri tehny virheen respetiä kirjoittaessa?
Prednisolonin annostus
---
22497
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
annostus, vaan ihan tavallinen. Varmaan yleisin Prednisolon-annos astman tai keuhkoahtaumataudin pahenemisvaiheessa on 30mg päivässä, kuurin kesto on yleisimmin 10vrk, mutta lyhyempiä ja pidempiäkin kuureja kirjoitetaan. Jotkut kirjoittelee myös annoksia 20mg päivässä, jotkut 40mg. Riippunee lähinnä pahenemisvaiheen vaikeusasteesta, että millainen annos valitaan.
on lääkärin määräämänä neljän päivän kuurina, ensin 4 tbl,toisena päivänä 3, kolmantena päivänä 2 ja neljäntenä päivänä 1. Kannattaa varmistua omalta lääkäriltä annostus jos vähänkin askarruttaa.