Olen 5 vuotta kärsinyt sellaisista vaivoista, jotka lääkäri määritteli "todennäköisimmin ärtyneeksi suoleksi". Siis kun ei muutakaan löytynyt.
Olen kaikennäköistä ruokavaliota kokeillut ja nyt oltuani kokonaan ilman kaikkia maitotuotteita, on hyvä olo. Ei lihaskipeyttä niin paljon aamuisin eikä edes vatsan turvotusta illalla. pahimmat ilmavaivat ja ripulit olen jo tätä ennen parantanut apteekista saatavalla aktiivihiilellä. En tiedä onko terveellistä, mutta auttanut on!
Nyt ajattelin jättää maitotuotteet kokonaan pois.
Löysin infoa netistä homogenoinnista ja pastöroinnista. Valitettavasti täältä Ruotsista ei saa homogenisoimattomia maitotuotteita. Muuten kokeilisin niitä.
Mua jäi mietityttämään tuo, että jos maidon pastörointi kerran tappaa siitä maitohappobakteerit melkein kokonaan, niin ei taida maidonkäytön lopetus olla suurikaan menetys terveydelle?
Maidosta
2
405
Vastaukset
- ...
maidon poisjättäminen ei ole todellakaan mikään menetys kunhan vain huolehtii riittävän kalsiumin saannista! ja jos huolettaa maitohappobakteerien poissaolo, voi niitä kokeilla esimerkiksi tablettien muodossa. itselleni ei ärtyvän suolen oireisiin ole vaikuttanut mitenkään nuiden syöminen tai syömättömyys, mutta tietty joillekin se voi vaikuttaa - suuntaan tai toiseen.
ja toisaalta, eihän mikään eläinkään taida täysikasvuisena juoda/syödä maitoa. miksi siis meidänkään pitäisi? :) - CU Taikkuli vaan
"Nyt ajattelin jättää maitotuotteet kokonaan pois."
Suosittelen pitkällä tautikokemuksella tekemään näin. Mutta tee se vähitellen n. 1-2 viikon kuluessa, jossa suolisto tottuu muutokseen. Syö paljon kasviksia/hedelmiä ja katso että saat myös proteiinia riittävästi, jotta hiukset ja kynnet eivät haurastu. Itselläni putosi paino 7 kiloa kun jätin kermat, voin, juustot, jäätelöt, leivonnaiset (joissa maidon ainesosia). Vaatii itsekuria, mutta oma hyvinvointi on tärkeintä.
Vinkki: Alpron soijakaakao ja -vanukkaat sekä jogurtit ovat hyviä. Olen jäänyt koukkuun:-).
Katso, että saat kalsiumia ja D-vitamiinia jostakin - vaikka pillereistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360