Saan välillä sellaisia väsymyskohtauksia että saatan maata koko päivän sängyssä ja lihakset särkee joka puoleltä. Tavallisesti pahimmat kohtaukset iskevät lauantaisin ja viikot jaksan sinnitellä jotenkin töissä, mutta nyt olen ollut tosi väsynyt jo melkein kaksi viikkoa ja on pitänyt ottaa joitakin päiviä vapaata töistä. Maanantain lähestyminen hirvittää, kun en tiedä missä kunnossa olen.
Miten te muut selviätte väsymyksen kanssa?
Mulla on diagnosoitu jokin autoimmuunisairaus, mahdollisesti SLE.
Miten te muut selviätte väsymyksen kanssa?
Mulla on diagnosoitu jokin autoimmuunisairaus, mahdollisesti SLE.
Vastaukset 5
Vanhimmat
B-vitamiinia ja lepoa
Lääkäreiltä en ole koskaan saanut sairaslomaa väsymykseen, heidän mielestään väsymys johtuu siitä etten liiku ulkona riittävästi.
Väsymykselle ei pidä alistua. Jos on nukkunut normaalit yöunet niin sitten väkisin liikkeelle. Liikunnan harrastaminen päivittäin ja terveellinen ruoka auttaa. Pahinta on, kun antaa periksi. Ei pidä alistua. Sisulla tässä mennään!
tuttua. alkaa heti herättyä. hereillä ollaan, mutta sängystä ei tahdo päästä ylös. jatkuu koko päivän seinääntuijottaminen. sekin on raskasta. onneksi on koira, jota on pakko ulkoiluttaa. muuten ei tulisi edes puettua, ja liikunta jäis pois. VÄSYTTÄÄ tosi rajusti, aivan käsittämätöntä. lääkärille vastasin, kun kysyi millainen väsymys, että voi verrata kaatokänniin. eli kaatoväsymys.
klo 5:00 soi kello, klo 6:00 aloitan työt. Jos aamulla nukkuu pitkään, olo on väsynyt ja tukkoionen. Illalla sitten kotiin tultua pieni lepo ennen koti askareita. Aina täytyy olla jotain keskeneräistä työtä jonka parissa jaksaa ahertaa ja joka vie ajatukset muualle. Yö unet täytyy olla riitävän pitkät ja viikonloppuna voi nukkua hieman varastoon. Jokainen päivä päättyy saunomiseen, ei liian kuuma sauna.