Mazda= Ford

Mazda ja Volvo on hyviä autoja. Kaikki laatuongelmat ruostuminen ja oudot sähköviat tuli Fordin yhteistyön myötä. "fordpöpö" on kaikkien autojen tappajasyöpä. Älkää ottako automerkkiä, jossa Ford mukana.
4656
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ford valmisti autoja, kun Volvon tehtaalla työstettiin vielä Taalainhevosia ja Mazda-San laittoi naisensa kutomaan kimonoita. Tallissani on vuoden 1929 Ford. Onhan se paikoin jo väljä ja kulunut, mutta katsotaanpa, mikä on tilanne sinä päivänä, kun vanhimmat Mazdat tulevat tuohon ikään.

Mazdassa ja Volvossa on paljon Fordia, mutta siitähän ei ole kuin hyvää sanottavaa. Molemmat automerkit ovat hyötyneet tästä naimakaupasta sekä teknologisesti, että taloudellisesti.

Volvon ja Mazdan laatu päätetään omien firmojen sisällä. Emoyhtiö antaa tietyt raamit ja tiettyä tulitukea, mutta ei se Henry Ford IV kiertele siellä Mazdan kokoonpanolinjalla määräämässä, että jättäkää tuosta ruuvi löysälle ja tuolta ruosteenestoaine pois.

Konserni toimii siten, että Henkka antaa tulostavoitteet ja linjaa hieman tuotesegmentointia. Se heittää eteen lelulaatikon ja sanoo, että nuo ovat vapaasti hyödynnettävissä. Sieltä sitten tytäryhtiöt poimivat, mitä parhaakseen näkevät: pohjalevyä, vilkunviikseä, oven saranaa, vaihdelaatikkoa...

On pitkälti Mazdan ja Volvon asia, mitä palikoita ne poimivat ja mitä tekevät (teettävät) itse. Ilmeisesti joitain osia nyt on vain järkevämpää ottaa yhteisestä laatikosta; ilmeisesti niitä ei kyettäisi itse tekemään kilpailukykyisesti. Onneksi ei ole pakko, sillä se pakko olisi voinut johtaa ainakin Volvon katoamiseen maailman toimivien autovalmistajien kartalta - ja se olisi sääli.

Toinen vaihtoehto olisi, että jokin muu valmistaja kuin Ford olisi ottanut nämä merkit suojiinsa. Sitten itkettäisiin, että se helkkarin Renault, PSA, VW, GM... on aiheuttanut laatuongelmia.

Äänestä
  • Kyllä sen on ford joka omistajana sanelee laatupolitiikan täysin, vaikka historoitsijat pitävätkin fordia merkittävänä autonvalmistajana, on vain ajan kysymys koska kyseinen yritys kaatuu, ja nimenomaan laatuongelmiin.

    Äänestä

  • nipponisti kirjoitti:

    Kyllä sen on ford joka omistajana sanelee laatupolitiikan täysin, vaikka historoitsijat pitävätkin fordia merkittävänä autonvalmistajana, on vain ajan kysymys koska kyseinen yritys kaatuu, ja nimenomaan laatuongelmiin.

    ...nipponistin huisin kivalle pikku teorialle:

    Äänestä

Jo ammattikoulussa eräällä autopuolen opettajalla oli tapana sanoa -70 luvulla :
"FOORTI EI OLE AUTO ,EIKÄ AASI oLE HEVONEN" tai "FOORTI EI OLE AUTO,EIKÄ PIIKA OLE IHMINEN"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tapio- kirjoitti:

Mazda ja Volvo on hyviä autoja. Kaikki laatuongelmat ruostuminen ja oudot sähköviat tuli Fordin yhteistyön myötä. "fordpöpö" on kaikkien autojen tappajasyöpä. Älkää ottako automerkkiä, jossa Ford mukana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu