Chinchillat helppoja lemmikkejä?

Jotenkin olen saanut käsityksen, että chinchillat olisi aika helppohoitoisia? siis vaikka missään ei ole niin mainostettukkaan. (tai sitten en vaan tiedä kyseisestä eläimestä tarpeeksi)

Kuulostat ainakin todella helpoilta. chinchillojen omistajat, voitteko väittää chinchilloja helppohoitoisiksi, vaikka ne nyt ei ehkä ensimmäiseksi jyrsijäksi sovikkaan.
51527
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mielestä ainaki aika helppoja

Äänestä
  • mitä pitää helppona. Täytyy muistaa, että ei saa antaa mitään tuoretta ruokaa, ei edes herkkuna. Eikä myöskään mitään ruokakauppojen mixejä, vaan ruokana on hyvälaatuinen heinä ja chinchilla pelletti (esim. altrom, teurlings taikka bunnya). Ne eivät myöskään saa kastua, vaan peseytyvät chinchilla hiekassa. Niitä ei saa viedä ulos, vaan niitä juoksutetaan siten, että ne päästetään asuntoon/huoneeseen vapaaksi juoksemaan, tämä on välttämätöntä. Täytyy myös muistaa suojata kaikki sähköjohdot, niin kuin muidenkin jyrsiöiden kanssa. Chinchillat eivät yleensä ole mitään hirmuisia sylivauvoja, tietenkin poikkeuksia löytyy. Itse en pidä chinchillaa yhtä helppona kuin vaikka kesyrottaa, pupua taikka marsua... Mene lukemaan lisää www.myrskylyhdyn.com/forum

    Äänestä

  • riippuu siitä kirjoitti:

    mitä pitää helppona. Täytyy muistaa, että ei saa antaa mitään tuoretta ruokaa, ei edes herkkuna. Eikä myöskään mitään ruokakauppojen mixejä, vaan ruokana on hyvälaatuinen heinä ja chinchilla pelletti (esim. altrom, teurlings taikka bunnya). Ne eivät myöskään saa kastua, vaan peseytyvät chinchilla hiekassa. Niitä ei saa viedä ulos, vaan niitä juoksutetaan siten, että ne päästetään asuntoon/huoneeseen vapaaksi juoksemaan, tämä on välttämätöntä. Täytyy myös muistaa suojata kaikki sähköjohdot, niin kuin muidenkin jyrsiöiden kanssa. Chinchillat eivät yleensä ole mitään hirmuisia sylivauvoja, tietenkin poikkeuksia löytyy. Itse en pidä chinchillaa yhtä helppona kuin vaikka kesyrottaa, pupua taikka marsua... Mene lukemaan lisää www.myrskylyhdyn.com/forum

    No oikeastaan kaikki jyrsijät tuntuvat helpoilta, minä kun enemmikseen noita matelijoita harrastan.
    hamstereita, hiiriä, rottia ja kaneja on ollut usean kerran hoidossa, marsuja olen joskus pari omistanutkin.

    oikeastaan siksi ne kuulostavatkin helpoilta, kun ruokinta on yksinkertaista, eivät tarvitse seuraa päivällä,ei tarvitse leikata kynsiä, ei tarvitse viedä ulos, ei tarvitse pestä.. jms.

    herpit ovat todella mielenkiintoisia, mutta en ole varma kestäisikö kiinnostus 15-20 vuotta chinchillaan. se huonopuoli siinä vähän on. ehkä on sittenkin parempi pysytellä ihan näissä mitä on.

    Äänestä

ja pienempi joka vierotettiin muutama viikko sitten emostaan,on toises häkis, huutaa joskus öisin:-))ikävöi kenties mammaasa..yksinäisyyttään huutaa seuraa ..

toinen 6kk vanha eri häkissä jyrsii vaneri nukkumapaikkaasa..mutta ihania ovat molemmat *vauvat* ja yö eläimiähän he ovat.
Ne tottuivat toisiinsa olivat samassa häkissä mutta pieni karkaa häkin raoista siksi on toisessa häkissä.
Meillä on kolme häkkiä eläimille varattu ja yksi todella iso.Tarvikkeet kaikille eläimille joita 5yhteensä kissa, koirat2.Elämää piisaa..:-)
Sinsut ovat kauniita eläimiä.Vikkeliä piipertäjiä.

Äänestä

Toki mielestäni chinchilla on suht helppohoitoinen.
Riippuu ihmisestä, mitä pitää helppona ja mitä sitten taas ei pidä.

Rahakasta puuhaa ainakin tuo cincuharrastus aluksi on, kun häkki on niin iso verrattuna esim. hamsterin häkkiin, joka yleensä on paljon pienempi.

Helpoksi hoidon voi tehdä myös se seikka, että perehtyy lajiin tarpeeksi ennen, kun suinpäin hyppää cincuharrastuksen pariin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sinsu* kirjoitti:

Jotenkin olen saanut käsityksen, että chinchillat olisi aika helppohoitoisia? siis vaikka missään ei ole niin mainostettukkaan. (tai sitten en vaan tiedä kyseisestä eläimestä tarpeeksi)

Kuulostat ainakin todella helpoilta. chinchillojen omistajat, voitteko väittää chinchilloja helppohoitoisiksi, vaikka ne nyt ei ehkä ensimmäiseksi jyrsijäksi sovikkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu