joo varmaa oisin ostamassa 240 autoa jolla ajettu vajaa 300 000 km ja luulisin et on ihan normi 2 litranen kone, kyselisin että onko vankka ajaa, tunteeko silä pienetkin montut ajaesa tien päällä kuten japsi autoilla??
ja sen koneen tehoista että lähteekö noi mihinkään ja voiko niihin saada enemmän tehoja "erittäin pienellä ruuvaamisella"??
240 ensimäiseksi autoksi
5
1650
Vastaukset
- mitkä montut
tuntuu, on vakaa ajettava. Alustaltaan täydellisessä kunnossa oleva yksilö on aika juna ja 2-litran pata ei kovin tehokas. Muita junan oloisia autoja ovat esimerkiksi volvo 740 ja BMW 5-sarja
- Mie vuan
240 on takaveto-Volvojen parhaimmistoa ajettavuudeltaan, oikeastan vain erillisjousitettu 960/S90 menee edelle. 700-sarja, 949 ja vanhemmat 960:t ovat kevytperäisyytensä ja tunnottomamman ohjaksensa takia huonompia. 300-sarjassa on dedion-akseli ja huippuluokan ohjaus, mutta lyhyt akseliväli, josta seuraa rauhattomuutta.
240 on huippuluokan takavetoinen ikäluokassaan. Ajettavuuden lisäksi jousitus on mukava, samoin istuimet. Ei tule peräpukamia, kuten kiinalaisautoissa.
Mitenkään ureilullinen ei 240 tietenkään ole. Alusta on pehmeähkö ja kori kallistelee eikä 14 sek. nollasta sataan ole paljon, mutta nämä ovat aivan toisarvoisia asioita.
240 on myös todellisissa kolaritilastoissa (Folksam) todettu erittäin turvalliseksi autoksi ikäluokassaan (ja osin ilman tätä varaustakin).
Jos on kunnossa, niin antaa palaa vain.
Jos ajettavuutta haluaa hioa, niin jäykempää jousta ja iskaria on saatavissa sekä kallistuksenvakaajia. Niinikää iloa voi olla raideleveyttä kasvattavista vanteista. Talviominaisuudet eivät näillä eväillä kuitenkaan parane, päinvastoin.
Aikoinaan Volvoihin on saanut virityspalikoitakin hyvin, mutta enkä enää suosittele. Nykyhinnoilla jo 10 hv:n kutitteleminen vaparista on tolkuttoman kallista.- kuin tiessä on
"kyselisin että onko vankka ajaa, tunteeko silä pienetkin montut ajaesa tien päällä kuten japsi autoilla?? "
"Jos ajettavuutta haluaa hioa, niin jäykempää jousta ja iskaria on saatavissa sekä kallistuksenvakaajia. Niinikää iloa voi olla raideleveyttä kasvattavista vanteista."
- 100A
Tarkista kunnolla se auton alusta ja takakontti etenkin ne varapyöräkotelot ettei ole ruostetta.
Muutenhan se on hyvä auto ajaa itsellä on ollut .Ohjaustehostin kun oli niin herkkä pyöritellä ja matka-ajossa meni bensaa7.8L7100km ei paha.
Konehuoneessa tilaa helppo täten huoltaa.Esimmäistä autoa jos ostat niin pyydä jokin kokeneenpi mukaan ettei tule mittää töppäyksi siinä auton ostossa.
Toiseksi kun auto kunnossa se ottaa 175km/h nopeuden niin ei aivan ensimmäiseksi kannata ruvetaa ruuvaamaa.
Lämmin auto ja korkean maavaran kanssa helppo ajaa vaikka huonolla tiellä .Varaosat on halpoja ja aina löytyy.Tuore leimaa kertoo jo vähän auton kunnosta.Onnea. - sdjfsjlkfjkl
jos tarjolla on ruiskumalli GLE, niin älä osta - tuon aikuiset ruiskusysteemit on vanhoina hankalia ja kalliita korjata. Sama juttu on viimeisten kaasutinmallien kanssa - niissä on paljon alipainejuttuja, jotka vanhemmuuten ei pelaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1598068Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1027333Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht27306Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit357230Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t217078Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t856826Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126512Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv236334Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845700Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?475488