veneessäni on hupiakku 110 ja ajattelin laittaa toisen rinnalle.
Maasähkölaturi on 3,3 AMP c-teck, riittääkö se 220 amppeerille.
Moottorin oma laturi on 30 AMP.
Tahtoo tuo yksi akku olla hivenen pieni esim sateisena viikonloppuna kun ei aurinkokennokaan oikeen tahdo antaa tököä.
Maasähkölaturi on 3,3 AMP c-teck, riittääkö se 220 amppeerille.
Moottorin oma laturi on 30 AMP.
Tahtoo tuo yksi akku olla hivenen pieni esim sateisena viikonloppuna kun ei aurinkokennokaan oikeen tahdo antaa tököä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
3,3 ampeerin C-tekiltä menee 4 vuorokautta saada 220 Ah täyteen.
Silloin riittää jos lataat akut viikolla ja sitten käytät niitä viikonloppuna, mutta minä ostaisin isomman laturin.
Kun esim tullaan viikonlopuksi laituriin, niin onkohan akut ihan tyhjät?
Jos on tuon lisäksi aurinkokenno, ja moottorikin lataa välillä, niin tuntuis kyllä ihan riittävältä.
Eihän akut ole koskaan nollassa, ei ainakaan pitäis olla.
http://www.imps.fi/kotisatama/Venesähkt.PDF
akku on käyttöakkuna, pitäisi riittää jollei ole jääkaappia, minä laittaisin suurempi laturi, jotain 50-80 Ampeerin-luokkaa.
Mutta jos ajat vain 30 minuuttia saaristoon ja saman verran kotisatamaan niin ei riitä, silloin on pakko ladata laiturilla.
Jos kytket toisen 110 Ah akun toisen samanlaiseen rinnan et ikinä saat ne ladatuksi.
Eli vene on purjevene, koneella ajetaan pääasiassa ulos satamasta ja sisään satamaan.
Veneessä on jääkaappi, wallas 2400 ja sitten valaistus, kännykkälaturit ja jotain pientä.
Katolla on aurinkokenno, ja tuntuu kyllä hyvällä säällä riittävän tuo moottoriajo sekä aurinko.
Pilvisellä/sateisella säällä ei aamulla jaksa liesi enää käynnistyä.
Sähkökäyttöinen jääkaappi lämppäri lienevät ongelmasi. En tiedä tarkoititko yöpurjehduksen jälkeen aamulla, kun kulkuvalot ovat olleet yön päällä.
Onko jääkaapissasi riittävä lämmöneristys? Veneen sisävalot kannattaa vaihtaa valodiodeihin, jos ne on paljon käytössä. Entisiin valaisimiin voi vaihtaa ledejä. Niitä saa myös lämminsävyisen valkoisina.
Tarkista yleismittarilla myös, ettei sähköjärjestelmässösi ole jotain pielessä.
Omassa veneessäni ei enää ole puhallinlämppäriä, vaan kamina. Se oli erinomainen ratkaisu paitsi sähkönkulkutuksen myös käyttövarmuuden kannalta. Kännykän lataus taitaa tapahtua sen verran harvakseltaan, että sen voit tehdä moottorin ollessa käynnissä.
Sähkön tuoton ja kulutuksen seuraamista helpottaisi mittari, joka näyttää voltit, ampeerit ja kulutetut ampeeritunnit.
Jos et halua vähentää sähkön kulutusta ja kytkennöät on ok, laita lisää aurinkopaneeleita ja harkitse tuuligeneraattoria. Pitkänmatkan purjehtijat usein päätyvät tuuligenuun, jolloin moottoria ei juuri koskaan tarvitse käynnistää akkujen takia (Aerogen ja Ampair ovat melko hiljaisia verrattuna esim. Air-X:ään).
Purjeveneessä ei mielestäni kannata hirveästi satsata lisälatureihin, jos koneajo muutenkin on vähäistä. Jos kaksoisakkujärjestelmässäsi on jakodiodi, tsekkaa kuitenkin latausjännite. Diodi pudottaa sitä tavallisesti 0.7 V verran. Vaihtamalla jakodiodin tilalle releen, pääsisit korkeampaan latausjännitteeseen ja lataus tehostuisi (releen mukana on kytkentäohje).
Perhepurjehduksesta kun on kyse, niin kylmäboksi ja lämmitys on aika lailla listan kärjessä.
Startilla on oma 60 Ah akku.
Ledivalojen valosta en pidä, katsoo nyt jos messuilla ois esittelyssä luonnollisempia malleja, tähänastisissa näkemissäni on ollut niin luonnoton valo.
Olet varmaan tutustunut alkupään ledivaloihin joissa oli energiatehokkuuden kannalta parhaat mutta kylmää valoa antavat ledit. Kaikki eivät niistä pidä vaikka niiden valo muistuttaakin päivänvaloa ja siten mielestäni olisi paras mahdollinen. Ledit ovat kuitenkin kehittyneet/kehittymässä kovaa vauhtia ja kellertäviäkin valoja on nykyään saatavissa.
LED-valaisimet ovat vielä lapsen kengissä, mutta kehitys on nopeaa.
Nyt jo saa valodiodeja, joiden valon sävystä et pysty näkemään eroa hehkulamppuun. Toistaiseksi hinnat ovat melko korkeita.
Itse otin tällaisen. Valoteho on hyvä ja valon väri sama kuin perinteisellä. Suuri ero on, ettei se kuumenna lampun lasia niinkuin entinen halogeeni teki. Virrankulutus on tietenkin minimaalinen. Olen tyytyväinen valintaani. Ko. firmalla on erilaisia vaihtoehtoja, katso:
http://www.ultraleds.co.uk/warm-white-bulb-8v30v-p-1456.html