Akut räjähtelee

omatarvekaivaja

Vanha Fiat-Allis on räjäyttänyt jo kaksi akkua. Siinä on 24 voltin käyttöjännite eli akut ovat sarjassa. Käytössä oli erikokoiset vanhat ( ohjeita pienemmät ) akut, ekakerralla räjähti isompi, toisella pienempi. Molemmilla kerroilla kone oli jo lämmin, starttinappulaa painaessa pamahti. Kokeneempana ja vähemmän hätäisenä toisella kerralla räjähtäminen olisi varmaan ollut vältettävissä, koska ensiyrityksellä ei tapahtunut mitään. Tunnistan ja tunnustan, että kaapelikenkien ja akun napojen kontaktipinnoissa oli toivomisen varaa, plus- napa oli jo sulanut kolmioksi. Tällaista ei minulle ole ennen sattunut, vaikka Fiat - traktorissani oli samanlainen sarjakytkentä. Kaivurissa akut ovat melko suljetussa tilassa, voisiko se vaikuttaa ? Tapahtuuko ylilatautumista, mittaristo ja valot ovat pimeinä, vain öljynpainemittari pelaa ?

7

1807

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saetkae

      Akut lähtevät lentoon kipinästä joka sytyttää vetykaasun joka taas syntyy aina kun akkuja lataa. Vaihda ensiksi kaikki akkukengät ehjiin. Tarkista sen jälkeen latausjännitettä, sen pitää olla noin 27 V. Jos se on suurempi, akut tuottavat enemmän kaasua/"keittävät".

      Akkutilan pitää olla hyvin tuuletettu, tarkista asia.
      Akkujen koolla ei ole muuten väliä,(Paitsi pakkaskäynnistyksessä, tietysti) mutta yleensä pienemmissä akuissa on pienempi sallittu latausVIRTA, eli koneen laturi saattaa syöttää niille liikaa ampeereja.

    • 210 BLC

      Eihän alliksessa ollu plussa maana ?????? Tai sitten muistelen jotain muuta konetta.

      • S 11 HD

        Käyttöohjekirjan ja muistinikin mukaan tässä on miinus maana.


      • paskana!

        eli kontaktipinnat iskee kipinää,kun starttaat.
        Jos hiukankin vetykaasua akkujen ympärillä,lähtö tulee!!


    • Kipinöi

      Huono kontakti akun navoissa aiheuttaa kipinöintiä ja suoranaista ylikuumenemista mikä voin aiheuttaa akun napojen ja kenkien sulamisen. Huonoon kontaktiin voi olla syynä likaantuneet ja rasvaiset kontaktipinnat ja navat ja kengät onkin syytä puhdistaa rasvanpoistoaineella silloin kun kengät joudutaan huollon yhteydessä irrottamaan.

      Ei kovin harvinaista että uusien akkujen ostaja palaa akkujen kanssa liikkeeseen ja ihmettelee tapahtunutta, kun akun navat ja myös kengät ovat sulaneet käyttökelvottpomiksi. Yleensä ongelmasta selviää valamalla uudet navat ja uusimalla kengät. Lisäksi asiakasta muistutetaan siitä että navan ja kengän kosketuspintaa ei saa rasvata.

      Ja kipinä räjäyttää suljetussa tilassa.

    • omatarvekaivaja

      Regulaattori ei toiminut oikein. Ei toimi vieläkään. Pidän pitkiä aikoja toista piuhaa irti laturista. Joskus asia unohtuu ja akut tyhjenee.

    • Kipinä/Räjähdyskaasu

      Jos akkutila on umpinainen, niin sinne voi kertyä "räjähdyskaasua" mikä on valmis pommi räjähtämään pienestäkin kipinästä. Jos akun navat ja kengät on huonokuntoiset niin kipinöinti voi olla todennäköistä ja siitä seuraa räjähdys.

      Akun napoihin ei missään tapauksessa saa laittaa eristävää rasvaa ja kengät tuleekin kytkeä akun napoihin hyvin puhdistettuina. Kontaktipintojen välissä oleva rasva saattaa johtaa siihen että virta kulkee pienen pinta-alan läpi ja siitä johtuva suuri virtatiheys sulattaa navan ja kengän ja tästä voi aiheutua myös kipinöintiä mikä räjäyttää "räjähdyskaasun".

      Akun navat ja kaapelikengät tuleekin suojavoidella vasta sen jälkeen kun kenkä on kytketty napaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1826
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      762
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe