Kaikilla talotehtailla alkaa olla mallistossaan moderneja taloja, sellaisia joita arkkitehdit ovat vuosikymmeniä suunnittelleet.
Mietin vaan, mitä arkkitehdit keksivät, jotta heidän talonsa erottuisivat näistä jokajampan pakettitaloista?
Osaavatko he suunnitella minkään muun näköisiä taloja?
Mitä uutta
4
714
Vastaukset
- A.Lanmies
..mutta aloittaja unohti, että arkkitehti toteuttaa asiakkaan toiveita eikä omiaan.
Joo... olipa kauan sitten eräs asiakas, teknisiä mittareita valmistava tehdas, joka tarvitsi uudet tuotantotilat. Sain eräästä mittarista inspiraation ja piirsin luonnoksen ja ehdotin em mittarin muotoista tehdasrakennusta. Se oli virhe. Silloisella työnantajalla oli kova työ säilyttää tämä asiakas. Ja tehtävä luonnollisesti siirrettiin minua vastuuntuntoisemmalle suunnittelijalle. - kädentaitaja
Ne talotehtaiden "modernit" talot ovat "perinnetaloja" ilman pitsikoristeita. Kuka tahansa pystyy keksimään talotehtaiden mallistoista poikkeavia taloja. Melko moni pystyy keksimään toimivampia taloja.
Talotehtailla ei ole rohkeutta tarjota mitään todellisia uusia vaihtoehtoja. Nykyiset mallit ovat menneet kovan kysynnän ja kauniiden kuvien ansiosta kaupaksi. Miksi siis tehdä muutoksia.
Nykyiset mallit eivät vastaa nykyisiä asumistarpeita.Jos talot suunniteltaisiin asumistarpeiden perusteella, niistä tulisi aivan toisenlaisia. - M.Aster
Se että talotehtaat kutsuvat jotain mallistoa "moderniksi" ei tee siitä perustuotantoa kummoisemmaksi. Katso vaikka tätä:
http://www.kastelli.fi/talot/talomallistot/moderni/Moderni 113
Vastaavasti tottakai talotehtaatkin voivat palkata hyvän arkkitehdin suunnittelemaan mallistoa. Katso vaikka tätä Markku Komosen Kannustalolle suunnittelemaa taloa - ei paha:
http://www.kannustalo.fi/mallistot/kannustalo_moderni.htm
Sen lisäksi että 90% talopaketeista oikeasti ovat tylsää persubulkkia "ongelma" on, että asiakas lähes aina joutuu tekemään jotain kompromisseja.
Tilannetta voi verrata miehen puvun ostoonn - voit toki löytää melko hyvin istuvan vakiopuvun mutta koskaan valmispuku ei istu yhtä hyvin kuin mittatilauksena teetetty etkä myöskään saa siihen mitään ekstraa jos niin tahdot.
Valitettavasti valtaosa ihmisistä eivät kuitenkaan osaa nähdä eroa teetetyn ja valmispuvun välillä ja sama pätee taloihin...- vertailee
Tämän Kastellin mallisia taloja arkkitehdit ovat jo vuosia piirtäneet:
http://www.kastelli.fi/talot/talomallistot/moderni/Moderni 158
Tai tämän Jukka-talon:
http://www.jukkatalo.fi/index.php?tocID=15&mID=33
Että ois ihan kiva jos arkkitehdit pikkuhiljaa siirtyisivät suunnittelemaan jotain ihan uutta. Tai luulisi että siirtyvät, koska suuri yleisö ostaa näitä pakettitaloina. Ainahan arkkitehdit ovat halveksineet tavallisia pulliaisia. Ja nyt heillä alkaa olla näitä taloja...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026568
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313920törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303345Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3821804- 331418
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471073Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11996Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11930- 42889