huhu liikkuu että sgs lopettaa toimintansa Suomessa? ei mee SASilla kovin vahvasti!!!
sgs lopettaa?
ryhmy1
41072
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei lopu SGSn toiminta.
Jos SAS lopettaa Suomessa ground service -toimintansa sillä ei ole mitään tekemistä lentoyhtiö SAS:n kanssa. SGS on SAS-groupiin kuuluva erillinen tulosyksikkö. Kyse ei ole lentoyhtiöiden ydinliiketoiminnasta ja siksi toiminto voidaan hyvin ulkoistaa, jos se osoittautuu taloudellisesti järkeväksi vaihtoehdoksi. Esim. SAS:n ground -toiminnot voisi Suomessa siirtää ihan hyvin vaikka Airprolle.
Myös Finnairin Northport on supistanut toimintojaan. Mm. Norjassa Northport on lopettanut toimintansa ja Suomessa useilla kentillä. Viimeksi viime vuonna Northport lopetti Tampere-Pirkkalassa ja toiminnot ulkoistettiin Airprolle.
SGS:n porukka on antanut lakkovaroituksen eli SAS:lla voi lentää jos ei ole niin väliä, koska on mehd. perillä...
SGS ei sama kuin SAS joopa joo ihan niinkuin nopo ei kuulu finnairille. SAS voi kyllä lopettaa maa palvelut, mutta sen jälkeen se joutuu alkaa maksamaan niistä eikä voi enää kirjata palveluissa säästettyjä voittoja lentoyhtiöille.