milainen ilmasto vietnamissa on?
milainen ilmasto vietnamissa on
3
1341
Vastaukset
- Baggie2
Ai että millainen ilmasto on Vietnamissa?
Viikon kokemuksella Hoi Anissa (5...13.2.2008) sanoisin, että kylmä (18...22C), pilvinen ja jopa sateinen.
No, Saigonissa paistoi aurinkokin pari päivää. Joista toiselle päivälle osui Mekongin suistoretki. Silloin oli suht mukavaa. Toisena aurinkopäivänä grillattiin hotellin katolla nahkaa. Mitään muuta ei voinut tehdä, kun oli poislähtöpäivä.
Samaan aikaan Thaimaan Phuketissa ja Intian Goalla olisi ollut lämpötila 30 ja aurinkokin olisi paistanut vähintään, joka toinen päivä. Reissailimme Vietnamissa neljä viikkoa 20.1. - 15.2. Aloittaen Hanoista ja valuen hiljalleen etelään päin. Lämpötila Hanoissa oli todella kylmä. Alimmillaan alle kymmenen astetta eikä korkeimillaankaan noussut kahdenkymmenen yläpuolelle. Kun tohon vielä listään erittäin korkea ilmankosteus, sateet ja vajavaiset lämmityslaitteet kannattaa todellakin pukeutua lämpimästi.
Seuraava etappi oli Hue. Siellä jo tarkeni hyvin kuljeskella, mutta mistään helteestä ei todellakaan voinut puhua. Lämpötila vaihteli jossain viidentoista ja kahdenkymmenenkahden asteen tietämillä.
Hoi Anissa viivähdimme muutamia päiviä. Lämpötila siellä oli jo varsin miellyttävä, mutta uiminen China Beachilla ei todellakaan tullut mieleen meille eikä kyllä monelle muullekkaan.
Phu Quocilla lekottelimme lähes pari viikkoa ja sitä mukavampaa ilmastoa on vaikea löytää. Lämpötila vaihtelee vain muutamia asteita kolmenkymmenen molemmin puolin. Kylmin hetki sattui yleensä auringon laskuun ja oli hiukka yli kahdenviiden mutta lämpeni taas, kun mollukka oli mennyt mailleen, lähemmäs kolmeakymppiä. Kun päivällä pysytteli varjossa jäi lämpötila reilusti alle kolmenviiden. Tietysti jos joku uskaltautuu suoraan auringonpaisteeseen, niin huonostihan siinä käy.
Pohjoisen kevät herää viimeistään maaliskuun alussa ja tilanne muuttuu silloin ja kukkaloisto alkaa olla parhaimmillaan maaliskuun loppupuolella.
terkut:
pera- Rinkeli
Joulu-tammikuun vaihteessa 2007-2008 sää Saigonissa ja Phan Thietissa oli ihanteellinen lomailuun ja kiertelyyn. Päivisin n. 30 astetta ja iltaisin reilusti yli 20. Rannalla tuuli melko usein, joten ihon "palamista" ei huomannut.
Joidenkin matkaoppaitten mukaan Saigon ja Phan Thiet ovat varmemmat paikat auringon ja lämmön suhteen, joten kannattaa uskoa oppaita, jos haluaa nimenomaan näitä asioita. Esim. Nhat Trangissa olleista osa tuli omalla kustannuksellaan Phan Thietin aurinkoon muutamaksi päiväksi.
Pari kertaa Thaimaassa olleena tykkäsin kyllä enemmän Vietnamin inhimillisestä lämmöstä verrattuna Thaimaan uuvuttavaan kuumuuteen. Tosin tykkäsin Vietnamista muutenkin enemmän!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3186874Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss693976- 2083115
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242827- 741932
- 1461702
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2101692Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201528Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1631521- 891418