Onko totta että tuonne ei pääse tavallisissa vaatteissa edes sisään? Onko edes sen arvoinen kauppa että kannattaa ostaa kunno vaatteet?
Harodsin tavaratalo
kysymys?
122542
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
En tiedä, miten määrittelet tavalliset vaatteet, mutta kyllä minä olen mielestäni ihan tavallisissa vaatteissa Harrod'sille mennyt.
Ihan tavallisissa vaatteissa sinne pääsee, kyseessä on siis kuitenkin tavaratalo jonne halutaan ihmisiä sisään ostamaan tavaraa...
Moi, ihan tavallisissa vaatteissa pääsee kyllä shoppailemaan, mutta olen nähnyt myös niitä toisia juttuja eli ystäväni ei päässy kauppaan reppu selässä vaan reppu piti laittaa olalle ettei reppu tiputa vahingossa tavaroita hyllyiltä =) myös vuonna 1989 eräs toinen ystäväni ei päässyt kauppaan sandaaleissa, onneksi nämä ajat taitaa olla jo ohi =)
kävin itsekin Harrolds´lla tavallisissa vaatteissa ja lasten kanssa. Ulko-ovessa on kyllä muutama kuvatarra opastamassa kaupassa olemista juuri mm. reppuja koskien.
Kävin kanssa toissa kesänä. Itse jouduin ottamaan repun kokonaan pois selästä ja kantamaan sitä kädessä. Ovimies opasti minua kohteliaasti sisään mennessäni.
Yllätykseni oli, että sieltä löytyy myös aika kohtuuhintaista tavaraa.
Tavarataloon pääsee sisälle, jos olet pukeutunut siististi. Repput eivät ole "sallittuja" koska voivat mm. pudottaa tavaraa hyllyiltä.Tavaratalossa on myytävänä mm. Timantteja ja ym. Ylellisyyttä ja kallista tavaraa, ei sinne homppsuisia kaljalta haisevia päästetä sisälle. Siisti ja asiallinen käytös sekä ulkonäkö auttaa aina ja avaa ovet upeisiinkin paikkoihin.
Hihaton korispaita ei myöskään ollut oikea vaate sisäänpääsyyn.
Tästä on kyllä jo 15 vuotta aikaa joten en tiedä estäisikö se sisäänpääsyn nyt. Viime aikona olen ollut huomattavasti siistimmin pukeutuneena kuin silloin teininä. Ei ole enää ovella käännytetty.
Ei ne varmaan enää voi valikoida asiakkaita kun ei ole edes top 5 tavaratalo enää Euroopassa. Hinnoiltaa toki voi olla vaikka top 1 mutta nykyään on monissa maissa paljon isompia ja hienompia paikkoja kuin tuo vanhahtava ja ja suht pieni pulju.
tavallisissa, siisteissä vaatteissa sisään Harrodsille.
Reppu - se suomalaisten surullisenkuuluisa matkarekvisiitta, se josta suomalaiset tunnistaa katukuvassa - kannattaa kuitenkin jättää hotelliin.
Harrods on minusta käymisen arvoinen. Varsinkin Fod Hall ylellisyydessään on nähtävyys sinänsä.
Mikä tuo on, ruokahalli? Mitä erikoista?
arkisemmin sanottuna elintarvikeosasto on todella tutustumisen arvoinen. Se on todella ylellinen, jo pelkkä sisustus on näkemisen arvoinen.
Sitä sanotaan maailman ylellisimmäksi elintarvikeosastoksi, eikä suotta. Tuoretta kalaa, lihaa, riistaa, juustoja, eksoottisia hedelmiä ja vihanneksia...you name it, they have it. Jos googlaat Harrods Food Hall, saat kurkistettua mitä tämä jokaisen kulinaristin aarreaitta sisältää.
Siellä on myös muutama paikka jossa voit nauttia pientä purtavaa: esimerkiksi kaviaaria ja shampanjaa, tai kello viiden teetä sconesien, hillon ja kerman kera.
Suosittelen lämpimästi jokaiselle Lontoon-kävijälle!
Enpä ole koskaan pistäytynyt. Kerros löytyykö kalakukkooa tai mämmiä tuolta. Musta vähän outo juttu että jossain briteissä missä ei tajuta mitään ruuasta olis jotenkin hieno ruokakauppa. Tai voihan se hieno olla rakennuksena mutta millainen on sisältö, mitä löytyy, onko tilat puhtaita, mikä ruokien laatu?