Öljynporauslautta

H20- Heikki

Noin 15 vuotta sitten kaatui Pojanmerellä öljynporauslautta. Siinä hukkui vajaat kaksisataa ihmistä. Rauha heille.
Lautan nimi saattoi olla Kjelland, tai jotakin sinne päin.
Suureksi pulmaksi muodostui, kuinka saada lautta käännettyä oikein päin, olihan se luokkaa 100 metriä korkea.
Miten asia selvisi? Muistaako joku? Saatiinko se oikeinpäin

10

4127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Captain Morgan
      • H20- Heikki

        Hyvä. Täytyy tavailla norjan kieltä.
        Onnettomuudesta onkin jo pian kulunut 28 vuotta.
        Kiitos paljon.


    • ensi dataa
      • postasin

        saman linkin uudestaan. Oikaistiin vasta 1983 Stavangerissa Smit Salvagen toimesta, mutta miten en googlettamalla saa muuta tietoa.


      • kun klikkailee

    • alubonito

      Olin hommissa Stavangerissa, syyskuusta v.-80, helmikuuhun-83 , Alexander Kjelland lautan ponttoonit näkyivät vuonossa, itäpuolella kaupunkia n. 500m päässä yleisestä uimarannasta. Pari kuvaakin on muistona niiltä ajoilta. Lauttaa yritettiin kääntää ympäri parikin kertaa sinä aikana, tuloksetta. Norjan historian suurin(siihen mennessä) verohuijaus tehtiin lautan käännön kanssa, joku teki tilin, pienillä sijoituksilla. En muista olinko siellä vielä silloin, kun se vihdoin saatiin ympäri, vainajia ei montaa löydetty. Maailman mielettömyyttä kuvaa se, että sen paloitteleminen olisi tullut maksamaan enemmän, kuin teräs, mitä siitä olisi saatu, joten se hinattiin johonkin syvään kohtaan ja upotettiin räjäyttämällä. http://kuvablogi.com/nayta/899587/

      • H20- Heikki

        Kiitokset kirjoituksestasi. Se siis saatiin kuitenkin ympäri, mutta sille ei keksitty mitään käyttöa ja upotettiin mereen?

        Minua on kiinnostanut sen kääntäminen, koska se on niin valtava laitos.


      • alubonito
        H20- Heikki kirjoitti:

        Kiitokset kirjoituksestasi. Se siis saatiin kuitenkin ympäri, mutta sille ei keksitty mitään käyttöa ja upotettiin mereen?

        Minua on kiinnostanut sen kääntäminen, koska se on niin valtava laitos.

        käännettyä, tuo valokuva on v.-82, jolloin tehtiin joitain yrityksiä, kuvassa näkyy kaksi "sipuliponttoonia" vinossa hinaajan perän ja työponttoonien välissä. Monta kuukautta se oli näin, eikä tapahtunut mitään. Irronnut 5. ponttooni oli ankkuroitu Armeijan alueelle, toiselle puolelle Stavangeria, enkä päässyt sitä kuvaamaan.


      • alubonito

      • onnettomuus

        Eilen FST:ltä tulleessa Öjyvaltio Norja ohjelman jaksossa oli Alexander Kiellandin kaatumisesta. Siinä sanottiin kun lautta käännettiin, sieltä löytyi kuusi ruumista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      64
      5160
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      2347
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      262
      2342
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2339
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1574
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      219
      1438
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      49
      1028
    8. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      996
    9. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      929
    10. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      927
    Aihe