Hei!
Tietääkö kukaan, kuka möi lapualla toukokuussa labradorinnoutajan pentuja... Nimittäin haluaisisin tietää... Eräs tuttavani sanoi ottaneensa niiden koiran lapualta kennelistä, joka kasvattaa sokeille koiria vai oliko huume koiria.. no sanoi maksaneensa siitä 400€ ja sanoi olevan puihdasrotuinen. nyt kävi ilmi ettei se ole maksanu sitä koiraa koska myyjä ei anna papereita. Mahtaakohan kysessä olle edes puhdasrotuinen labradorinnoutaja, koiska koiran säkäkorkeus on huimasti yli 60, suuret tassut ja muistuttaa ennemmin tanskandoggia, kuin kultaista noutajaa.. jos tiedätte otain hämärä peräsestä myyjästä niin vastailkaa KIITOS!
labbis mut ei siltikään..
4
841
Vastaukset
- ja vielä
koira ei ole kennelistä... kai joku koira tehtailija kyseessä?
- ottaa selvää...
Tuollaista kusetusta tapahtuu päivittäin. Sekarotuisia koiria myydään rotukoirina, sairaita koiria terveinä jne... Eikä siinä lakiopillisesti tapahdu mitään väärää, jos kaupasta ei tehdä mitään papereita.
Ostajan kannattaisi pyytää AINA, myös paperitonta koiraa ostaessa tekemään kauppakirja, jossa myyjä vakuuttaa rodun olevan se mikä kuuluukin ja pennun olevan terve perinnöllisistä sairauksista. Jos myöhemmin ilmenee, että koira ei ollutkaan sitä mitä myyntihetkellä luvattiin, on oikeutettu saamaan korvauksia.
Rekisteröityä koiraa ostava saa aina tälläisen kauppakirjan (Kennelliiton hyväksymä sopimus koiran kaupasta) - labradoricharity
ottaa selvää... kirjoitti:
Tuollaista kusetusta tapahtuu päivittäin. Sekarotuisia koiria myydään rotukoirina, sairaita koiria terveinä jne... Eikä siinä lakiopillisesti tapahdu mitään väärää, jos kaupasta ei tehdä mitään papereita.
Ostajan kannattaisi pyytää AINA, myös paperitonta koiraa ostaessa tekemään kauppakirja, jossa myyjä vakuuttaa rodun olevan se mikä kuuluukin ja pennun olevan terve perinnöllisistä sairauksista. Jos myöhemmin ilmenee, että koira ei ollutkaan sitä mitä myyntihetkellä luvattiin, on oikeutettu saamaan korvauksia.
Rekisteröityä koiraa ostava saa aina tälläisen kauppakirjan (Kennelliiton hyväksymä sopimus koiran kaupasta)Kyseessä voi olla suuren luokkainen pentutehtailu- yritys tms. Inhottavaa tollainen! Jos ostaja ei ole maksanut eikä tehnyt luovutussopimusta rahat saa takaisin.
- noutaja...
Hei
En osaa vastata kysymykseesi kuka on myynyt pentuja, mutta oma mielipiteeni on, että jos joku myy niin halvalla kuin 400eurolla puhdasrotuisen pennun, niin se ei sitä ole. Puhdasrotuinen labbis maksaa 800-1000euroa, eikä kukaan myy puhdasta neljällä sadalla. Taas toisaalta se että ei ole kenneliä tai kennelnimeä ei kerro siitä onko pentutehtailija vai ei.
Voihan kysessä olla puhdasrotuinen koira, mutta se ei jostain syystä täytä kennelliiton asettamia vaatimuksia eikä sen takia saa rekisteripapereita vaikka puhdas olisikin. Tälläisiä syitä voi olla mm. sukusiitos, emälle tai isälle ei olla tehty vaadittavia terveystutkimuksi jne..
Mutta jos ulkonäkö alkaa olla kaukana labbiksesta niin sitten voi miettiä onko kaverisi koira labbis vai ei..ilman rekisteritodistuksiahan se luetaan sekarotuiseksi joka tapauksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit996562KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3656133Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603023Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112484Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082145- 1251804
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341285- 731237