labbis mut ei siltikään..

koirasta

Hei!
Tietääkö kukaan, kuka möi lapualla toukokuussa labradorinnoutajan pentuja... Nimittäin haluaisisin tietää... Eräs tuttavani sanoi ottaneensa niiden koiran lapualta kennelistä, joka kasvattaa sokeille koiria vai oliko huume koiria.. no sanoi maksaneensa siitä 400€ ja sanoi olevan puihdasrotuinen. nyt kävi ilmi ettei se ole maksanu sitä koiraa koska myyjä ei anna papereita. Mahtaakohan kysessä olle edes puhdasrotuinen labradorinnoutaja, koiska koiran säkäkorkeus on huimasti yli 60, suuret tassut ja muistuttaa ennemmin tanskandoggia, kuin kultaista noutajaa.. jos tiedätte otain hämärä peräsestä myyjästä niin vastailkaa KIITOS!

4

855

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja vielä

      koira ei ole kennelistä... kai joku koira tehtailija kyseessä?

      • ottaa selvää...

        Tuollaista kusetusta tapahtuu päivittäin. Sekarotuisia koiria myydään rotukoirina, sairaita koiria terveinä jne... Eikä siinä lakiopillisesti tapahdu mitään väärää, jos kaupasta ei tehdä mitään papereita.

        Ostajan kannattaisi pyytää AINA, myös paperitonta koiraa ostaessa tekemään kauppakirja, jossa myyjä vakuuttaa rodun olevan se mikä kuuluukin ja pennun olevan terve perinnöllisistä sairauksista. Jos myöhemmin ilmenee, että koira ei ollutkaan sitä mitä myyntihetkellä luvattiin, on oikeutettu saamaan korvauksia.

        Rekisteröityä koiraa ostava saa aina tälläisen kauppakirjan (Kennelliiton hyväksymä sopimus koiran kaupasta)


      • labradoricharity
        ottaa selvää... kirjoitti:

        Tuollaista kusetusta tapahtuu päivittäin. Sekarotuisia koiria myydään rotukoirina, sairaita koiria terveinä jne... Eikä siinä lakiopillisesti tapahdu mitään väärää, jos kaupasta ei tehdä mitään papereita.

        Ostajan kannattaisi pyytää AINA, myös paperitonta koiraa ostaessa tekemään kauppakirja, jossa myyjä vakuuttaa rodun olevan se mikä kuuluukin ja pennun olevan terve perinnöllisistä sairauksista. Jos myöhemmin ilmenee, että koira ei ollutkaan sitä mitä myyntihetkellä luvattiin, on oikeutettu saamaan korvauksia.

        Rekisteröityä koiraa ostava saa aina tälläisen kauppakirjan (Kennelliiton hyväksymä sopimus koiran kaupasta)

        Kyseessä voi olla suuren luokkainen pentutehtailu- yritys tms. Inhottavaa tollainen! Jos ostaja ei ole maksanut eikä tehnyt luovutussopimusta rahat saa takaisin.


    • noutaja...

      Hei

      En osaa vastata kysymykseesi kuka on myynyt pentuja, mutta oma mielipiteeni on, että jos joku myy niin halvalla kuin 400eurolla puhdasrotuisen pennun, niin se ei sitä ole. Puhdasrotuinen labbis maksaa 800-1000euroa, eikä kukaan myy puhdasta neljällä sadalla. Taas toisaalta se että ei ole kenneliä tai kennelnimeä ei kerro siitä onko pentutehtailija vai ei.

      Voihan kysessä olla puhdasrotuinen koira, mutta se ei jostain syystä täytä kennelliiton asettamia vaatimuksia eikä sen takia saa rekisteripapereita vaikka puhdas olisikin. Tälläisiä syitä voi olla mm. sukusiitos, emälle tai isälle ei olla tehty vaadittavia terveystutkimuksi jne..

      Mutta jos ulkonäkö alkaa olla kaukana labbiksesta niin sitten voi miettiä onko kaverisi koira labbis vai ei..ilman rekisteritodistuksiahan se luetaan sekarotuiseksi joka tapauksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      334
      2752
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      80
      2483
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      57
      2225
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1913
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1702
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      63
      1566
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1502
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1348
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      90
      1178
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1134
    Aihe