labbis mut ei siltikään..

koirasta

Hei!
Tietääkö kukaan, kuka möi lapualla toukokuussa labradorinnoutajan pentuja... Nimittäin haluaisisin tietää... Eräs tuttavani sanoi ottaneensa niiden koiran lapualta kennelistä, joka kasvattaa sokeille koiria vai oliko huume koiria.. no sanoi maksaneensa siitä 400€ ja sanoi olevan puihdasrotuinen. nyt kävi ilmi ettei se ole maksanu sitä koiraa koska myyjä ei anna papereita. Mahtaakohan kysessä olle edes puhdasrotuinen labradorinnoutaja, koiska koiran säkäkorkeus on huimasti yli 60, suuret tassut ja muistuttaa ennemmin tanskandoggia, kuin kultaista noutajaa.. jos tiedätte otain hämärä peräsestä myyjästä niin vastailkaa KIITOS!

4

850

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja vielä

      koira ei ole kennelistä... kai joku koira tehtailija kyseessä?

      • ottaa selvää...

        Tuollaista kusetusta tapahtuu päivittäin. Sekarotuisia koiria myydään rotukoirina, sairaita koiria terveinä jne... Eikä siinä lakiopillisesti tapahdu mitään väärää, jos kaupasta ei tehdä mitään papereita.

        Ostajan kannattaisi pyytää AINA, myös paperitonta koiraa ostaessa tekemään kauppakirja, jossa myyjä vakuuttaa rodun olevan se mikä kuuluukin ja pennun olevan terve perinnöllisistä sairauksista. Jos myöhemmin ilmenee, että koira ei ollutkaan sitä mitä myyntihetkellä luvattiin, on oikeutettu saamaan korvauksia.

        Rekisteröityä koiraa ostava saa aina tälläisen kauppakirjan (Kennelliiton hyväksymä sopimus koiran kaupasta)


      • labradoricharity
        ottaa selvää... kirjoitti:

        Tuollaista kusetusta tapahtuu päivittäin. Sekarotuisia koiria myydään rotukoirina, sairaita koiria terveinä jne... Eikä siinä lakiopillisesti tapahdu mitään väärää, jos kaupasta ei tehdä mitään papereita.

        Ostajan kannattaisi pyytää AINA, myös paperitonta koiraa ostaessa tekemään kauppakirja, jossa myyjä vakuuttaa rodun olevan se mikä kuuluukin ja pennun olevan terve perinnöllisistä sairauksista. Jos myöhemmin ilmenee, että koira ei ollutkaan sitä mitä myyntihetkellä luvattiin, on oikeutettu saamaan korvauksia.

        Rekisteröityä koiraa ostava saa aina tälläisen kauppakirjan (Kennelliiton hyväksymä sopimus koiran kaupasta)

        Kyseessä voi olla suuren luokkainen pentutehtailu- yritys tms. Inhottavaa tollainen! Jos ostaja ei ole maksanut eikä tehnyt luovutussopimusta rahat saa takaisin.


    • noutaja...

      Hei

      En osaa vastata kysymykseesi kuka on myynyt pentuja, mutta oma mielipiteeni on, että jos joku myy niin halvalla kuin 400eurolla puhdasrotuisen pennun, niin se ei sitä ole. Puhdasrotuinen labbis maksaa 800-1000euroa, eikä kukaan myy puhdasta neljällä sadalla. Taas toisaalta se että ei ole kenneliä tai kennelnimeä ei kerro siitä onko pentutehtailija vai ei.

      Voihan kysessä olla puhdasrotuinen koira, mutta se ei jostain syystä täytä kennelliiton asettamia vaatimuksia eikä sen takia saa rekisteripapereita vaikka puhdas olisikin. Tälläisiä syitä voi olla mm. sukusiitos, emälle tai isälle ei olla tehty vaadittavia terveystutkimuksi jne..

      Mutta jos ulkonäkö alkaa olla kaukana labbiksesta niin sitten voi miettiä onko kaverisi koira labbis vai ei..ilman rekisteritodistuksiahan se luetaan sekarotuiseksi joka tapauksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      232
      4123
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      174
      3664
    3. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      312
      2915
    4. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      270
      2416
    5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2026
    6. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      60
      1882
    7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      46
      1802
    8. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      59
      1760
    9. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      61
      1547
    10. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      72
      1440
    Aihe