Poliisi uusii luotiliivinsä. Uudet luotiliivit ovat 30% kevyempiä ja suojaavat myös raskas kaliberisten aseiden luodeilta paremmin.
Asiastan uutisoi IT-sanomat.
Asiastan uutisoi IT-sanomat.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ovat ajat muutuneet! Ennen poliisi oli solmio kaulassa ja muutenkin siististi pukeutuneena.
Nyt poliisi on haalareissa, luotiliiveissä, kypärät ja konepistoolit autossa valmiina käyttöön.
Enää ei puutu, kuin poliisiautot vaihdettaisiin armeijan Paseihin.
No aikahan ne on vaihtaa, kun haisevat niin pahalle. Turhaan kylläkin rahaa niihin hassataan kun ei ole tarvettä liiveille.
Sä oot poika vielä sen verran nuori ettet tajua että on niitä nykyisiäkin liivejä vaihdettu sitä mukaa kun huonoksi menee tahi liian hikisiksi, mutta nyt tulee ihan uusi mallisto. Et myöskään vielä ymmärrä sitä että poliisi joutuu päivittäin työssään tekemisiin aseitten kanssa jolloin liivit pitää olla kokoaika päälle puettuna.
ei todellakaan jokainen poliisi edes virkauransa aikana..
Väitätkö sä pokkana ettei poliisit joudu tekemisiin ampuma-aseitten kanssa? Suomessa on yli miljoona kappeletta luvallisia aseita ja luvattomia löytyy myöskin. Kyllä poliisi on ihan päivittäin tekemisissä niitten aseitten kanssa ja uhka on aina olemassa.
Ei nojatuolirambot ymmärrä poliisin työstä enempää kuin siat helmistä.
on ne katsonut elokuvia, ja kovimmat seuraa Shieldiä.
Mää sanon sen, että monikaan poliisi ei aseiden kanssa ole tekemisissä uransa aikana. Oman mulkunjatkeensa kanssa kyllä, eli niitäkö vastaan sitten suojautuvat? Turhaan jauhatte muuta paskaa ja paisuttelette asioita vitun juoppokuskit!