Opeksi tai/ ja kasvatustiet.

????

Hei!
Kyselisin tyhmiä...voinko hakea erikseen sekä kasvatusteiteelliseen tiedekuntaan että opettajakoulutukseen? Entä voiko näiden kahden lisäksi hakea myös ammattikorkeakouluun samaan aikaan?
Kiitos vastauksista...

3

1043

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos haluat

      Voit hakea jos haluat. Huomioi kuitenkin se, että pääsykokeet voivat olla samana päivänä, jolloin joudut valitsemaan mihin kokeeseen osallistut.

      Jos työmarkkinatukiasiat ovat sinulle ajankohtaisia, niin kannattaa pitää mielessä, että kelpoisuuden pitämiseksi pitää hakea vähintään kolmeen korkeakouluun, joista kaksi pitää olla ammattikorkeakouluja.

    • hakukelpoinen hakija

      Kyllä voit hakea useaan yliopistokoulutukseen yhtä aikaa. Itse asiassa se on jopa hyvin suotavaa, sillä harvoin ensimmäisellä yrityksellä tärppää jos haet vain siihen mikä eniten ehkä kiinnostaa. Eli hae niin moneen kuin rahkeet riittävät, muista tosiaan tarkastaa ettei pääsykoepäivät mene päällekkäin. Kannattaa hakea moneen eri kaupunkiin varmuuden vuoksi. Hyvä vinkki on myös tarkkaan katsoa minkälaiset pääsykoekirjat/materiaalit pääsykokeissa on eri kaupungeissa: usein saattaa sama kirja olla pääsykoeteoksena monessa eri koulutuksessa, joten se kannattaa hyödyntää ja hakea kaikkiin koulutusohjelmiin mihin kirja täytyy lukea. Et ainakaan menetä mitään.

      Ja ainakin kahteen amk-koulutukseen täytyy hakea myös, sillä jos et pääse vielä opiskelemaan ja joudut olemaan työttömänä, et saa työttömyyskorvausta jos et ole hakenut tarpeeksi moneen koulutukseen.

    • muu amk/yliopistohaku on er...

      Googlaa "VAKAVA" niin saat tietoa luokanopettajan ja varhaiskasvatuksen yhteishausta. Sosionomiksi haetaan amk-yhteishaulla. Voit siis hakea luokanopettaja/varhaiskasvattajakoulutukseen yhteishaulla muistaakseni kolmeen yliopistoon ja erikseen niin monen yliopiston kasvatustieteelliseen kuin haluat. Muista, että pääsykoekirjat pitää hallita ja ne ovat eri kohteissa erit, joten älä hajoita voimiasi ja aikaasi, vaan tähtää yhteen tai kahteen, se voi tuottaa parhaimman tuloksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      97
      4183
    2. 70
      3437
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3064
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2539
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2346
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      204
      2134
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2061
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      860
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      73
      791
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      766
    Aihe