Opeksi tai/ ja kasvatustiet.

????

Hei!
Kyselisin tyhmiä...voinko hakea erikseen sekä kasvatusteiteelliseen tiedekuntaan että opettajakoulutukseen? Entä voiko näiden kahden lisäksi hakea myös ammattikorkeakouluun samaan aikaan?
Kiitos vastauksista...

3

1036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos haluat

      Voit hakea jos haluat. Huomioi kuitenkin se, että pääsykokeet voivat olla samana päivänä, jolloin joudut valitsemaan mihin kokeeseen osallistut.

      Jos työmarkkinatukiasiat ovat sinulle ajankohtaisia, niin kannattaa pitää mielessä, että kelpoisuuden pitämiseksi pitää hakea vähintään kolmeen korkeakouluun, joista kaksi pitää olla ammattikorkeakouluja.

    • hakukelpoinen hakija

      Kyllä voit hakea useaan yliopistokoulutukseen yhtä aikaa. Itse asiassa se on jopa hyvin suotavaa, sillä harvoin ensimmäisellä yrityksellä tärppää jos haet vain siihen mikä eniten ehkä kiinnostaa. Eli hae niin moneen kuin rahkeet riittävät, muista tosiaan tarkastaa ettei pääsykoepäivät mene päällekkäin. Kannattaa hakea moneen eri kaupunkiin varmuuden vuoksi. Hyvä vinkki on myös tarkkaan katsoa minkälaiset pääsykoekirjat/materiaalit pääsykokeissa on eri kaupungeissa: usein saattaa sama kirja olla pääsykoeteoksena monessa eri koulutuksessa, joten se kannattaa hyödyntää ja hakea kaikkiin koulutusohjelmiin mihin kirja täytyy lukea. Et ainakaan menetä mitään.

      Ja ainakin kahteen amk-koulutukseen täytyy hakea myös, sillä jos et pääse vielä opiskelemaan ja joudut olemaan työttömänä, et saa työttömyyskorvausta jos et ole hakenut tarpeeksi moneen koulutukseen.

    • muu amk/yliopistohaku on er...

      Googlaa "VAKAVA" niin saat tietoa luokanopettajan ja varhaiskasvatuksen yhteishausta. Sosionomiksi haetaan amk-yhteishaulla. Voit siis hakea luokanopettaja/varhaiskasvattajakoulutukseen yhteishaulla muistaakseni kolmeen yliopistoon ja erikseen niin monen yliopiston kasvatustieteelliseen kuin haluat. Muista, että pääsykoekirjat pitää hallita ja ne ovat eri kohteissa erit, joten älä hajoita voimiasi ja aikaasi, vaan tähtää yhteen tai kahteen, se voi tuottaa parhaimman tuloksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      383
      8426
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      173
      2790
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1122
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      988
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      893
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      886
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      863
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      832
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      806
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      782
    Aihe