Morjens!
Nyt on piru merrassa, sillä asensin NERO 7 wintoosa VISTA:n. o enhän minä prkl tietänyt, että se ei ole yhteensopiva tämän uuden paska wintoosan kanssa. Nyt kun sen asennus meni ketuilleen niin en saa pois sitä kummittelemasta mun koneelta, koska jotain se ehti asentaa koneelle. Vituttaa kun yritän asentaa NERO 8 versiota niin se valittaa, että minulla on NERO 7 versio ole hyvä ja poista se. Miten helvetissä sitä poistaa, jos asennusohjelman poisto asennus kaatuu jatkuvasti? Nyt kyllä Microsoftin jätkille menee pitkä kirje tästä helvatan hienosta wintoosasta aion vähän annatella mikä siinä on vialla. Nyt mä tarviin apua mun sydämeni takia, sillä saan kohta sydänkohtauksen kun tressaan ja suutun tän koneen kanssa. Sanokaa mulle joku hyvä ohjelma, jolla voi pakko poistaa jonku ohjelman sieltä koneelta lopullisesti ilman mukinoita. RegEdit ohjelmalla en osaa pelleillä, mutta kun saan ohjelman pois niin rekisterimerkintöjen poistaminen luonnistuu. Auttakaa miestä mäessä ennenkuin pumppu leikkaa kiinni. :) kiitos etukäteen...
Nyt on piru merrassa, sillä asensin NERO 7 wintoosa VISTA:n. o enhän minä prkl tietänyt, että se ei ole yhteensopiva tämän uuden paska wintoosan kanssa. Nyt kun sen asennus meni ketuilleen niin en saa pois sitä kummittelemasta mun koneelta, koska jotain se ehti asentaa koneelle. Vituttaa kun yritän asentaa NERO 8 versiota niin se valittaa, että minulla on NERO 7 versio ole hyvä ja poista se. Miten helvetissä sitä poistaa, jos asennusohjelman poisto asennus kaatuu jatkuvasti? Nyt kyllä Microsoftin jätkille menee pitkä kirje tästä helvatan hienosta wintoosasta aion vähän annatella mikä siinä on vialla. Nyt mä tarviin apua mun sydämeni takia, sillä saan kohta sydänkohtauksen kun tressaan ja suutun tän koneen kanssa. Sanokaa mulle joku hyvä ohjelma, jolla voi pakko poistaa jonku ohjelman sieltä koneelta lopullisesti ilman mukinoita. RegEdit ohjelmalla en osaa pelleillä, mutta kun saan ohjelman pois niin rekisterimerkintöjen poistaminen luonnistuu. Auttakaa miestä mäessä ennenkuin pumppu leikkaa kiinni. :) kiitos etukäteen...
Vastaukset 13
Vanhimmat
Google > Nero Clean Tool
Olen useasti pelastanut itseni pulasta ohjelmalla "Advanced uninstaller". Ohjelman kotisivuille pääsee täältä: http://www.innovative-sol.com/. Ohjelma on maksullinen, mutta käsittääkseni siitä on kokeiluversio olemassa. Em on työkalu "forced uninstall", jolla yleensä lähtee ne hankalatkin tapaukset. Rekisteri kannattaa siivota vaikka CCleanerilla (ilmainen) homman jälkeen. Muuten, suosittelen uutta "Nero microa", joka on huomattavasti kevyempi. Itse en tarvitse kaikkia mahdollisia työkaluja, mitä Nero sisältää.
Hae tuolta Nero 7 CleanTool ja kokeile sitä:
http://www.nero.com/eng/downloads-cleantools.html
(More Details and Download -linkissä on sen käyttöohjeet).
Ei Vista-vehkeitten ostamista kai sentään ole pakolliseksi määrätty missään, oma Microsoftin kannatuspäätöshän se on. Vaihtoehtoja eli Mac-koneita myydään yhä useammassa kaupassa (tuorein Gigantti), ja yhä useampi niitä myös ostaa. Olenpa melko varma että niistä sinäkin saisit vähemmän päänsärkyä ja vitutusta.
Microsoftin jätkiin ei muuten pure muu kuin lompsalla äänestäminen ja senhän olet jo tehnyt. Annattelu ei hyödytä.
Ehkä olet oikeassa, että Windows on jo kaatunut omaan hautaansa. Windows 2000 oli kaikista parhain käyttöjärjestelmä minun tarpeisiini. Se ei kaatunut ja oli työkäytössä mitä parhain. Nämä XP ja VISTA eivät minua vakuuta kovinkaan paljoa. XP:ssä ei ollut näin hankala käyttöliittymä ja hallinta kuin VISTALLA. MAC on varmaan ihan pätevä, mutta vierastan sitä käyttöliittymää ja yhteensopivuus ongelmia. Kokeilin eri Linux distroja kokeilumielessä ja löysin muutaman hyvän vaihtoehdon, mutta niiden käyttäminen vaatii vielä liikaa säätöä, joka ei minun hermoille passaa. Pakko kai tässä on harkita vakasti sitä Mac tietokonetta, jos se ei olisi niin hankala kuin tämä uusi Windows Vista.
:)
ole.
Tottuminen on nopeaa ja yhteensopivuusongelmat useimmissa tapauksissa historiaa. Macien kasvavan suosion ansiosta Mac-tuki laajenee joka päivä niin laitteissa kuin ohjelmissakin ja on nyt jo oikein hyvä. Kaikkien valmistajien pitää uutta kamaa tuottaessaan miettiä tuetaanko Macia vai ei, ja nykyään hyvin monet päättävät tukea. Ennen asiaa ei usein edes mietitty, kun Maceja oli paljon vähemmän kuin nyt.
Maciinhan voi nykyään asentaa Windowsinkin "kiusakseen" monellakin tapaa ja se toimii aivan yhtä hyvin/huonosti kuin normaalissa PC:ssäkin. Siitä ei vain tarvitse olla riippuvainen, mikä on iso juttu. Kovin vähän vain tulee meikäläisenkään sitä Winukkaa enää käynnisteltyä, kun tuntuu että sitä ei tarvitse mihinkään (korkeintaan joihinkin peleihin) ja kaikki työ sekä hupi hoituu OS X:llä paremmin.
aika hyvä ja monipuolinen käyttis. Vuosi sitten kokeilin Linuxeja paria versiota mutten jaksa taistella noiden ohjaimien ja häsläköiden kanssa. Tuntuu paluulta kauan sitten menneeseen aikaan. Macciin taas ei saa kovin paljon ohjelmia ja ajureiden kanssa on aina jotain ongelmaa. Lisäksi saan XP pohjaiseen PC:hen enemmän ruutia samalla rahalla. Vistassa on edelleen ongelmaa vanhempien laitteiden ajurien kanssa kuten A3 vanhempi scanneri ja printteri, ei ole tarvista vaihtaa niitä kun toimivat hyvin ja Vistaan ei käy scannerin ja printterin omat ajurit hyvine ohjelmineen eikä uusia siihen tehdä. Ehkä tuon käyttöliittymänkin omaksuisi helposti kun se ei kovin paljon poikkea XP:stä. Pitäydyn kuitenkin XP:ssä niin kauan kun ajureita saa eikä tule päivitysongelmia. Nyt on SP2 ja frameworks ja muuta ei kai tarvitsekaan.
En tuota joidenkin ihmisten urputusta pakkomyynnistä oikein ymmärrä sillä saahan koneen millä käyttiksellä ikinä haluaa ellei välttämättä halua ostaa konetta jostain määrätystä liikkeestä. Ainakin näille liikkeille joista koneeni olen ostanut olisi käynyt mikä vaan. XP pro on siis kohdallani ihan oma valinta ja olen siihen tyytyväinen. Minua ei ole haitannut vaikka joku saikin siitä 150 euroa kuusi vuotta sitten. On se ollut sen väärti.
W2000 oli sitä ennen ja se oli kyllä erittäin varmatoiminen joskin rassasi sen ajan koneita aika tavalla raskautensa takia. Ohjelmien saanti oli muistaakseni hieman rajatumpaa sille kuin XP:lle.
"Macciin taas ei saa kovin paljon ohjelmia ja ajureiden kanssa on aina jotain ongelmaa"
Ohjelmia lienee about 30.000 tätä nykyä ja lisää tulee jatkuvasti.
Ja enemmän XP/Vistassa ajuriongelmia on kuin OS X:ssä.
o enhän minä prkl tietänyt, että se ei ole yhteensopiva tämän uuden paska wintoosan kanss
=>
olis kantsinu ottaa ensin selvää. Myöhemmässä tekstissäsi laitat ongelman Microsofin päähän...
tekisi omat foorumit eihän tuota pakkosyöttöä kukaan jaksa lukea ja jokainen joka haluaa ostaa mac tietokoneen osaa ostaa ne ilman sinun typeriä neuvoja.
Oot sä joku viisastelija. Kyllähän minä niinkuin muutkin olettaa, että windows suorittaa ohjelman kuin ohjelman. Ei kannata alkaa vittuilee mulle yhtään. Sä häviit sen homman jätkä tai muija.
Niin, 7 versio kyllä toimii Vistassa, kunhan on tarpeeksi uusi päivitys neron sivuilta ladattuna. Tuo päivitys-versio hyväksyy saman asennus-avaimen kuin alkuperäisessä on.
T. Vuoden verran v.7 Neroa 64bit Vistassa ajanu
Auttakaa...
Yritän poistaa Nero 7 Premiumia windows Vistasta..Latasin ohjelman Advanced Uninstaller ja kaikki sujuu hyvin siihen asti kun olen laittanut neron asennuslevyn sisään,valinnut sieltä "poista" jne.
Kun kone alkaa poistaa niin poiston loppuvaiheessa Microsoft ilmottaa häiriöstä tms. ja tulee teksti:
Custom Action DLL.Kaatui kutsuessaan viimeksi funkiota `NeroAg_Unregister com Ex`Asennusohjelma suljetaan.
Crash Thread ID 5120
Current Thread ID 2840
et näin...osaako kukaan fiksu kertoa mitä pitäisi tehdä?,kiitos:).