Onko kukaan suorittanut tradenomin tutkintoa alle sen suositellun 3,5 vuoden? Vähän alustavasti koulusta tiedustelin ja hankalalta saivat kuulostamaan.. Mutta kiire olisi :) Koulu on Laurea, jos löytyy ihan koulukohtaisia kokemuksia!
Kuinka nopeasti tradenomiksi??
7
5032
Vastaukset
- Krisse
Hei
Tarkkaa havaintoa nopeimmasta suoritusajasta ei ole, mutta ajattelin kirjoittaa muutamia ajatuksia asiasta. En tiedä, onko käytännöissä paljon eroa koulujen kesken, omat kokemukset on pohjois-savon amk:sta. Siis, jos on jokin toisen asteen ammattitutkinto, voi suorittaa liiketalouden perusopinnot näyttökokeella. Muille kuin merkonomeille koe vaatii varmaan hieman kirjojen lueskelua. Kun nuo muutamat kurssit saa hyväksiluetuksi, voi ottaa ylempien vuosikurssien aineita siihen tilalle. Tosin aina ei lukujärjestykset sovi yhteen, mutta useimmat kurssit eivät vaadi läsnäoloa eikä päällekkäisyydet siksi paljon haittaa. Monia luentotyyppisiä kursseja voi suorittaa pelkällä tentillä (kun hankkii muistiinpanot jostakin).
Myös muualla suoritetuista kursseista (esim. kansalaisopisto) voi saada valinnaisopintoviikkoja. Tämä ei välttämättä pidä muissa kouluissa paikkaansa.
Lukujärjestyksenhän voi rakentaa itse niin tiiviiksi kuin haluaa, ja ottaa kursseja vaikka päällekäin. Vaikka kurssilla olisikin läsnäolopakko, täällä voi ainakin opettajan kanssa sopimalla "laistaa" osittain siitä, jos tunnit osuvat päällekäin.
Puoli vuotta tutkinnosta on työharjoittelua. Sitäkin voi saada hyväksiluetuksi aiemmista töistä, ja myös opiskelun aikana tehdyt osa-aikatyöt sekä kesätyöt lasketaan mukaan sillä ehdolla, että ne liittyvät opiskeltavaan alaan.
Valmistumista voi viivästyttää päättötyön teko, ja jos opiskelutahti on hirveän tiukka, riittääkö vapaa-ajalla vielä aikaa ja tarmoa sen väsäämiseen? Itsestähän valmistumisen nopeus on loppujen lopuksi kiinni, ja ainakin täällä kannustetaan opiskelemaan mahdollisen nopeassa tahdissa ja joustovaraa löytyy tarvittaessa. - Laureassa oleva
Opiskelen laureassa tradenomiksi. Kurssit ehtii nopealla tahdilla käydä 2:ssa vuodessa, ja sitten vielä opinnäytetyö päälle.
- Jaakkko
jos saa työharjoittelupaikan. Kyllä opiskelukurssit on mahdoollista varmaan hemmetin tiukalla väännöllä käydä 2 vuodessa, mutta sitten on vielä työharjoittelu ja opinnäytetyö.
Mitä tahansa työharjoittelupaikkaa ei todellakaan kannata ottaa, sillä kyllä tuo työharjoittelu on aikas tärkeä tulevaisuutta opintojen jälkeen ajatellen. Hyvä työharjoittelu avaa mahdollisuuksia koulutusta vastaaviin tehtäviin heti valmistuttua, ja mahdollisesti pidempiaikaistakin työtä harjoittelupaikassa.
Kahdessa vuodessa täytyy saada 60 ovaria per vuosi, joten kirjatentteillä tai muuten yrittää sumplia. Iltatoteutuksia on myös mahdollista ainakin TAmpereella käydä osa opinnoista.
Opinnäytetyössä varmaankin saa kuluun 2 kuukautta, itse tuskin sitä pidempään sitä tulen tekemään tässä tietojenkäsittelyn koulutusohjelmassa.
- Kohta tradenomi
Valmistuminen noin puolta vuotta aikaisemmin onnistuu ilman suurempia ponnisteluita. Katsos, kun työharjoittelua ja opinnäytetyötä voi tehdä päällekkäin. Omalla luokallani on enemmänkin sääntö kuin poikkeus valmistua useita kuukausia etuajassa.
- tradenomi
Itse kävin koulua 1,5 vuotta
Opinnäytetyön tekeminen vähän venyi
töiden takia, paperit oli taskussa 2,5 vuodessa
(turun amk, kauppa ja hallinto, markkinointi)- zzzz
Miten hyvin tuo 1,5 vuoteen lukeminen sujui? Jouduitko sompailemaan kursseja paljon, sopimaan opettajien kanssa "erikoisjärjestelyistä" yms? Aika paljon heittelee mielipiteet, hmmm..
- Kari
zzzz kirjoitti:
Miten hyvin tuo 1,5 vuoteen lukeminen sujui? Jouduitko sompailemaan kursseja paljon, sopimaan opettajien kanssa "erikoisjärjestelyistä" yms? Aika paljon heittelee mielipiteet, hmmm..
Todellisuudessa tuo 2 vuodessa opiskelu on aika tiukkaa. Ensinnäkin suuntaavat ammattiopinnot ainakin tietojenkäsittelynkoulutusohjelmaassa on suunniteltu opiskeltavaksi kolmantena vuonna. Kyllä todella paljon kursseja saa sompia ja työharjoittelun lykätä kesälomalle ja samaan aikaan tehdä lopputyötä, niin sitten voi just ja just ehtiä koulusta pois noin 2 vuodessa. Muttta mikä ihmeen paine on niin kiirellä pois? Ainakin tietojenkäsittelyn koulutusohjelmassa on sen verran hyviä ja mielenkiintoisia opintojaksoja jota aion käydä. Kaikki pitää ottaa irti ja laajentaa tietämystä.
Itse toimin tällä hetkellä Nokialla töissä. Koulutusta vastaava homma, mutta syksyllä alkavat muutamat opintojaksot parantavat entisestään osaamistani nykyisessäkin työtehtävässä. Käyn samaan aikaan iltaopintojaksoina ne pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 794354
- 503702
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle512541Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3442041- 1401789
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161715Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s271517Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan131511Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?121329- 461263