Karuja ihmiskohtaloita. Panee miettimään, kannattaako
aina ostaa, vai pitäisikö harkita edes hetki?
http://www.yle.fi/tv2/?p=jutut&ID=3476
aina ostaa, vai pitäisikö harkita edes hetki?
http://www.yle.fi/tv2/?p=jutut&ID=3476
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Juuri nämä homelietsontavittuilut joita nyt on pariviikkoa ollut on niitä jotka ei kuulu " asuntojen hinnat" palstalle.
missä sheriffi nyt on kun nämä menee läpi???
eikös täällä keskustella hinnoista jne?
Paljon enemmän tuossa oli asiaa kuin omistus-
asujien "ryyberi" jutuissa.
Sinun mielestäsi kaikki omistamiseen liittyvät
kriittiset asiat ovat näköjään pottuilua?
Ei ne sinunkaan kommentit ole yleensä hintoihin
keskittyviä.
kaikki nää ryyberijututkin sais kadota...
Miksi "ei kuulu asuntojen hinnat palstalle"? Eikö home vaikuta asuntojen hinta? Tai se vaikuta alaspäin ja siitä ei ole sallittu?
Eikö ostajat saa tiedä mitä ostavat tai että pitäisi tehdä kunnon tarkistus ennen kuin tekevät ostospäätös?
Miksi välittäjä, miksi nämä asiat eivät kuulu asuntojen hinnat palstalle? Entä nuo stailaus ohjelmat? Kuuluko vain niitä tähän palstaan?
Onneksi vuokraläävät on niin epämiellyttäviä että niissä ei viihdy edes home.
Se on muuten selvä merkki ihmisten maksukyvyn vähenemisestä ja kokemattomuudesta tuo home. 90 luvun alussa kun talon kallilla ostanut yleensä nuoripari joutui maksuvaikeuksiin. Kun silloikin oli tapana elellä kaiken mailman luottoja käyttäen ja naapurille näyttäen. Sitten kun taloon tehtiin remonttia ja rahat loppu,työpaikka kenkäs pellolle ja pankki kyseli maksuja. Silloin joku neropatti keksi JIPPII hometta löytyi koko ahdinko onkin myyjän vika. Siinä sitten myyjä ressukkaa oikeudessa pöllytettiin ja vaadittin kovaa korvausta, sillä saatiin omia ongemia maton alle ja kasvot pelastettua suvun ja ystävien silmissä. Alkuperäinen ongema oli se kun vahasta talosta joka oli jo korjaus kunnossa maksettiin sen ajan huippuhinta ja kiville meni. Homeesta muodostui oikea kultakaivos kaiken mailman konsulteille. Tässä ajassa on samoja merkkejä, monellä alkaa olla paska housussa mutta ei hätää vanha kunnon HOME voi pelastaa kaiken. Olkaa nyt hyvät ihmiset varovaisi älkää maksako asunnoista liikaa . Joka märkäkorva ei tätä usko kysyköön kokeneilta.
Homeasiat eivät kuulu asuntojen hinnat-palstalle vaan kosteusvauriot-puolelle.
Juuri näin, tänne ei kuulu mitään muuta kuin 'hintojen ikuinen nousu' povaavat ohjelmat!