Ihan kyselen, että miten ootte muut yksinhuoltajat järjestäneet tilanteen jossa esim. joudut sairaalaan eikä lapselle oo hoitajaa? Mä joutuin leikkaukseen, ja ekat päivät meni ok kun tutuilla oli onneks lomaa. Mut sit lomat loppu ja piti löytää ratkaisu... Mulle alettiin ehdotteleen huostaanottoa! No, lähdin puolikuntoisena sairaalasta kotiin... Mut mites jos en olis pystynyt??? Nyt mua pelottaa, et sairastun uudelleen...
Entäs jos yksinhuoltaja sairastuu
Inga79
94029
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kun pukkas pahanlaisen keuhkokuumeen.
Lasten isä ei silti suostunut pitämään lapsia 2 päivää kauempaa(oli se sopimuksen mukainen isä-viikonloppu heillä vain),joten hoidin asian sairaalan sosiaalityöntekijän kanssa siten että hän otti yhteyttä oman asuinalueemme sos.työntekijään,joka sitten järjesti heidät asumaan kriisiperhe- sijoitukseen toiselle paikkakunnalle.
Sairaalassa olo aika venyi 3.meen viikkoon..kun lääkkeet ei alux tehonneet ja kuume tempoi yli 40.ssä.
Ehtipä siinä ajatella sitäkin kuinka ois käynyt,jos ei ois taudista selvinnyt...kun lasten oma isä toimi sairastapauksessakin noin.
Menikö homma siis huostaanoton nimikkeellä, ja tuliko siitä sulle myöhemmin mitään hankaluuksia? Mä säikähdin tosi pahasti koko sanaa kun sillä on niin huono maine, enkä halunnut leimaa otsaan.
tukitoimena tehty ratkaisu..ei millään muotoa huostaanotto-nimike.
Asia järjestyi siten,että sos.työntekijä etsi hyvän kriisiperhe-paikan maalta..ilmoitti millaisesta paikasta on kyse..ja sitten he sieltä perheestä hakivat lapset hoiviinsa.
Itse olin koko ajan sairaalassa..muut hoitivat asian puolestani.
Kriisiperheen "äiti"soitteli,ja tekstailtiin ahkerasti..jäi hyä mieli siitä että tuollaisia hyviä ihmisiä on olemassa..empatiaa riitti minullekkin.
Myöhemmin postissa tuli sos.toimelta tuo päätös,jossa oli asiat kirjattuna..ja selitetty miksi lapset kriisiperhe hoitopaikkaa tarvitsivat.
Kunnalla vaan ei ollut järjestää ympärivuorokautista hoitajaa lapsilleni,mutta toisaalta kunnalla on lain mukaan velvollisuus huolehtia tuollaisessa tilanteessa lapsperheistä..
ymmärtääkseni siksi tuollaisia "kriisiperhe paikkoja"on tarjolla.
ettei tilanteesta tullut sosiaalitoimen taholta millään tavoin "hankaluuksia"jälkeenpäin.
Ihminen ei ole kone,eikä sairastumispaikkaa tai ajankohtaa voi valita.
Mielestäni oikeanlaista vanhemmuutta on hakea apua,jollei itse joka hetkessä selviä..resurssien puuttuessa ei kuitenkaan saa viranomainenkaan tehdä hätiköityjä päätöksiä.
niin sit mennään lääkäriin ihan kuin ihmistenkin kanssa tehdään.
yksinhuoltajakin oikein IHMINEN? ;)
päätelmään tulit että olisi oikein ihminen?
Onko lemmikki-käärmekin ihminen, jos sen kanssa mennään lääkäriin kuten ihmistenkin kanssa tehdään?
moiselle toteamukselle...ei kaikki ole aivan selkeetä sairastaessakaan,jos sattuu viel joutuun sairaalaan
pidemmäks aikaa hoidettavaks...etenkin jos se tukiverkko ympäriltä puuttu..eikä ex-puoliskoakaan ole apua, lasten hoidon suhteen, antamassa.
Tokihan jokainen sinne lekurille osaa ajan varata..jos on jotensakkin tolkuissaan,mutta se jatko voikin olla sitten suurempi probleema..
En kyll ihan äkkiseltään ajattelis että käärmeen kanssa terveyskeskukseen menisin..kyll se on ihan eri tohtori..mutt netistä saisit kyll varmuuden tuohonkin "onko käärmekin ihminen kysymykseen";)
Noi matelijat kun ei oo mitenkään mun juttu..
Kunnalla on velvollisuus järjestää hoito ja yleensä se tapahtuu juuri sijoittamalla lapsi hetkeksi johonkin tukiperheeseen tai vastaavaan. Ei siitä mitään negatiivista pitäisi seurata.
Itse yritän aina järjestää sukulaisia ja olen itsekin ollut hoitamassa vastaavassa tapauksessa.