Hyvin menee

Uuden verokortin mukainen työ-eläke tuli tililleni tänään.Voihan##=?&&%#"! 4,55 euroa vähemmän kuin tammikuussa!!!Eläkkeeni reilusti alle 1000euroa kk.Kuka vei luvatut korotukset????
10303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

KATAINEN kumppaneineen.

Äänestä
  • Äänestävät itseään vastaan.
    Ollaankohan tultu liian "rikkaiksi".

    Äänestä

Eipä tässä maassa taida olla montaakaan kuntaa, missä veroäyri ei olisi noussut, useimmissa reippaasti. Poliitikot ovat tehneet taas hattutempun eli kun valtionvero alenee, nostetaan kunnallisveroja ja lähes kaikkia muita välillisiä veroja. Näin tulos on se, että maksamme entistä enemmän veroja. Näin se on nähty hyväksi. Poikkeuksena ovat tietysti ne, joilla paljon on. Heidän ei tarvitse kaikesta maksaa, varsinkaan omistuksistaan. Me maksamme heidänkin puolestaan, se on demokratiaa Suomessa.

Minlle kävi kten sinullekin, entistä vähemmän jäi käteen, vaikka kuulun niihin, joiden piti saada verohelpotusta. Hui hai.

Äänestä

Bruttoeläkkeeni nyös alle 1000E/kk.

Nettoni nousi 89,83E/kk.
Paikkakuntaluokan muutos vaikutti osaltaan.

Älä vaan kysy mihin muuhun tuo yllättävä nousu perustuu!

Äänestä
  • Ei se eläkkeen euromäärä yksistään ratkaise. Jos on sekä kansaneläkettä, että työeläkettä korotus on suurempi. Kansaneläkkeet nousivat enemmän kuin työeläkkeet. Lisäksi kansaneläkkeeseen vaikutta paikkakuntakalleusluokan poistaminen. Työeläkkeen korotus oli se vaivaiset 2,39%, jos kunnallisvero nousi saattaa mennä miinuksen puolelle.

    Äänestä

Olen tyytyväinen korotukseen, sillä saan yhden päivän ruokaostokset hoidettua.

Äänestä
  • Jatkuukohan pinssien jako kun suwa siirtyy k-kaupalle.

    Äänestä

  • "Valintatalon kassissa on Silakat vatupassissa..."

    Ja idiootit jotka nostelevat vanhoja avauksia hämäämään vallitsevaa päivää. Ei ole kovin loogista tuoda esille "mitä tapahtui" v 2008 verokortin puitteissa.

    Äänestä

  • Vai niin.

    Äänestä

En muista tilannettani noin kauas taaksepäin mutta menneiden lähivuosien "korotukset" ovat käytännössä merkinneet nettoeläkkeen laskua. Viimeinen oli-13€/kk. Puitteet ovat pysyneet samoina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mutta menköön!!! kirjoitti:

Uuden verokortin mukainen työ-eläke tuli tililleni tänään.Voihan##=?&&%#"! 4,55 euroa vähemmän kuin tammikuussa!!!Eläkkeeni reilusti alle 1000euroa kk.Kuka vei luvatut korotukset????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu