Saunan pesu

pipsa2

Hei!
Olen töissä paikassa, jossa saunassa oli puiset lauteet ja paneliseinät, jotka eivät kestä sitä että ovat koko ajan kosteana. Laudemateriaali oli haapaa, se mustuu ja vääntyy. Sauna on käytössä kesäaikana joka päivä, kiuas "heti valmis", miehiä käy toistasataa/pv.

Minun mielestäni sauna pitää pestä joka päivä kunnolla eli harjata puhd.aineliuoksen kanssa ja huuhtoa letkulla hyvin. Ongelma on siinä, että vettä menee ilmeisesti silloin myös seinien sisälle ja ne homehtuvat. Ilmanvaihto ei riitä kuivattamaan niitä.

Onko kenelläkään mitään (asiallisia, please!) hyviä neuvoja, miten te siivoaisitte tällaisen saunan? Onko tietoa, minkälaisia saunoja muualla on näin kovassa käytössä? Kiitokset etukäteen!

9

5284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helekutti

      Haapahan on tietääkseni paras laudemateriaali. Kestävä ja ei niin polttavan kuuma kuin esim. koivu.

      Painepesuri jos olisi käytössä niin sillä kastelu, puhd. aineen levitys, vaikutusaika ja lopuksi huuhtelu. Kun ei pese liian kovalla paineella eikä läheltä niin on kaikkein hellävaraisin lauteille. Jos ei ole pesuria niin harja/letku on seuraavaksi paras.

      Saunasta ja pesutiloista pitää jättää ovet apposen auki käytön jälkeen, ei ne muuten kuiva. Melkoinen hurrikaani saisi ilmastoinnissa käydä jos sillä meinaisi kuivattaa. Jos sauna on rakennettu huonosti eikä kestä pesua, ei se ole sun ongelmasi.

      • Pipsa2

        Käytettävissä on painepesurikin, mutta sitä ei ehdi joka päivä kuljettaa saunan pesuun, siellä ei pysty säilyttämään. Painepesuri on kyllä tosi hyvä myös pesuhuoneen pesussa.
        Saunan ovea ei voi pitää auki, kuin löylyhuoneen ja pesuhuoneen siivouksen ajan, koska saunojia alkaa tulla heti sen jälkeen. Siinä se ongelma juuri onkin, kun koskaan ei ole mahdollista kuivattaa kunnolla.
        Huonosti rakennettu sauna ei sinänsä todellakaan ole siivoojien ongelma, mutta harmittaa silti kun ei pysy siistinä vaikka mitä yrittäisi tehdä.


    • Anelma

      Mulla oli yhdessä kohteessa sauna pestävänä. Siellä oli vesijohtoon kiinnitettävä vaahdotuslaite. Kanisteriin pesuaine, vesiletku seinään, toinen pää kanisteriin, ja vaahto oli tosi helposti levitetty. Vähän vaikutusaikaa, tarvittaessa voi hangata ja sen jälkeen huuhtelu. Laitteen mukana tulee myös huuhteluputki.

      • pipsa2

        Vaahdotuslaitekin meillä on käytössä, tosin en ole saunan puolella sitä koskaan käyttänyt, ainoastaan suihkuhuoneessa. Hyvä keksintö sekin :)


    • konkarilta

      Mitä kevyempää puuta, sitä huokoisempaa eli vettä imevämpää se on.
      Haapa on aika kevyttä ja Apassi taitaa olla kevyintä. Ne eivät kauaa kestä jokapäiväisessä käytössä mustumatta ja vettymättä. Tiikki on tummaa puuta ja kestää "ikuisuuden" sekä painaa kuin synti.

      Kiukaan yläpuolisella osuudella lauteet desinfioituvat kuumuudessa itsestään. Desinfiointia ei siis tarvita.

      Joka päivä käytössä olevan löylyhuoneen pesisin heikosti emäksisellä (pH 9-10) ja vuoroin heikosti happamalla (pH 4-6)pesuaineella; kiukaan kivien yläpuolella olevat lauteet pari kertaa viikossa ja jalkalauteen ja siitä alaspäin joka päivä. Jalkasieni leviää kosketuksesta, joten älä pese paljain käsin. Jalkasientä ei voi paljoa siivoamalla ehkäistä sillä se leviää heti kun seuraava saunoja astuu edellisen taudinkantajan jalanjäljille.

      Suihkuseinän pesisin roiskekorkeudelta pari kertaa viikossa. Suihkun alta lattian saa puhtaaksi pesemällä pari kertaa viikossa happamalla (pH 1-4)aineella.

      Hyvä muistisääntö on: kosteassa ja huoneen lämmössä pesii bakteerit ja mikrobit. Tuuleta siis tila hyvin pesun aikana. Kuumassa eli löylyhuoneen kiukaan yläpuolella ei elä kuin ne löylyä heittävät ukot ja akat. Eikä nekään siellä kauaa viihdy.

      Toinen hyvä sääntö on: tuuleta, tuuleta ja tuuleta.

      • pipsa2

        Kiitokset kaikille asiallisista vastauksista!
        Varmasti haapa kuten apassikin toimii normaaleissa olosuhteissa eli kotona, mutta tämä on niin hankala yhtälö, että kestääkö mikään. Tiikistä minulla ei ole kokemuksia, ei myöskään lämpökäsitellyistä esim. tervalepästä.

        Suojakäsineitä käytämme toki jalkasienivaarankin takia sekä myös koska puhd.aineet ja mikroliinat kuivattavat käsiä. Tämä oli silti hyvin aiheellinen muistutus monellekin!

        Heikosti emäksisellä ja heikosti happamalla olen siellä pessytkin. Kiillon Sani oli vähän vahvempi aine viime syksynä, pH:ta en nyt muista.

        Tuuletuksen puute on se ongelma (kuten Putsille jo totesinkin). Pesutilat siivotaan aamupäivisin ja saunojat ovat puolestapäivästä pitkälle iltayöhön, joten tuuletukselle ja kuivatukselle ei jää aikaa. Nyt odottelemme mielenkiinnolla minkälaisen saunan suunnittelijat ja rakentajat tekevät meille ensi kesäksi. Yritämme sitten taas parhaamme mukaan pitää sen siistinä.
        Hyvää talven jatkoa kaikille!


    • Anonyymi

      Mitenkä pesen saunanseinät jotka on tummuneet puulämmitteisen uunin savusta rakennettu,vuonna 75vuotta

      • Anonyymi

        timpurin hommia ilman muuta. Ei mikään kestä ikuisesti. MItä kovemmassa käytössä sauna on sitä useammin saunan sisustan, paneloinnin,lauteet, jakkarat ja kiukaan joutuu uusimaan. Et pesemällä etkä edes hiomalla saa läpilahonnutta ja tummunutta puuta fixatuksi. Aika ja käyttö tekee tehtävänsä. Jos kevyt pesu ja tolkullinen hankaus ei riitä niin timpurin hommiksi menee.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      238
      6720
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      66
      4074
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      131
      3145
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2322
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      18
      1860
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      170
      1587
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1484
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      29
      1451
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      37
      1369
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      111
      1061
    Aihe