Oliskos kiinteää erittäin lyhyttä laajakulmaobjektiivia tulossa four thirdsille? Olisi tosi näppärä yhdistelmä E-410 kanssa. Nyt rungon kompakti idea vähän vesittyy kittilinssillä.
Jotain tällaista:
http://www.objektiivi.info/objektiivit_info.php?oid=451
http://www.objektiivi.info/objektiivit_info.php?oid=304
Lyhyt kiinteä objektiivi
4
797
Vastaukset
- konkelokoipi
No, eikös se 14-42mm kittiopiska ole aika pirun pieni? Kyllä, ja monipuolisempi kuin kiinteä. Ei, ei ole näillä näkymin tulossa kiinteää laajista. Laajakulmazoomia puolestaan tyyliin 8-16mm on huhuiltu, mutta se tuskin on kompakti.
Kaiken lisäksi tuossa kittilinssissä on vielä hyvä kuvanlaatu. Äh, kannattaa unohtaa nuo pannukakut. Mukavan pieniä ja nättejä ovat, mutta kuvanlaatu niin ja näin - ainakin Pentaxin kakkuloissa. Ja sitä en henk. koht. edes ymmärrä, koska niiden(Limited) pitäisi olla Pentaxin parhaimmistoa. Ainakin jos katsoo hintaa. Whoah! - tokina
Eikös tuota sun linkittämääs Tokinaa ole saatavilla Olympuksen kiinnityksellä? Ainakin ko. linkissä lukee...
- se sieltä
ZUIKO DIGITAL 25mm f2.8
http://www.ixbt.com/short/images/nr080305f28e_02.jpg - Kimmo Koo
7-14 mm on iso linssi. Se on painavampi kuin 70-300 vaikka on hieman lyhyempi. Loistava lasi, mutta tuskin parhaimmillaan E-410:n kanssa.
Olen harkinnut E-420:n ostamista kesäkameraksi. Sigman 30/F1,4 olisi valovoimainen kaveri sille, mutta turhan kookas. Uusi pannukakku voi sopia kameraan kuin nenä päähän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001700Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561326Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?731275Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311018Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47916Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51913Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44872- 108840
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37830