Hei.
Eli mites kun pennulla 5kk, on aivan liian huono ruokahalu, ja pitäis saada pojalle painoa. Se on aivan liian laiha eikä kasva kunnolla.
Pojalla on myös vilkas aineenvaihdunta.
Perusterve koira kyseessä, madotettu on,jne. Eläinlääkäri vain kehotti saamaan pennulle painoa.
Eli miten saan koiralleni painoa lisää, nopeasti ja varmasti ? Ruokia mitä tekisin ?
Kuitenkin koiran massun kestäviä pöperöitä, ettei ole sitten kuralla useamman päivän kokeilujen jälkeen....
Kiitos kaikille asiallisista fakta vastauksista.
pennun lihotus
4
748
Vastaukset
Tuota,ensin pitäisi ehkä vähän tietää rotu (esim.miten kehittyy),ja sitten näkemättä on vähän niin ja näin,mitä kukakin tarkoittaa laihalla,varsinkin kun on tuon ikäisestä kyse.
Koska esim.minä haluan kasvavat koirani melko laihoina ;)
Jos koira on perusterve,p***a on kiinteää ja kohtuullista määrää,niin kyllä koiran silloin pitäisi kasvaa.Kasvuun kun vaikuttaa geenit,ja siihen ei voi puuttua kuin pitämällä koiraa oikein huonosti.Eli koira ei voi olla terve,jos se ei siis kasva...
Kehittyminen on eri asia.Se on yksilöllistä,rodunomaistakin,ja siihen vaikuttaa myös ravinto.
Jos koira on nyt oikeasti laiha,niin yksi vaihtoehto on vaihtaa ruokaan,jossa on enemmän rasvaa.Rasvaa esim.naudanmahaa,ihan ihraa,öljyjä voi lisätä ruokaan lisäksi jonkun verran.
Se sitten miten maha kestää mitäkin,ei voi sanoa toisten koirista.Varsinkin jos koira on syönyt pelkkää kuivamuonaa,niin ruokakokeilun ja vaihdon kanssa kannattaa olla tarkkana,ja pistää uutta pikkuhiljaa joukkoon.
Nopeasti ei siis näissä asioissa kannata edetä.
On myös olemassa koiria,jotka syö ja käyttää vain sen,mitä tarvitsee.Ne on hoikkia koko elämänsäkin,tai sitten vasta myöhemmällä iällä tulee tavaraa luitten päälle pikkuhiljaa.
On useasti ihan terveitä koiria.Joskus voi myös olla vikaa tällaisissa tapauksissa eli jos mietityttää itseä,tai on merkkejä vähäänkään,ettei koira voi hyvin,niin kannattaa tutkituttaa perusteellisesti.Niin piti vielä sanoa,että jos pennulla on huono ruokahalu,niin siksikin kannattaa kokeilla muta ruokaa,jos maistuisi paremmin,varsinkin jos ruokapolitiikka on muuten kunnossa.
- pentu kunnon ravinteet
jos taasen itse tekee sille ruuan niin silloin ON olatava tietoa ettei koiran elimistö mene pilalle heti ja pysyvästi.
Koira tarvitsee lihatuotteita ja mielummin eläinrasvoja sillä ilman niitä se ei elä.
- *******
Meidän koira on nyt 1v ja vasta nyt se syö kunnolla. Koiramme on ollut huono syömään siitä päivästä alkaen, kun se tuli meille. Kehitys on ollut normaalia ja koira on terve ja iloinen, siksi en ole ollut liian huolissani sen laihuudesta. Kyseessä keskisuuri rotu.
Kyllästyimme yrittämään joka päivä vaikka mitä, millä saataisiin koira syömään. Meillä auttoi DAP-haihduttimen käyttöönotto. Tässä tapauksessa ostimme haihduttimen siis eroahdistukseen, ja koira rauhoittui ja alkoi paremmin syömään. Tämä on siis vain meidän tapauksemme!
Mutta nuoret urokset ovat useasti huonoja syömään ja jostain syystä sitten alkavat jossain vaiheessa syömään paremmin, jolloin sitä lihasmassaa alkaa kertymään. Ja kuivamuonilla on todellakin eroa. Kannattaa kokeilla erilaisia. mekin ollaan kokeiltu useita, vaikka koiran pitäisi ehtiä tottua kunnolla aina uuteen ruokaan. Mutta minkäs teet kun koira ei syö, pakkohan siinä on vaihtaa muroja! Onnea projektiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1311364
- 102881
- 75713
- 51605
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa13521ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40484Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153451Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30417- 26389
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;175384