Sain kuukausi sitten toisen keskenmenoni. Tämä toinen oli hyvin aikainen km ja lääkäri totesi kohdun tyhjentyneen ja sanoi että uudestaan vaan yrittämään heti tästä kierrosta. No ollaan kyllä yritetty, mutta nyt alkaa väsymys tähän hommaan iskeä. Odotan kuukautisten alkavan pian koska keskenmenosta on nyt jo muutama viikko. Nyt taas paniikissa odottelen plussaanko (kummatkin raskaudet alkoivat ensi yrittämästä). Jotenkin ahdistava tilanne, tuntuu että odottaa ja samalla pelkää sitä plussaa.
Tiedän että täällä on porukkaa joka on kokenut useita keskenmenoja ja silti jaksavat yrittää... Mistäs siis saisi voimia? Auttaako tauon pitäminen? Jos siis en tästä yrittämästä raskautunut. Miten muut, oletteko pitäneet taukoja ja onko siitä "hyötyä"?
Tiedän että täällä on porukkaa joka on kokenut useita keskenmenoja ja silti jaksavat yrittää... Mistäs siis saisi voimia? Auttaako tauon pitäminen? Jos siis en tästä yrittämästä raskautunut. Miten muut, oletteko pitäneet taukoja ja onko siitä "hyötyä"?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sain ensimmäisen keskenmenon 03/06 ja toisen 10/06. vauva alkoi olla pakkomielle,
kun sen saaminen osoittautui vaikeaksi.
Meillä ei tauotettu vaan annettiin tulla jos on tullakseen. Nyt, kun tätä aloin odottaa syyskuussa 07 niin en uskonut edes olevani raskaana. Vasta kahden ultran jälkeen totesin, että totta se on ja nyt menossa rv 23
Kyllä se vauva tulee, kun vain tulee.
Ehkä sullakin keskemenot johtuu samasta,
kun mulla eli hormoonitasapaino ei oo kohdillaan...
Kiitos kannustavasta vastauksesta. Harkitsen vielä tauolle jäämistä... Tuo mainitsemasi pakkomielle mua kyllä pelottaa, koska tällä hetkellä se vauva alkaa olla pakkomielle, enkä sitä haluaisi.
Saitko jotain hoitoa hormoonitasapainon parantamiseksi? oon itsekin meittinyt samaa, että oisko joku hormoonihäiriö kun ei kuukautiset ole ollut normaalit ekan km jälkeen.
Kiva kuulla onnistuneesta raskaudesta kahden km jälkeen =)
Niin ja lopuksi veilä oikein paljon onnea raskaudestasi!
Minä raskauduin ekan keskenmenon jälkeen ennen kuin kuukautisia kerkesi tullakaan. TOinen raskaus päättyikin varsin pian keskenmenoon. Sen jälkeen maltettiin odottaa ne kuukautiset, ja sen jälkeen sitten raskauduin, ja saatiin ihana tyttö.
Eli ainakin meillä riitti yhden kierron mittäinen tauko. Voi olla, että sinä tarvitset useamman kierron.
Se pakkomielle kannattaa unohtaa. Sinä tiedät, että ainakin pystyt tulemaan raskaaksi. Se on jo iso askel kohti äidiksi tulemista.