Olen katsellut uutta Citroen C4:ää sillä silmällä. Nykymaailmassa näyttää dieselien suosio olevan jyrkässä nousussa ja ymmärrän kyllä itsekin halvan polttoaineen ja vääntävän koneen edut, mutta mutta...
Halvin bensa-C4 (ilmastointi, sähkölasit, vakionopeuden säädin, kauko-ohjattu keskuslukitus, jne...) maksaa 15 290 euroa, ja halvin diesel 21 200. Eroa melkein kuusi tonnia!
Tokihan dieselin kone on ylivoimainen, mutta meikäläinen kyllä pärjäilee tuolla hintaerolla varmaan bensakoneellakin, saattaa ehkä lämmetäkin talvella nopeammin?
Halvin bensa-C4 (ilmastointi, sähkölasit, vakionopeuden säädin, kauko-ohjattu keskuslukitus, jne...) maksaa 15 290 euroa, ja halvin diesel 21 200. Eroa melkein kuusi tonnia!
Tokihan dieselin kone on ylivoimainen, mutta meikäläinen kyllä pärjäilee tuolla hintaerolla varmaan bensakoneellakin, saattaa ehkä lämmetäkin talvella nopeammin?
Vastaukset 18
Vanhimmat
laskea mallikohtaisesti. Monessa autossa jossa hankintahinta melkein sama kuin ostohinta, diesel tulee jo 10-15tkm ajoilla halvemmaksi. (ks. uusin autobild), mutta jos hintaeroa on monta tonnia, pitää ajaa todella paljon että kannattaa. 6 tonnia on niin järkyttävä ero, että vaatii kyllä kilsoja paljon ja pitkän omistusajan.
Mutta vertaappa C3sta. Halvin diesel 13 tonnia ja halvin bensa melkein samat. Ei tarvitsisi kahdesti miettiä diesel vai bensa.
Mä valitsin C4 dieselin BMP-vaihteistolla pelkästään ajomukavuuteen perustaen...on mielestäni eroa kuin yöllä ja päivällä. Ohjaamo muuten lämpiää nopeammin kuin edellinen autoni megane 1,6 bensa.
>>>>on mielestäni eroa kuin yöllä ja päivällä.
dieselillä ja bensalla vai manuaalilla ja BMP:llä?
>>>>Mukavuudesta maksettava
Juu. Hintaero diesel BMP:llä ja perusbensalla (ilmastointi, keskuslukko, sähkölasit, jne) siis 7000 euroa.
No jos todellakin on tarkoitus verrata 1,4 bensa vs 1,6 diesel niin puhumme käytännössä eri autoista.
Niin kuin tuolla joku sano, niin oikea vertailukohta on 2,0 bensa vs 1,6 diesel. Totta helvetissä 6 tonnii halvempi auto on 6 tonnii halvempi, ei siinä mitään kummallista ole.
ajat vuodessa.......
satakunta tuhatta, siitä olisi tarkoitus körötellä omalla n. 15 000 km. Missä kilometrimäärässä tuo 6000 euron hintaero olisi kurottu kiinni vaikkapa viidessä vuodessa jos pääomalle ei lasketa mitään korkoja?
Kun dieselin ja bensan hintaero ei ole kiveen kirjoitettu, ja dieselverokin saattaa vielä joskus poistua. Käytännössä kuuttatuhatta euroa et halvempina polttoainekuluina tienaa koskaan, jos C4 dieselin ostat.
Taitaapa muuten olla kokoluokassaan Suomen halvin auto tuo 1,4 X Vision C4.
Samaan käytännön suorituskykyyn (ohituskiihtyvyys) tarvitaan 2,0l bensakone jolloin hintaero onkin ihan toinen jo 1,6l bensakoneella hintaeroa ei enää ole kuin 2000e. 2,0l bensa onkin jo 2000e kalliimpi kuin diesel.
Ehdottomasti jos vaan hinta on kriteeri niin 1,4 bensa kannattaa ottaa, en oikeen ymmärrä kysymystäsi / pohdintaasi? Löytyyhän markkinoilta vieläkin halvempia autoja...
kokoluokassa?
1.6 dieselin rinnalle kelpaisi meikäläiselle vaikkapa 1.25 diesel, jos tuon saisi alle 1.4 bensan hinnalla.
seipäistä, jos verrataan 1,4 bensakonetta ja halvinta (1,6) dieseliä. jos bensakoneen tehottomuus ei haittaa, niin siitä vaan kauppaan. jos taas haluaa muutakin kuin laiskuutta, niin halvin diesel. ei tunnu mäet eikä kuorma ja bensa-asemallakäynti on yhtä juhlaa. kaikella on hintansa, jopa säästämiselläkin.
Olen ajellut nyt reilun vuoden verran C4 1.4 16V X-mallilla ja autoa ei voi muuta kuin kehua. En tarvitse mitään huipputehokasta ja -kulkevaa autoa vaan bensapihin ja normaaliin maantie- ja kaupunkiajoon riittävän auton. Ne vaatimukset 1.4-koneella varustettu auto täyttää oivallisesti. Tientukkeena en ole moottotiteilläkään ollut ja bensankulutus on vähäistä (alle 6 litran kulutuksella ajaa ptikiä maantieosuuksia). Ja varustelukin on hintaansa nähden huippuluokkaa. Itse olin alun perin kiinnostunut Clio, 207, Polo -kokoluokasta, mutta C4:n varusteilla ja auton suuremmalla koolla ja paremmilla ajo-ominaisuuksilla päädyin isompaan ja paremmin varusteltuun, mutta hinnaltaan samalla tasolla olevaan C4:een. Kauppaa en ole päivääkään katunut.
Diesel-versiossa ei ole edes saatavana tuota halvinta varustevaihtoehtoa. Lähimmäs tulee 1.6 bensa, jonka hinta onkin sitten jo 18.400. Siinä ei tuo hintaero enää mahdoton ole. Itselläni on 1.6 HDi -07, johon sain pakettina parhaan sillä hetkellä olleen varustetason. Ei ole tarvinnut kauppaa katua, on sen verran mukavaa, vääntävää ja vähäkulutuksellista ollut kyyti. Vertasin tuolloin bensaversiotakin, mutta dieselillä ajon jälkeen olin myyty. Otin sen kotiin koeajoon ja kaupat tehtiin seuraavana päivänä.
Kakkosautona oleva sinänsä pirteä 1.4-litrainen 95-heppainen ajokki tuntuu nuhapumupulta HDi:n jälkeen.
Mihin teillä on kiire?
Miksi auton pitää olla nopea?
Tietysti jos auton hankkii kilpa-ajoa varten, täytyy voimaa olla.
Mutta jos hankkii auton perhekäyttöön, pääsee varmasti perille pienemmälläkin teholla, väännöllä jne.
Asenne ajamisessa pitää olla se ettei aina tarvitse olla ensimmäisenä seuraavissa liikennevaloissa.
Näyttämisen halu liikenteessä pitäisi lopettaa!
1.4 koneinen C4 riittää varmasti meikäläisellekin. Ja ne 25-tuuman alumiinivanteet ja krokotiilinnahkaistuimet ovat myös aikalailla tarpeettomia. Ensimmäisen viestin mukaan tuo halvinkin varustelutaso sisältää kaiken tarvittavan ja paljon mukavuusvarusteitakin, kuten vakkari ja ilmastointi.
jos kuulut niihin autoilijoihin, jotka joutuvat liikkumaan näillä venäläisten hallitsemilla tieosuuksilla, osaa arvostaa dieselin hyvää tai loistavaa vääntöä bensakoneeseen verrattuna. kun köröttelet autonkuljetusrekkojen perässä muutaman kymmenen kilometrin matkan reippaasti alle sallitun nopeuden, kun et uskalla lähteä ohittamaan, niinymmärtänet, että voimaa siinä autossa tarvitaan, eikä kovaa huippunopeutta. heti, kun tekevät semmottisen auton, joka kulkee 130, mutta kiihtyy siihen 5 sekunnissa, niin vaihdan semmottiseen.
Käyhän autokaupassa.
Tässä tiedot:
http://www.hs.fi/autot/tiedot?id=1046