Täällä palstalla näkee välillä puhuttavan kuivahuikasta. Mitä tuolla oikein tarkoitetaan?
Mitä tarkoittaa?
kysympä vaan
9665
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
mutta ei ollakaan. Vedetään nappeja päivittäin, poltetaan röökiä, purraan hammasta ja vinoillaan muille. Eiköhän se jo tuossa tiivistynyt.
http://www.juwanet.org/sosterv/alkoholi/kuivahuikka.htm
Just joo, jos esittää "tekosyitä ettei tarvi mennä AA-palavereihin" niin on kuivahuikka eikä raitis..täyttä sontaa. Samoin kuin että "raitis" tuntee korkeamman voiman läsnäolon. Älä viitsi linkittää tänne tuollaista, voi joku heikompi pian uskoa ja pilata loputkin elämästään.
kuivahuikkapotilaita on ainakin täällä ne, jotka vastaa aika agressiivisella tyylillä keskusteluun ja paasaavat oman "linjansa" olevan se ainoa oikea. Niin, meinaan vaan että ei ole oikein oma pääkoppa kunnossa kun pitää kiihkota. Jos viina ei ole enää ongelma niin asiaan suhtautuu varmaan aika rauhallisesti eikä levitä palopuheita keskustelusta toiseen..
Voi kuule, se otaa monta kertaa "pinnan päälle", ennen kun, on sinut itsensä ja raittiutensa kanssa.
Kuivahuikkatila on sellainen olo, johon on aikaisemmin halunnut alkoholia. Sitten kun on raittiina, eikä vielä ole sinut tunne-elämänsä kanssa, alkoholisti räyskii läheisilleen, synkistelee, on levoton eikä pysty keskittymään, hermot vaan paukkuu.
Kun uusi raitis elämäntapa alkaa yhä enemmän näyttää hyviä puoliaan ja juomisen rasittama elimistö toipua, kuivahuikat tulevat yhä harvemmin ja harvemmin.
Silti pitkäänkin raittiina ollut alkoholisti on edelleen tunne-elämältään niin herkkä, että todella stressaavassa tilanteessa kuivahuikka voi yllättää.
Tämänkin takia on hyvä, jos läheisillä on paljon tietoa tästä sairaudesta. Kun ei ota liian henkilökohtaisesti toisen sairaskohtausta välttyy joutavilta riidoilta.
Tiettyyn pisteeseen asti juoneista ei tule henkisesti koskaan enää normaaleja ja ilman mielenterveyslääkitystä normaalielämästä ei pidemmän päälle tule yhtään mitään. Aivonsa voi juoda myös pilalle ja uskon että moni kuivahuikkapotilas kuuluu just tähän kastiin. Ei siellä päänupissa voi enää kaikki pelata normaalisti. Sitäpaitsi ennemmin tai myöhemmin usea niistä retkahtaa kuitenkin juomaan.
Vaatii rohkeutta kertoa mielipiteensä, ilman faktoja.
Sinua aihe kiinnostaa, joten sinun kannattaa tutustua "mielenterveyslääkitykseen" ja sen aiheuttamiin oikeisiin ongelmiin.
Normaalin ihmisen normaalissa elämässä sattuu ja tapahtuu asioita, vaikka ihminen kuinka yrittäisi hallita elämäänsä. Nämä tapahtumat ovat joskus surullisia ja aiheuttavat mielenjärkytystäkin. Mutta ne kuuluvat elämään.
Surusta pääsee suremalla kertoi eräskin ammattiauttaja, eikä tunteitaan aina tarvitse peittää kemiallisesti. Me emme ole mitään robotteja, vaan tuntevia ihmisiä. Tunteet erottaa meidät eläimistäkin.
Tietenkin pitkään jatkunut raju juominen aiheuttaa ihmisen aivoissa ongelmia, mutta ei mitään sellaisia, joista ei selviäisi ilman lääkitystäkin.
Kun olemme vuosikaudet juoneet iloon ja olemme juoneet suruun, tuntuu tietenkin oudolta ryhtyä hallitsemaan tunnetilojaan ilman kemiaa (alkoholia).
Tämä kuitenkin onnistuu harjoittelemalla. Ja tottakai raittiillakin ihmisellä on oikeus tunnekuohuihin, hän saa oikeutetusti suuttua ja olla surullinen tai iloinen.
Ongelmia meillä ihmisillä aiheuttaakin juuri "turhat mielialalääkkeet", joita ollaan syömässä jopa lemmikki-hamsterin kuoltua, tai kun poikaystävä jättää. IHminen ei tällä tavoin saa harjoitella hallitsemaan omia tunteitaan, ja tulee siksi jatkossa tarvitsemaan aina lääkitystä, kun joku hiukan mulkaisee pahasti.
Mulle kuiva huikka on sitä, että fiilistelen kuinka kiva olis ottaa pari lasii punkkua tai muutama kylmä kalja,... meen mukaan ajtusleikkiin ja miuistan kuinka hyvältä se tuntuu,... Kuivia huikkia siis.