savupiippu ongelma

kun saunaa lämmittää niin sauhu tulee kattilahuoneeseen piipussa on ilmastointi samalla tasolla kun savuhormi auttaako jos korottaa tulipesää tiileillä että ilman otot jää alemmaksi ystt,vast,
2278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Meikällä tuli mökillä savu ilmahormin kautta kun takkaa lämmitti. Ilmahormi oli toteutettu piipun yhteen hormiin. Varsinkin kylmässä mökissä korvausilma tuli helposti piipun kautta alaspäin. Tukin ilmanvaihtohormin ylhäältä villalla ja pellillä ja alhaalta muurasin tiiviisti umpeen. Ostin peltistä ilmanvaihtoputkea ja tein ilmanvaihdon päädystä ulos. Ei tule enää savua.

Äänestä

seinään 160 mm tuloilmareikä niin ei vedä enää piipusta korvausilmaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


noessa kirjoitti:

kun saunaa lämmittää niin sauhu tulee kattilahuoneeseen piipussa on ilmastointi samalla tasolla kun savuhormi auttaako jos korottaa tulipesää tiileillä että ilman otot jää alemmaksi ystt,vast,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu