Analogista kuvaa vielä vuosiksi

Hankkimalla RF-modulaattorilla varustetun boksin pääsee näkemään analogista kuvaa niinkauaun kuin boksi kestää.
Efektiä voi vielä tehostaa käyttämällä pitkää ja huonoa antennikaapelia viallisin liittimin.
3486
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mulla on nytkin satelliittidigiboksi (Canal Digital) kytketty RF-modulaattoriin joka jakaa signaalia tavallisena analogisena signaalina toiseen huoneeseen (olkkariin, boksi on makkarissa ja kytketty scartilla dvd-tallentimeen). Saman homman voipi tehdä ihan millä tahansa digiboksilla, oli sitten antenni, kaapeli tai satelliitti boksi.

Äänestä

Valitettavasti se kuva on analogista aina, kun siirtotienä boksin ja telkkarin välissä on jotain muuta kuin HDMI. Ei taida scartin tai s-video-liitännän kautta digikuva vielä siirtyä -ei nyt eikä tulevaisuudessakaan.

Äänestä

Ne, jotka asuvat suht. lähellä Venäjää voivat hankkia antennin ja vahvistimen ja karsoa analogista sortavalan TV:tä. Meille tulee pulsseja rajan takaa ja naapurini, talo mäellä näkee selvän kuvan. Ei siis ketään pakoteta digiboksin ostoon. Pieni apuoskillaattori tosin tavitaan, koska venäjällä on käytössä CCIR:n D-standardi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Hankkimalla RF-modulaattorilla varustetun boksin pääsee näkemään analogista kuvaa niinkauaun kuin boksi kestää.
Efektiä voi vielä tehostaa käyttämällä pitkää ja huonoa antennikaapelia viallisin liittimin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu