Miten näppärimmin Jurmalaan?

Jae Kima

Hei,

Tuossa justiinsa tulimme varanneeksi mökin Jurmalasta kesäkuulle ja nyt sitten pitäisi päättää miten sinne kannattaisi mennä. Aluksi ajatuksena oli mennä autolla, mutta muutamasta matkakertomuksesta luin, että noin 300 kilsan matka ottaa kuusi tuntia vaikka pitäisi olla moottoritietä koko matka. Tietääkö joku autolla mennyt onko tuossa matkalla jotain ongelmapaikkoja, ylipitkiä rajamuodollisuuksia yms. kun se noin kauan vie???

14

3931

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikatietä

      Eipä tuolla välillä moottoritietä ole kuin hiukan matkaa Tallinnan päässä ja sisääntulo Riikaan. Tavallista melko hyväkuntoista pikatietähän tuo on. Hidasteena on kova liikenne (varsinkin rekkoja) ja mahdolliset tietyöt Latvian puolella.
      Ei siinä kovin suurta keskinopeutta saa aikaiseksi, jollei halua hullutella. Normaalisti 70-80 pääsee ajamaan, jollei halua kovin paljon ohitella. Kusi tuntia on kyllä vähän yläkanttiin mutta jos pitää tunnin lounastauon ei se kaukanakaan ole. Eurolines bussit ajavat Riikaan noin 5 tuntia

    • jur

      jos saatte ajankohdaksi sopivan hintaiset lennot,konelle tampereelta riikaan ja vaikka taksilla kentältä mökille,myös bussilla tallinnan satamasta pääsee riikan keskustaan ja siitä lähijunalla oikealle asemalle.paljon maksoi viiko ja mikä alue ,dubulti,pumpuri,majori vai joku muu niistä?

      • riganieki

        Juna Riiasta Jurmalaan on mallia "Neuvostoliitto", mutta hyvin sillä pääsee. Käytän itse päivittäin.
        Yhden suunnan lippu 0,74 latia. Junat lähtevät raiteelta 4. Suuntana on joko Sloka, Kemeri tai Tukums pääteaseman mukaan.
        Myös minibussilla pääsee keskustasta. En kuitenkaan suosittele hetimiten turistille. Ihan ok, mutta ei kyllä mahdu matkatavaroita mukaan ja pitää osata kertoa kuskille missä pysähtyä. Autot ovat lisäksi sen verran täyteen ahdettuja, ettei välttämättä saa seurattua kovin tarkasti ollaanko jo perillä.


    • Expat

      Suurimmat tietyöt on tehty ja tie on pääosiltaan todella hyvässä kunnossa.

      Tallinna-Riika väli on hieman reilu 300 km ja sen ajamiseen kuluu 4 tuntia, ml. yksi vartin kahvitauko Pärnussa.

    • riganieki

      Eurolinesin LUX bussit Tallinnasta Riigaan 4h 40 minuuttia. Kyyti taitaa maksaa reilun euron enemmän kuin muilla vuoroilla. Vastineeksi kuitenkin kunnon jalkatilat, ilmaiset kahvit tms., langaton nettiyhteys.
      Vähän pikemmin pääsee omalla autolla. Jos ajat Jurmalaan asti, lyhin reitti on Riian keskustan kautta. Ruuhka-aikana se kuitenkin kestää kauan, varsinkin ellet tiedä miten täällä kannattaa ajaa.
      Mikäli haluatte vain ajaa sen kummemmin notkumatta Eestin puolella, ehdotan yölaivaa ja ajoa yötä myöden. Joku pieni tauko Pärnussa tai Salacgrivassa. Olette Riiassa ennen aamuruuhkaa ja
      ajatte reilussa vartissa keskustan läpi.

      • junks

        aja ennen riikaa kohti bauskaa ja käänny oikealle jurmalan tielle


    • Käynnyt

      Miksi tehdä asioista vaikeampia kuin ne onkaan??

      Menee autolla,pääsee perillä liikkumaan eikä tarvitse raahata tavaroita.

      Jurmalaan piti ainakin ennen maksaa ympäristömaksu eli ostaa lipuke ennen Jurmalan siltaa olevista automaateista.

      Taajamarajoituksia ei kannata ylittää eikä ajella vanhoilla vihreillä,pysäköinti sitten maksaa lähes aina.

      • funks

        maksaa se auton ylityskin tallinnaan ja bensiini...

        air baltic lentää hesasta riikaan päivittäin ja myös oulusta ja kuopiosta


    • nata

      autolla mekin olemme muutamaan kertaan tuon matkan tehneet.
      Mikäs kiire teillä on lomallanne,jos ei jaksa 5-6 tuntia autossa istuskella ja maisemia katsella.
      Tosiaankin,kun joku mainitsi,että moottoriteitä ei ole,ei olekkaan ja nopeudet on aika matalia.
      Poliiseja on tientäällä paljon tutkan kanssa,sakkoja ei ainakaan ylinopeuden takia kannata ottaa.
      Toki teiden kuntokin on edelleen eri luokkaa kun suomessa uudet moottoritiet.Itse ajelemme autolomillamme euroopassa ja baltiassa yleensä n.2000-6000km ja aika usein vielä yhdellä kuskilla.
      usko tai älä viime kesänä puolassa ajelimme todellisia kärryteitä parhaimmillaan 500km/12 tuntia!!
      Asenne kuntoon ja autolla baanalle,muutoin kannattaa jäädä kotiin.Eihän tuo ole matka eikä mikään.

    • Jae Kima

      Kiitos vinkeistä,

      Lento out, auto in.

      • Rigalina

        Lentokenttähän on Riian ja Jurmalan välimaastossa. Olisikohan taksi Jurmalaan iso rahallinen sijoitus? Minusta autolla sompailu kuulostaa rasittavammalta ja kalliimmalta kuin lentäminen ja julkiset. Mutta tämä taitaa olla makuasia, mikä kestäkin on helppoa ja hauskaa.


      • ZivjuLV
        Rigalina kirjoitti:

        Lentokenttähän on Riian ja Jurmalan välimaastossa. Olisikohan taksi Jurmalaan iso rahallinen sijoitus? Minusta autolla sompailu kuulostaa rasittavammalta ja kalliimmalta kuin lentäminen ja julkiset. Mutta tämä taitaa olla makuasia, mikä kestäkin on helppoa ja hauskaa.

        Taksin hinta riippuu siitäkin, minne osaan Jurmalaa on menossa. Jos menee Dzintari-Marjori paikkeille, ei hinta ole paljoa suurempi, kuin Riian keskustaan.
        Taas kerran riippuu taksistakin...
        Lento on helppo kuten myös muut julkiset kulkuvälineet, mutta jos menee perheenä kaikkine kamoineen, on oma auto kaikkein mukavin ja joustavin. Taitaapa myös olla halvin matkustustapa siinä tapauksessa.


      • Rigalina
        ZivjuLV kirjoitti:

        Taksin hinta riippuu siitäkin, minne osaan Jurmalaa on menossa. Jos menee Dzintari-Marjori paikkeille, ei hinta ole paljoa suurempi, kuin Riian keskustaan.
        Taas kerran riippuu taksistakin...
        Lento on helppo kuten myös muut julkiset kulkuvälineet, mutta jos menee perheenä kaikkine kamoineen, on oma auto kaikkein mukavin ja joustavin. Taitaapa myös olla halvin matkustustapa siinä tapauksessa.

        Niin joo, jos on iso seurue, niin ehkä sitten auto on edullisempi. Ryanairilla on välillä kyllä ihan ok tarjouksia. Niin ja takseista ei Riiassa todellakaan aina tiedä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe