Paino ei nouse, koska ruoka ei imeydy ohutsuolessa silloin, kun suolinukka puuttuu. Ja kun ruoka ei imeydy ohutsuolessa, vaikuttaa se esim. Hb:iin, joka pysyy alhaisena, vaikka kuinka söisit rautaa ja sitten jossain vaiheessa alkaa huomaamattomasti laskea vaarallisen alas ilman oireen oiretta, koska elimistö on hyvä sopeutumaan pikkuhiljaa tapahtuvaan anemisoitumiseen. Näin oli minun kohdallani. Alhainen hemoglobiinini todettiin vahingossa ja syyksi löytyi positiivisten verikokeiden ja tähystyksen jälkeen takuuvarma keliakia. Ruokavalion ja muutaman rautapurkin jälkeen hemoglobiinini oli noussut 82:sta 147:ään. Siis minulla 147, jolla Hb ei koskaan ole ollut 125. korkeampi, vaikka olisin syönyt rautaa purkkikaupalla. Mitään oireita minulla ei siis ollut. Painoindeksini on aina ollut alipainon puolella, vaikka mitä olisin syönyt - ei ole normaalia. Raskaana ollessani painoni on jokaisen kohdalla noussut vain lasten painon verran - ei sekään ole ihan normaalia. Näin jälkikäteen asiat loksahtavat kohdalleen. Uskon, että myös minulla on ollut keliakia jo lapsesta / nuoruudesta lähtien, kuten tytölläni, jolla se todettiin myös viime vuonna jo vähän yli parikymppisenä.
Paino ei nouse
koska
1
1742
Vastaukset
- luuranko____
Hei,minulla on sama ongelma,syön niin paljon,mutta paino ei nouse ollenkaan,miten saan sen nousemaan,voitko neuvoo yhtään? mihin testeihin pitää mennä yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1192602Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup262524Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.592013Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua331973Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu3711481- 601103
- 2591039
- 541037
- 146943
- 45928