Paino ei nouse

koska

Paino ei nouse, koska ruoka ei imeydy ohutsuolessa silloin, kun suolinukka puuttuu. Ja kun ruoka ei imeydy ohutsuolessa, vaikuttaa se esim. Hb:iin, joka pysyy alhaisena, vaikka kuinka söisit rautaa ja sitten jossain vaiheessa alkaa huomaamattomasti laskea vaarallisen alas ilman oireen oiretta, koska elimistö on hyvä sopeutumaan pikkuhiljaa tapahtuvaan anemisoitumiseen. Näin oli minun kohdallani. Alhainen hemoglobiinini todettiin vahingossa ja syyksi löytyi positiivisten verikokeiden ja tähystyksen jälkeen takuuvarma keliakia. Ruokavalion ja muutaman rautapurkin jälkeen hemoglobiinini oli noussut 82:sta 147:ään. Siis minulla 147, jolla Hb ei koskaan ole ollut 125. korkeampi, vaikka olisin syönyt rautaa purkkikaupalla. Mitään oireita minulla ei siis ollut. Painoindeksini on aina ollut alipainon puolella, vaikka mitä olisin syönyt - ei ole normaalia. Raskaana ollessani painoni on jokaisen kohdalla noussut vain lasten painon verran - ei sekään ole ihan normaalia. Näin jälkikäteen asiat loksahtavat kohdalleen. Uskon, että myös minulla on ollut keliakia jo lapsesta / nuoruudesta lähtien, kuten tytölläni, jolla se todettiin myös viime vuonna jo vähän yli parikymppisenä.

1

1782

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luuranko____

      Hei,minulla on sama ongelma,syön niin paljon,mutta paino ei nouse ollenkaan,miten saan sen nousemaan,voitko neuvoo yhtään? mihin testeihin pitää mennä yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      186
      6256
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      63
      4748
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      85
      4551
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      73
      4323
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      78
      2744
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2225
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      132
      1681
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1624
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      54
      1558
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      36
      1372
    Aihe