Magnolia

Onkos kenelläkään kokemusta magnoliasta? Viime kesänä noita näytti olevan kasvitarhalla muutama myynnissä ja sanoivat, että pitäisi selvitä eteläisimmässä Suomessa. On niitä kuulemma muutama isohko, kukkiva yksilökin Turun seudulla. Asumme tosin Turkua pohjoisempana, mutta kun talvet ovat olleet näin leutoja ja jatkossakin luvataan samanlaisia, ajattelimme, että voisi ehkä kokeilla... Kasvi on kyllä sen verran komea niin kasvutavaltaan, lehdistöltään kuin kukinnaltaan, että mieli tekisi.
53750
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ryhmässä on melko talvenkestäviä, samoin M. stellata, jonka kukat ovat tosin keväthalloille arat, koska puhkeavat hyvin aikaisin. Juuristoalue on suojattava pakkaselta ja olisi hyvä kietoa versot vaikkapa järviruokomatoilla tai oljilla. Juuttikääreet ja muovit eivät ole välttämättä sopivia. Kevätaurinko saattaa tuottaa ongelmia.

Äänestä
  • talvenkestävin(vyöh.1-3), kukkii Hgissä hyvin.
    Pikkupuu.

    Äänestä

Magnoliat on hienoja pensaita ja puita. Kaikista tärkeintä niille on oikeanlainen kasvupaikka eli about metrin paksuinen kerros multaa, pH 5-6, kastelua etenkin keväällä (siellä missä ne kasvaa luonnossa sataa paljon enemmän kuin täällä) ja kesän kuumilla, voimakas lannoitus keväällä ja mielellään syyslannoite sitten elokuun alkupuolella. Paikan pitäisi olla tuulensuojainen ja hallansuojainen eli mielellään muun kasvillisuuden seassa maanpeitekasvit tyvellä. Isolle osalle käy aurinkoinen paikka mutta pensasmagnolia viihtyy parhaiten puolivarjossa.
Vyöhykkeitä suomessa kasvatetuille magnolioille (ja siis kasvupaikan mikroilmasto on tärkeempi kuin varsinainen vyöhyke):
acuminata poppelimagnolia I-II (III) parhaat alkuperät
denudata kiinanmagnolia (Ia)
hypoleuca hopeamagnolia (I-II) parhaat alkuperät
kobus japaninmagnolia I-(II)
kobus 'Vanha Rouva' japaninmagnolia I-II(III)
kobus var. borealis japaninmagnolia I-II(III)
salicifolia pajunlehtimagnolia I-II
sieboldii pensasmagnolia I-III
stellata tähtimagnolia I-(II)
stellata 'Rosea' tähtimagnolia Ia
stellata 'Royal Star' tähtimagnolia I
stellata 'Waterlily' tähtimagnolia Ia
tripetala sateenvarjomagnolia (I-II)
x kewensis 'Wada's Memory' wadanmagnolia I-II
x loebneri 'Donna' tarhamagnolia I
x loebneri 'Leonard Messel' tarhamagnolia I-(II)
x loebneri 'Merrill' tarhamagnolia I-II
x soulangeana-lajikkeet loistomagnolia (Ia) vain kestävimmät
'Butterflies' keltamagnolia I
'Elizabeth' keltamagnolia I
'Galaxy' sprengerinmagnolia (I-II)
'Susan' tyttömagnolia Ia

Näkee niitä välillä muitakin mutta tuossa ne yleensä vastaan tulevat. Kannattaa ostaa mieluiten astiataimia eli sellaisia millä tulee juuristo purkkiin muotoutuneena/läpikasvaneena eikä hajoa purkista nostettaessa. Jos paakkutaimi niin sitten napakka iso paakku ja vain kevätistutus. Kevyt suojaaminen suositeltavaa esim. pakkaspeitteellä ensimmäisiksi talviksi ainakin aremmille lajikkeille.

Äänestä
  • Olipa upea vastaus acuminalta. Minä en ole alkuperäinen keskustelun avaaja, mutta kiitän hyvistä neuvoista.

    Äänestä

Millaisen lannoitteen magnolialle voi antaa keväällä? Käykö perus kevätlannoite?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rosanne78 kirjoitti:

Onkos kenelläkään kokemusta magnoliasta? Viime kesänä noita näytti olevan kasvitarhalla muutama myynnissä ja sanoivat, että pitäisi selvitä eteläisimmässä Suomessa. On niitä kuulemma muutama isohko, kukkiva yksilökin Turun seudulla. Asumme tosin Turkua pohjoisempana, mutta kun talvet ovat olleet näin leutoja ja jatkossakin luvataan samanlaisia, ajattelimme, että voisi ehkä kokeilla... Kasvi on kyllä sen verran komea niin kasvutavaltaan, lehdistöltään kuin kukinnaltaan, että mieli tekisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu