Seinälläni on taulu jonka on maalannut Lasse Leikas. "Inarin ruska" Vuosiluku puuttuu. Taulun takana on omistuskirjoitus joka on yritetty hangata pois nimien kohdalta. Mutta vuosiluku 1974 kyllä näkyy.
Huutonetissä on ollut saman maalarin maalaus myynnissä joka on jo poistunut. (Kohteessa: http://209.85.135.104/search?q=cache:UL2Fv7AranoJ:www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=65587354 lasse leikas Suomalaiset öljyvärimaalaukset&hl=fi&ct=clnk&cd=1&gl=fi&lr=lang_fi )
Tietääkö kukaan kuka ja mikä, historia kyseisellä maalarilla on.
Lasse Leikas Taidemaalari
19
8536
Vastaukset
- niin voin kertoa lisää.
Laitatko yhteystietosi esille tänne (sähköposti), niin voin kertoa hieman tuosta?
- Tieto on jaettavaksi
Koska moni etsii tietoja Lasse Leikkaasta, lisään tähän linkin. Lisätietoja on ilmestynyt sivuille: http://igs.kirjastot.fi/fi-FI/iGS/kysymykset/kysymys.aspx?ID=f3f8576f-4bf2-4451-95e4-a9aa30d4f4d6
"Lasse Leikas
Fagerroos, 10.01.2011 20:11
Löysin täältä vuoden vanhan kysymyksen taiteilija Lasse Leikkaasta ja voin kertoa muutamia asioita hänestä. Lasse oli syntynyt Tampereella 9.5.1895, piti useita näyttelyjä ympäri Suomea ja opiskeli myös aikoinaan Ateneumissa ja työskenteli 1914 kulissimaalarina Kansallisteatterissa opiskelun ohella. Hänen taulujaan on aikoinaan hankkinut mm.Kuopion kaupunki ja Arena-yhtiö Oulussa.Vuonna 1949 hän tapasi taiteija Martta Peltosen jonka kanssa muutti Lappiin muutamaksi vuodeksi.Tältä ajalta on molemmilta syntynyt paljon hienoja tauluja. He avioituivat ja elivät yhdessä mm.Helsingissä ja Riihimäellä.Valitettavasti en muista Lassen kuolinvuotta mutta hän eli viimeiset ajat Riihimäen vanhainkodissa vaimonsa kanssa joka kuoli 24.10.1991.Minulla on myös Lassen ja Martan tauluja,öljyvärejä sekä akvarelleja muistona mummista ja Lasse-sedästä:)"- LL
Kiva kuulla lisätietoja!
Pari huomiota: kirjoitustapa on 'Leikaksesta', ei 'Leikkaasta' ja sitten vielä Lassen oikea nimi oli Lars Leikas. - Leikas
LL kirjoitti:
Kiva kuulla lisätietoja!
Pari huomiota: kirjoitustapa on 'Leikaksesta', ei 'Leikkaasta' ja sitten vielä Lassen oikea nimi oli Lars Leikas.Nyt tuli väärää tietoa,
Lauri Leikas ei Lars. - LL
Leikas kirjoitti:
Nyt tuli väärää tietoa,
Lauri Leikas ei Lars.Aivan oikeassa olet, kirjoitin tuon epähuomiossa :) kiitos korjauksesta.
- Pekka7
Martta Peltonen on äitini mummo ja Lasse oli äidille, kuin vaari.
- Art62
Pekka7 kirjoitti:
Martta Peltonen on äitini mummo ja Lasse oli äidille, kuin vaari.
Maantiellä tuli poikettua ja martalla oli korttien kertoma myös hallussa. Meilläkin jokusia töitä molemmilta lähinnä hausjärvi ajalta.
- Viljam
Pekka7 kirjoitti:
Martta Peltonen on äitini mummo ja Lasse oli äidille, kuin vaari.
Martta Peltonen oli isäni serkku. Isäni kävi usein katsomassa heitä Riihimäellä.
- Anonyymi
Hei,
Lasse kuoli 9.3.1988 Riihimäellä.
T.
Tuomo Leikas - Anonyymi
70/80 luvun taitteessa asuivat maantiellä kerrostalossa. Martta oli myös povari tarot korteista. Osui usein oikeaan. Lasse Maalasi myös kopion kaskenpolttajat taulusta. Meidän perheellä useita heidän töitään.
- OP
Lasse Leikas asui Kittilässä isovanhempieni luona kesällä -51 maalausreisullansa lapissa. Hän jätti pari akvarellia mummolleni, jotka nykyisin ovat omistuksessani, toisen maalauksen nimi on maisema pyhätunturilta.
- hewa
Isällänni oli 50-60 vaiheilla Leikaksen suuri kokoinen taulu,Valkoinen hevonen ja alaston pitkähiuksinen nainen kaulaili hevosta.Todennäköisesti taulu kuvasi villi hevosta ja naista myös taulun koko oli raameineen 120-130cm. ehkä suurempikin korkeuttakin noin 80-90 cm.
- hewa
Jatkan juttua vielä Leikkaasta,tämä taulu joka oli isälläni,oli hänen tietojensa mukaan Leikkaan joka olisi ollut jossain vaiheessa Amerikassakin,teki myös jonkin muotoisia patsaita ehkä kipsistä en tiedä sitten kuka tämä Leikas oli.Taulu oli vanha jo 50-luvulla.
- hewa
Tämä Tamperer sopisi hyvinkin henkilöön,isääläni oli Virroilla Osto ja Myyntilliike 50-luvun alussa?!
- peba
EVVK!
- Emkpaa
Löysin kotia siivotessani Martta Peltonen akvarelli työn "iltarusko" näkymä Ounaksen rinteellä harjoitelma luonnosta vuodelta-49. Mielenkiinnolla vain hain tietoja.
- Omoutsakiel
Taidemaalari Lauri Leikas on minun isosetäni. Minulla on myös hänen maalamiaan tauluja.
- Niilontytär
Martta Leikas oli isäni serkku. Hän kävi usein tapaamassa Martta ja Lassea Riihimäellä. Isäni asui viimeiset vuotensa Hyvinkäällä.
- Nina1
Hei,olen Martan nuorimman pojan tytär.Olisi mukava kuulla mummoni sukujuttuja.Olisitko minuun yhteydessä facebookissa Nina Louhelainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2073556Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen133226Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä632499Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92145Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411960Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61868Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue401698- 901581
- 721143
- 741120