Tuli postista K10D, onko heti paskana vai kuuluuko asiaan kun tuntuu, että rungon sisällä joku iso mötikkä heiluu kun kallistelee kameraa vaakatasossa sivulta toiselle?
Thx.
Thx.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Se ääni liittyy kuvanvakaimeen ja sen toimintaperiaatteeseen magneettien avulla.
Tarkempaa tietoa kyseisestä asiasta: http://www.pentaximaging.com/files/scms_docs/SHAKE_REDUCTION_FACT_SHEET.pdf
Kiitos vastauksesta!!
Kotimaan kielellä valikot. Millainen olisi hyvä yleis linssi?
Noup, mutta tuskinpa sillä nyt on ihan hirveästi merkitystä?
Hyvä yleislinssi? Osta esim. käytettynä Pentax FA* 28-70mm f2.8 zoomi, ja siihen myöhemmin lisäpituutta tarvittaessa vaikkapa 1.4x
AF-teleconverter.
Menut pitäisi olla kaikissa lontooksi ja manuaalit myös, sillä suomennokset on hirveitä. Ei niitä kukaan ymmärrä ja manuaalit on täysin virheellisiä ja puutteellisia. Ainakin Canonissa.
Koska ei tuota kielipäätä hirveästi ole.
En tunne Canonin manuaaleja, mutta K10D:n mukana tuli hyvätasoinen suomenkielinen käyttöohje, joka puoltaa paikkansa "vakiovarusteena". Asiat on esitetty selkeästi ja hyvin ryhmiteltynä ja kielikin on kunnollista. Selvästikin käännöstyön on tehnyt ihminen eikä mikään käännösohjelma. Jos on manuaali päässyt hukkumaan, sen saa myös maahantuojan nettisivuilta ladattua.
Valikoista löytyy toinen kotimainen kieli eli ruotsi, mutta suomenkielisiä valikkoja ei ole. Ehkä ohjelmapäivityksen yhteydessä joskus tulee. Toisaalta eipä niitä juuri kaipaakaan. Englanninkielisistä valikoista asiat selviävät; tietysti, jos ei englantia osaa lainkaan, asia on toinen. Olisiko silloin jostain seuraavasta apua: ranska, saksa, espanja, portugali, italia, ruotsi, hollanti, venäjä, korea, japani ja kiina?
Mitä linssipuoleen tulee, niin eräänlaisena yleislinssinä minulla on Pentaxin FA 50/1,4. Valovoimainen putki ja piirtää hyvin. Ei zoomaa, koska on kiinteäpolttovälinen. Lisäksi on repussa pari zoomia ja kolmas harkinnassa. Myös makrolasi on pidemmän ajan hankintaohjelmassa.
Kamera on ollut minulla puoli vuotta ja osoittautunut todella hyväksi hankinnaksi. Ainakin A3-kokoisissa kuvissa jälki on todella hyvää.
Kameran mukana tullutta softaa (Photo Browswer ja Photo Laboratory) kannattaa hyödyntää, jos kuvaa RAW-tiedostoja.