Mallorca

ipsee

Mallorca, onko joku käynyt? Onko kiva paikka? ostomahdollisuukset minkälaiset ja onko halpaa? kaikki tieto kelpaa:D Kiitti

1

485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Toissa kesänä, kohteena Alcudia. Nyt jos lähtisin niin valitsisin jonkun toisen paikan ehkä sieltä Palman kupeesta. Muuten saari on aivan mahtava, mutta valitettavan täynnä näitä sikaniskabrittejä, ainakin Alcudiassa.

      Palmassa ihan mahtavat shoppailumahdollisuudet ja paljon nähtävää muutenkin. Kaupungissa ei näitä brittejäkään juuri näkynyt, onneksi. Päivisin valtaavat uima-altaat ja rannat, iltaisin ravintolat ja etenkin pubit, jotka ei meidän mielestä kuulu perhelomaan toisin kun briteillä.

      Ihan älyttömän halpaa siellä ei ole, mutta merkkituotteita löytyy halvalla Palman lähellä olevasta outlet-ostarista. Siellä on ihan aitoja huippumerkkejä ja sitten vähän edullisempaa Nikeä, Quicksilveriä ym.

      Lasten kanssa käytiin vesipuistossa ja eläinpuistossa, jossa delfiinishow ym. kivaa.

      Hyvää ruokaa löytyy monesta paikasta tosin Alcudiassa alkoi ärsyttää lasten menut, jotka oli tehty briteille. Onneks aikuisten annoksia sai puoliksi tai pienempänä, meidän lapset kun on kaikkiruokaisia eivätkä halua aina syödä ranskalaisia ja nakkeja. Alcudian vanha kaupunki oli kiva ja siellä todella upeita ravintoloita.

      Kaikenkaikkiaan kaunis saari, paljon nähtävää ja tekemistä. Itse pidin tosi paljon vaikka melkoinen turistirysä ainakin heinäkuussa on. Etsii vaan ne paikat, joihin sikaniskabritit ei ryntää : )

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe