e-pillereiden ja vatsavaivojen

Oletteko huomenneet, että e-pilsut mahdollisesti vaikutttas vatsavaivoihin. Niissähän sivuvaikutuksessa lukee monenlaisia vatsavaivoja. Aloin miettimään, että itselläni niin täydellinen maha meni rapakuntoon vähän sen jälkeen kun aloin syödä e-pillereitä.

Kertokaa kokemuksistanne! Oletteko huomanneet mahdollista yhteyttä tai onko vaivanne parantuneet kun olette jättäneet pillerit pois.
67314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

E-pillerit, joita olen käyttänyt 15v., eivät ole aiheuttaneet minulle minkäänlaisia vaivoja. En ole koskaan myöskään kuullut kellään olevan niistä vatsavaivoja.

Äänestä
  • niin miksi pyörit tällä palstalla? Oletko ikinä lukenut pillerituoteselosteen sivuvaikutuksia? miks siellä lukee ummetus, ripuli, vatsakivut, ruuansulatusongelmat????

    Äänestä

  • kerta ole vatsaongelmia kirjoitti:

    niin miksi pyörit tällä palstalla? Oletko ikinä lukenut pillerituoteselosteen sivuvaikutuksia? miks siellä lukee ummetus, ripuli, vatsakivut, ruuansulatusongelmat????

    Lainattu edellisestä kirjoituksestasi:

    "Kertokaa kokemuksistanne! Oletteko huomanneet mahdollista yhteyttä tai onko vaivanne parantuneet kun olette jättäneet pillerit pois."

    Eikähän tämä vastaa kysymykseesi. Eli
    kerroin mitä kokemuksia minulla on. Valitettavasti
    ne eivät olleet kielteisiä, joita olisit ilmeisesti halunnut kuulla.

    Käyttämäni Marvelon pillereiden tuoteselosteessa mainitaan
    haittavaikutukset pahoinvointi, oksentelu, vatsakipu, ripuli, jotka ovat yleisiä/melko harvinaisia (useammalla kuin 1 käyttäjällä tuhannesta). Nämä ovat siis haittavaikutuksia, joita käyttäjät ovat itse ilmoittaneet mutta näillä (kuten tuoteseloste totuudenmukaisesti selittää) ei ole välttämättä mitään tekemistä tablettien käytön kanssa. Tämän lisäksi mainitaan
    kyseisten oireiden esiintyvän ensimmäisten käyttökuukausien aikana ja yleensä lievittyneen
    ajan kuluessa.

    "jos sinulla ei ole vatsaongelmia niin miksi pyörit palstalla" -
    tämä on julkinen palsta, jonka lukemista/
    käyttämistä/kirjoittamista sinä et ole oikeutettu rajoittamaan.

    Äänestä

Nostetaanpa vanhaa ketjua, kun googlettaessa tuli eteen.

Itse käytin pari vuotta Microgynon -pilleriä (vaihdoin Harmonetista) ja aloittamisen jälkeen alkoivat vatsavaivat. Ja se, etten pystynyt juomaan kahvia ilman kovia vatsakipuja ja sekaisin olevaa vatsaa. Lisäksi minulla oli lievää lämmönnousua, kuten Harmonetinkin aikana.

Tammikuussa lopetin pillerit kokonaan n. 10 vuoden käytön jälkeen. Lämpöily loppui ja nyt huomasin, että voin juoda kahviakin ilman mitään seurauksia (ainakin toistaiseksi). Lisäksi tuntuu, että vatsan turvotus, joka toisinaan oli huomattavaa, on hävinnyt. Ihan kuin tässä alkaisi palautua omaksi itsekseen.

Tietoa etsiessä törmäsin väitteisiin tutkimuksista, joiden mukaan e-pillerit vaikuttavat vatsan bakteeriflooraan. Jopa tuhoavat joitakin bakteereja. Ehkä tämä voisi olla vatsavaivojen syynä?

Äänestä

Itse en ole käyttänyt e-pillereitä koskaan, kerrna kokeilin jonkin kuukauden verran niitäkin, mutta olo muuttui ihan tajuttoman kamalaksi joten jätin sen ehkäisymuodon sikseen. Myöhemmin otin käyttöön Nuvaringin, joka tuntui aluksi sopivan ja se olikin minulla pariin kertaan jo ollut käytössä. Kärsin ärtyneestä suolesta, mutta kun nyt noin kuukausi sitten lopetin Nuvaringin käytön on mahavaivani helpottaneet todenteolla. Kahviakin maha kestää nyt ja kamalat kivut ja ahdistukset ovat hellittäneet. En sitten osaa sanoa olisiko hormooneillakin ihan omat vaikutuksensa asiaan. :)

Äänestä

Pillerit sisältävät progesteronia joka voi rentouttaa ruokatorven sulkijalihaksen jolloin vatsahapot pääsevät nousemaan ylös.

Tunnen ihmisiä joilla närästys on pahentunut kun on aloitettu hormoonikorvaushoito tai e-pillerit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yhteys? kirjoitti:

Oletteko huomenneet, että e-pilsut mahdollisesti vaikutttas vatsavaivoihin. Niissähän sivuvaikutuksessa lukee monenlaisia vatsavaivoja. Aloin miettimään, että itselläni niin täydellinen maha meni rapakuntoon vähän sen jälkeen kun aloin syödä e-pillereitä.

Kertokaa kokemuksistanne! Oletteko huomanneet mahdollista yhteyttä tai onko vaivanne parantuneet kun olette jättäneet pillerit pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu