Heip! Nyt tarvitsisin asijantuntijan tietoja.
Minulla on vanha perinteinen Cosina ct-4 kaapissa ja haluaisin tietää toimiiko se. Minulla on jo uudet patterit siihen mutta mistä saan siihen filmiä? Onko se mahdollisesti kallista vai?
Löysin kameraan myös salaman, mutten niitten välille mitään johtoa..arvelenkin, ettei salama siis toimi?
Vastatkaa pliis jos tiedätte edes jotakin! :)
Cosina CT-4
11
1636
Vastaukset 11
- huokki
En saa veivattua sitä vipua, joka sitten kiertää sen filmin rullalle. Mitä teen?
- kinokoni
Tuohan on ihan normaali kinofilmikamera. Halvinta taitaa olla jossain anttiloissa 3kpl paketti noin 6€. Ja kinofilmiä saa edelleenkin ihan tavallisista lähikaupoista ja r-kioskeistakin, muutaman euron kalliimmalla.
Kinofilmi tuskin ikinä kuolee ainakaan mv-filmin osalta. Sen tarkkuuteen ei tällä hetkellä päästä millään digijärkkärillä, ehkä ensi vuosikymmenellä joku huippuluokan studiokamera voi päästä mutta hintataso pitää varmasti huolen siitä ettei kamera pääse yleistymään jokaiselle taapertajalle asti.
Jos kiinnostaa tehdä otoksistasi todella suuria ja tarkkoja paperikuvia, 40x60 tai isompia niin heitä mv-filmiä kameraan.
Ja yleensäkin ihmettelen tuota naurettavaa digipokkarivillitystä. Nyt saa vähän käytettyjä filmipokkareita muutamalla eurolla joiden kuvanlaatu pesee kaikki digipokkarit 100-0. Ihmisistä on vain tullut niin mukavuudenhaluisia että otetaan kuvat digillä ja niin monta otosta että edes yksi siedettävä joukosta löytyy. Digi on aiheuttanut sen että suurin osa kameran omistajista ei yksinkertaisesti osaa kuvata. Filmillä piti vähän miettiä ennen laukaisua että onhan kaikki asiat otettu huomioon, ja kyllähän se sitten kuvissakin näkyy että asioita on mietitty. Nykyiset digeillä räpsityt kuvat on suurimmalta osin täyttä paskaa ja niitä kehdataan sitten vielä nettiin laittaa kaikkien katsottavaksi.
Onneksi on vielä niitäkin harrastajia joita kuvaaminen kiinnostaa oikeasti.- huokki
Kiitos paljon tiedoistasi. Itselläni ei ole digikameraa, mutta vanhat kunnon kamerat kiinnostavat. Minulle kehittyi tämä kiinnostus kun sain isäni veljen vanhoja kameroita.
Tuntuu tosiaan, että joka toisella on järkkäridigi ja myös joka toisella heistä on kuvia netissä. Lisäksi niitä on huimasti muokattu.
Osaatko ollenkaan auttaa kameran vivun lukkiutumisen kanssa? Yritin katsella manuaalista mahdollisia neuvoja mutten löytänyt mitään erikoista? - hablaa...
huokki kirjoitti:
Kiitos paljon tiedoistasi. Itselläni ei ole digikameraa, mutta vanhat kunnon kamerat kiinnostavat. Minulle kehittyi tämä kiinnostus kun sain isäni veljen vanhoja kameroita.
Tuntuu tosiaan, että joka toisella on järkkäridigi ja myös joka toisella heistä on kuvia netissä. Lisäksi niitä on huimasti muokattu.
Osaatko ollenkaan auttaa kameran vivun lukkiutumisen kanssa? Yritin katsella manuaalista mahdollisia neuvoja mutten löytänyt mitään erikoista?Minkä vivun? Tarkoitatko sen filmin latausvivun joka siirtää filmiä ruudun eteenpäin ja lataa kameran mekaniikan laukaisuvalmiiksi? Se vipuhan vapautuu sitten laukaisun jälkeen jolloin voi taas siirtää filmiä ruudun eteenpäin...
Tuo kyseinen kameramalli ei ole tuttu mutta lähes sama tekniikka on kaikissa vanhoissa järkkäreissä. - huokki
hablaa... kirjoitti:
Minkä vivun? Tarkoitatko sen filmin latausvivun joka siirtää filmiä ruudun eteenpäin ja lataa kameran mekaniikan laukaisuvalmiiksi? Se vipuhan vapautuu sitten laukaisun jälkeen jolloin voi taas siirtää filmiä ruudun eteenpäin...
Tuo kyseinen kameramalli ei ole tuttu mutta lähes sama tekniikka on kaikissa vanhoissa järkkäreissä.Juuripa sitä! Mutta ongelma on nyt siinä, että olen kyllä saanut laitettua kameraan filmin mutta en saa veivattua filmiä eteenpäin niin, että voisin ottaa kuvan.. Eli filmi ei pääse ollenkaan rullaantumaan.
- hablaa...
huokki kirjoitti:
Juuripa sitä! Mutta ongelma on nyt siinä, että olen kyllä saanut laitettua kameraan filmin mutta en saa veivattua filmiä eteenpäin niin, että voisin ottaa kuvan.. Eli filmi ei pääse ollenkaan rullaantumaan.
Tuliko sen filmin pää sinne vivunpuoleiseen päähän riittävän pitkälle ja oikein?
Tarkista kuitenkin ensin siinä kameran päällä oikealla (valotusajan valinnan vieressä) pitäisi olla pieni nappi/vipu "safety lock", se pois L-asennosta. Tämän lukon tehtävä on pitää latausvipu lukittuna esim. laukussa ollessa. - huokki
hablaa... kirjoitti:
Tuliko sen filmin pää sinne vivunpuoleiseen päähän riittävän pitkälle ja oikein?
Tarkista kuitenkin ensin siinä kameran päällä oikealla (valotusajan valinnan vieressä) pitäisi olla pieni nappi/vipu "safety lock", se pois L-asennosta. Tämän lukon tehtävä on pitää latausvipu lukittuna esim. laukussa ollessa.Jup. Lukitus on poissa ja filmi on kunnolla siellä sisällä, tarpeeksi pitkällä siis. Kuuluisiko vivun liikkua vaikkei filmiä olisikaan sisällä? Sitä meinaa ihmettelin jo ennen filmin laittoa, kun se ei liikkunut.. Harmittava takaisku kun nyt olisi niin kaunis ilmakin, että voisi mennä testailemaan kameraa mutten saa sitä toimimaan :/ menen varmaan huomenissa kysymään jostakin asiantuntijaliikkeestä jos en parempia keinoja keksi/kuule/selvitä :)
- * satunnainen filkkakuvaaja *
huokki kirjoitti:
Jup. Lukitus on poissa ja filmi on kunnolla siellä sisällä, tarpeeksi pitkällä siis. Kuuluisiko vivun liikkua vaikkei filmiä olisikaan sisällä? Sitä meinaa ihmettelin jo ennen filmin laittoa, kun se ei liikkunut.. Harmittava takaisku kun nyt olisi niin kaunis ilmakin, että voisi mennä testailemaan kameraa mutten saa sitä toimimaan :/ menen varmaan huomenissa kysymään jostakin asiantuntijaliikkeestä jos en parempia keinoja keksi/kuule/selvitä :)
Kyllä vipu liikkuu ja suljin aukeaa vaikka filmi puuttuu. Kyllä tuo nyt kuulostaa siltä että mekanismi on jostain jumissa, lukitusmekanismi saattaa olla juuttunut päälle. Ei muutakuin rassailet niitä vipuja edestakaisin, jospa se siitä notkistuu. Jos ei niin entinen on, korjaus ei kannata kun toimivia runkoja saa nyt ihan naurettavan halvalla.
- din
* satunnainen filkkakuvaaja * kirjoitti:
Kyllä vipu liikkuu ja suljin aukeaa vaikka filmi puuttuu. Kyllä tuo nyt kuulostaa siltä että mekanismi on jostain jumissa, lukitusmekanismi saattaa olla juuttunut päälle. Ei muutakuin rassailet niitä vipuja edestakaisin, jospa se siitä notkistuu. Jos ei niin entinen on, korjaus ei kannata kun toimivia runkoja saa nyt ihan naurettavan halvalla.
Kokeiles laukaista kamera.
- virhe kerrallaan
Peruskäyttöön kannattaa lukea ohjekirja:
http://www.butkus.org/chinon/cosina/cosina_ct-4/cosina_ct-4.htm
:) - kuvailen!
Täältä löytyy myös kyseinen kamera ja olen kuvannut sillä yhden filmin täyteen. Hyvin on toiminut. On myös pattereilla toimiva salama (ei johtoja sun muita tarvita) mutten ole käyttänyt sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va4161677Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan931126Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.94960Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä63879Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43783Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49778- 123743
- 60740
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10738- 39709
- 61697
- 50626
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o36605- 34575
- 45567
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 92546
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain85518- 49503