tyttö jota ei meille tullut...

... olisi saanut nimekseen Helmi Eden Olivia. Kolme ihanaa poikaa kylläkin =)
Nico Jetro-Jonathan
Luca Henry Mathias
Alex Aron Tobias...

ehkä sitten joskus adoptiolla meille tulee pikku prinsessa... sitten joskus...
6448
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kivoja nimiä pojilla, paitsi jos sukunimi on sit joku tavallinen Virtanen tai vastaavaa niin ei oikeen sovi.

Äänestä

aika jännä että tyttärenne olisi saanut nimekseen perinteisen suomalaisen Helmin, kun pojilla on ulkomaisemmat nimet. mutta ei kai siinä, ihmettelin vain vähän. jos olette täysin supisuomalaisia, on aika typerää väsätä nimiin "hienoja" c- ja x-kirjaimia. muuten nimet ovat ihan ok.

Äänestä

hirveitä nimiä, hyväksyttäviä vain siinä tapauksessa, että sukunimi EI ole suomalainen ! on todella tyylitöntä antaa tuollaisia nimiä supisuomalaiseen sukunimeen yhdistettynä. tulee mieleen tässä taannoin kohtaamani 3v pikkutyttö Kimberly M....nen

Äänestä

Tosiaankin outoa, että tyttö olisi saanut kauniin suomalaisen nimen, mutta pojat tuollaisia nimihirviöitä, mitkä eivät missään määrin sovi Suomeen ellei teillä sitten satu olemaan ruotsalaista sukunimeä.

Toivottavasti tämä on provo.

Äänestä

Sääli, että Luka sai noin järkyttävän kuluneet velipoikien nimet, Niko ja Aleksi. Luka on äärimmäisen hyvä nimi. Nuo kirjoitusasut ovat sitten vielä ihan eri juttu. Suomalaisiin nimiin eivät ceet ja äksät kuulu.

Äänestä

nimet olisivat parempia suomalaisessa kirjoitusasussa, mutta tulee jotain vaihtelua näin...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


poiken äiti kirjoitti:

... olisi saanut nimekseen Helmi Eden Olivia. Kolme ihanaa poikaa kylläkin =)
Nico Jetro-Jonathan
Luca Henry Mathias
Alex Aron Tobias...

ehkä sitten joskus adoptiolla meille tulee pikku prinsessa... sitten joskus...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu