Kia Ceed ja sen farkkumalli syövät pahasti Octavian myyntiä. Ja halvemmalla saa paremman autin, etenkin viattomuuden osalta ja pitkän 7 v takuun. Mitäs nyt?
Kia syö osuuttanne...
ostokandi37
161812
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Meniköhän viesti ihan oikeaan osoitteeseen? Ei meillä täällä mitään osuutta ole, me vain ajamme Skodalla. Maahantuojan huoli tuo on, ei meidän. Päinvastoin, kilpailu alentaa hintoja ja lisää valinnan vaihtoehtoja. Hyvä homma siis kaikille halusi sitten ajaa Skodalla tai Kialla, vai mitä?
Tuossa lukee, että saa paremman "autin". Mitähän se tarkoittaa?
Tarkoitin, tuli pieni kirotus virhe.
lukenna,, ja tulluunnaa sihen johtoon ett kirijoottajalla on hapettuneet-aivosähköliitokset
minkälaiset ovat huoltojen hinnat niillä 7-vuoden takuun omaavilla autoilla?
Ne huoltohinnat on tunnetusti huippua, sillä ilmaista ateriaa ei olekaan - ja tässä tapauksessa Delta-Auto on huolehtinut leiviskästään paremmin kuin hyvin!
Muutenhan tuo pitää paikkansa, mutta korjauksena että Kia ei ole parempi vaan on Tuv:n katsastusvikatilastoissa peräpäässä (Octavia taas keskisarvoa parempi). Samoin Adac:in tilastoissa niin kaukana keskiarvostakin, että ei ole päässyt listoille ollenkaan jotain pikkuautoa lukuunottamatta. Takuuhan on pitkä, ja viat maksaa tietenkin asiakas huoltojen hinnoissa.
Toivottavasti Delta vielä suojaa ne Kiat, sillä korealaiset ovat olleet oikeissa ruostumistutkimuksissa suvereenisti ala-arvoisten joukossa. (Ocu on noissa samoissa tutkimuksissa esimerkkinä hyvästä tehdassuojauksesta - ei tartte jatkokäsittelyjä).
Eli kysymys kannattaa kohdistaa Kian jo ostaneille: Mitäs myt? !
Kyllähän kaikki autoista mitään tietävät ymmärtävät että Cee'd on kova kilpailija myös Octavialla, autojen imagolla on pieni yhtäläisyys, kumman tahansa ostaminen osoittaa että ostaja osaa ajatella itse, eikä mieti jotain merkkikysymyksiä keulassa tai jotain 80-luvun takatuupparia. RAnskalaisilta kuitenkin näyttää Kia eniten vieneen asiakkaita, heillä kun luotettavuus ei millään voi mennä huononpaan suhtaan Kiaan vaihtaessa.
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/2–3-vuotiaat autot/1135225300325
Eipa Kia Ceediä löydy ainakaan tuosta TUV katsastustilastosta. Ai niin sehän on sen verran uusi malli, ettei se siellä voi ollakkaan. Joten et voi verrata Ocua ja Ceedin laatua tilastollisesti.
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Autojen vikaindeksit ADAC-raportin mukaan/1135227018403
Kumma juttu, eipä ollut Ceed tuollakaan listalla. Ihme juttu.
On aivan turha yleistää vanhojen paskojen Kia malleja uusiin kehitelmiin. Aivan sama jos Skodan maine laskettaisiin ainoastaan takatuuppareiden maineen kautta. Skodat olisivat tällöin täysiä paskoja....
Suomeen tuotavat Kiat ruostesuojataan maahantuojan toimesta, joten tuskin ruostuminen on sen isompi ongelma kuin skodissakaan.
No, ainakin takuussa Kia hakkaa Skodan 7-2, tai 3-2, miten sen nyt haluaa katsoa.
Joten kyllä Kia Ceed järkevillä hinnoillaan ja loistavalla hinta-/laatusuhteellaan tulee pesemään Ocun myyntitilastojen kärkipaikoilta hyvinkin nopeasti, sillä molemmat automerkit on selvästi profiloitu "köyhille" suomalaisille. Joskin Ocu ei ole enään halpis, mitä se oli aikoinaan.
Ei ollut Ceed ADAC-listalla, ei. Mutta Kian pikkuauto oli. Jumbosijalla. Mutta ehkä historia ei ole tae tulevaisuudesta ...
Ceedia käytetään niissä kalliissa määräaikaishuolloissa kaksi kertaa useammin kuin Ocua. On hyvä laskea näitäkin kuluja ja mielellään etukäteen.
Ja herran haltuun on korealaisten vaihtoarvo muutaman vuoden päästä. Octaviat ovat tällä hetkellä hyvin arvonsa säilyttäviä, kymmenen parhaan mallin joukossa. Mutta ovatko korealaiset tai muutaman vuoden vanhat Kiat?!
Tuo arvonpudotus on se oikea iso menoerä, jota ei haluta autonpitämisessä laskea ...
"On aivan turha yleistää vanhojen paskojen Kia malleja uusiin kehitelmiin. Aivan sama jos Skodan maine laskettaisiin ainoastaan takatuuppareiden maineen kautta."
No totta kai se on sama, just niinhän tällä palstalla on tapana tehdä. Joka päivä joku neropatti tulee trollailemaan itäautoista ja kommunisteista.
Samat säännöt kaikille: Cee'd on siis ihan paska, kun vanhat Kiat on täynnä vikoja ja ruostetta.
ei liikuta mitä ostatte, minä tiedän mitä minä ostan, ja se riittää, huvittaa tuollaiset intokset))))
Kyllähän täällä suomi24:n palstoilla on ollut puhetta tuosta Delta-auton "takuusta". Tuo kiian 7 vuoden takuuhan on todella kahlitseva, kalliit huollot maksavat huimasti, ja ne pakko tehdä 7 vuoden ajan merkkiliikkeissä.
Lisäksi kiian takuu katkeaa kun koitat vaihtaa merkkiä, joka laskee niiden hintaa kuitenkin.
Jos ihminen selvittää tarkkaan, huomaa että tuo 7 vuoden takuu on suuri huijaus, tyhmien suomalaisten sumuttaminen vaan on liian helppoa.
Kia huolletaan joka 15000 ja Skoda joka 30000... Elikkä kiiaan tupla määrä huoltoja ja tupla hinta.??
Onko kuka selvittänyt mitä kian yksi huolto maksaa.
Onko niissäkin otettu huomioon pitkä takuu, sillä jollakin ne takuukorjaukset on kustannettava.
Älkää aina tarttuko niin tosissanne näiden hesseleiden kirjoituksiin! Ne(hesselit) saavat niin tehdessänne sen tyydytyksen mitä hakevatkin!