Minulla on kolmeviikkoinen poikavauva (laskettuaika oli vasta eilen) ja edelleen syö joka yö melkeinpä 1,5tunnin välein. Nyt alkaa jo vähän väsyttämään elikkä millä keinoilla olette saaneet syöttöväliä pidennettyä. Maitoa minulta tulee hyvin..
Tiheä syöttöväli
....
4287
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
NO meillä ainakin lapset syöneet ekat viikot tosi tiuhaan sekä päivällä että yöllä.
Itsekseen siitä sitten syöttövälit pitenivät.
Yritä ensin muita lohdutuskeinoja kuin tissiä lapsen itkuun. Joskus voi nukahtaa ihan syliin vain ilman tissiä tai tutin kanssa. Ja ulkona kannattaa nukuttaa. Ainakin meillä sisällä unet olivat aina katkonaisia, mutta ulkona nukkui pitkiä pätkiä.
Mulla poika oli 2 kk tissillä yöt päivät. Mulle kaikki sanoivat että sen ikäisen lapsen tulee saada niin paljon rintaa tissiä kun se haluaa ja että joka itkuun pitää tarjota rintaa. Näin neuvoo imetystukiryhmät ja neuvola ainakin tampereella. Kyllä se sitten itellään hakee ne syömisrytmit kun on siihen valmis :)
Tsemppia ja jaksamista sulle..tiedän kokemuuksesta että se on tosi rankaa. Ite olin kun haamu ekat 2 kk kun ei päässy irti vaavista muuta kun silloin kun lähti sen kaa vaunutteleen :)
Nyt poika 3kk ja ihan eri malli syö 2 tunnin välein ja nukkuu yönsä.
Tsemiä!! :)
niin vähän ajattelinkin, että tietyn ajan on vain jaksettava tissittää. Viime yönä kyllä nukkui 3h20min putkeen :o) Ja äiti tietty myös, itsekkin kuin eri ihminen. Pääasia kuitenkin, että pikkumies on tyytyväinen :o)
Meillä on juuri 10kk täyttävä poikavauva, joka vieläkin haluaisi sen puolentoista tunnin välein rintaa. Maitoallergian takia imetän varmaan vielä pitkään, en edes jaksa kuvitella pullojen kanssa pelehtimistä.
Neuvolassakin kysyivät, haluanko ohjeita unikouluun, mutta aika aikaansa kutankin. Ei se enää rippikoulussa meidän välissä nuku!
Ja sitä vartenhan minä töistä poissa olen, että lastani parhaalla mahdollisella tavalla hoidan.