Älkää unohtako muita maita

Nyt kun tuo Togo on puheenaiheena, niin älkää unohtako muita Afrikan köyhiä maita. Afrikassa on paljon muitakin köyhiä, lähetystyölle otollisia maita. Esimerkiksi Etelä-Afrikassa on alueita, joissa jopa 60% sairastaa vakavaa sairautta.

Nämä alueet tarvitsevat sekä taloudellista tukea, että Jumalan sanaa.
11417
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tärkeältä paikalta lähti hevosvaunuja kohti luvattua paikkaa. Lähes kaikki kääntyivät ennen pitkää pois oikeasta suunnasta. VAIN YKSI vaunu meni lopulta kohti pohjoista oikeaa suuntaa.

Äänestä

Ei vl kiinosta lähetystyö sinne oikeasti mustaan Afrikaan. Heille kyllä kelpaa se lähetystyö sinnen afrikan hyväosaisten pariin.

Ja sitten kun vielä tietää mitä katollinen kirko on omalla ehkäiykannallaan joka ei vl kannasta eroa mitenkään saanut aikaan niin en oikeasti tiedä mitä pitäisi ajatella.

Ihminen jolla ei ole tietoa voi todekka uskoa siihen Ja... esille nostamaan legendaan joka elää afrikassa... yhtymällä neitseeseen parantuu HIV viruksesta. Kuinkahan monta tyttöä on raiskattu tämän takia?

ON täysin kaksinaismoralista saarnata ehkäisemättömyyttä kun kärijöiki aina joutuvat naiset ja lapset.

Katollisen kirkon tiimoilta julkisuudessa on ollut näitä että nainen ei hyväksy kumia kun katollinen kirkko ei sitä hyväksy. Ja kun hän on kieltäytynyt seksitä hiv-positiivisen mihensä kanssa kun ei voi hyväksyä kuimia. Seurauksena on ollut raiskaus jonka seurauksena nainen on saanut hiv.

Tätä samaako me nyt sitten saamme odotaa vl kohtalta. Suomesta tiedän että raiskausia on selivaatin takia tapahtunut (avioliitossa).

Ja sitten se että kun joissain afrikan valtiossa katolliset pääsivät valtaan ja kielsivät kondoomien mainostamisen ja ehkäisyvalistuksen seurakuskena oli HIV räjähdysmäinen leviäminen.

Äänestä
  • Kovin on kaukana tuo katkirkko Jumalan valtakunnasta. Siksi ei pidä verrata herätysliikkeemme ja katkirkon lähetystyötä keskenään, varsinkaan Afrikassa.

    Äänestä

  • vl-pojke kirjoitti:

    Kovin on kaukana tuo katkirkko Jumalan valtakunnasta. Siksi ei pidä verrata herätysliikkeemme ja katkirkon lähetystyötä keskenään, varsinkaan Afrikassa.

    Vanhoillislestadiolaisuus on yllättävän lähellä niin roomalaiskatolista kirkkoa kuin islam-kuppikuntia.

    Äänestä

  • vl-pojke kirjoitti:

    Kovin on kaukana tuo katkirkko Jumalan valtakunnasta. Siksi ei pidä verrata herätysliikkeemme ja katkirkon lähetystyötä keskenään, varsinkaan Afrikassa.

    Itse asiassa ei tämä nykyinen vl-oppi ole kaukana katolilaisuuden oeptuksesta. Katolilainen uskon näkemys perustuu siihen ajatukseen, että Jumala edelleen lähettää ilmoituksia ihmisille. Tämä on ns. "jatkuvan ilmoituksen" oppi. Luther osoitti tämän kestämättömäksi ja todisti, että uskon tulee perustua ainoastaan Raamattuun. Jumala on ilmoitanut sanansa ja tahtonsa juuri Raamatussa. Muita ilmoituksia ei ole eikä tule. Siksi vain Raamatussa oleva Jumalan sana on uskon perustus, eikä sen rinnalle saa myöskään asettaa muita, ihmisten keksimiä opppeja. Tämä oli yksi Lutherin perussanomasta, sen lisäksi että hän kritisoi katolilaisten tekojen oppia.

    Vanhoillislestadiolaisuudessa ovat molemmat katolilaisuduen piirteet: usko jatkuvaan ilmoitukseen ns. "seurakunnan armoneuvoina" jotka ovat yhtä tärkeitä kuin raamattu, sekä tekojen oppi. Ihminen ei pelastu ilman vl-uskossa määrättyjä suorituksia.

    VL-liike on itse asiassa katolilaisuduen yksi herätysliike, opillisesti. Luterilaisuutta vl-usko ei ainakaan ole.

    Äänestä

  • vl-pojke kirjoitti:

    Kovin on kaukana tuo katkirkko Jumalan valtakunnasta. Siksi ei pidä verrata herätysliikkeemme ja katkirkon lähetystyötä keskenään, varsinkaan Afrikassa.

    Ehkäisyyn ja kumien käyttämiseen katolisen kirkon kanta on täysin yksi yhteen vl herätysliikeen kanssa.

    Jos ja kun katoliset ovat omaa oppiaan levittäneet afrikassa näemme mitä siitä on seurannut.

    Sano yksi syy miski vl leittämä oppi tässä kohdassa eroaisi yhtään millään tavalla seurauksiltaan katolisen kirkon levittämän opin kanssa.

    Se olennainen erohan on siinä että vl ovat oikein uskovia ja katolilaiset eivät.

    No miten sitten selität sen että kehittyneissä maissa kuten suomessa jota voidaan pitää yhtenä euroopan rikkaimista valtioista voidaan toimia kuten tuolla katolisessa afrikassa.

    Nainen pannaan paksuksi syöpähoitojen aikana. = naisen varma kuolema. Tämä ei eroa mitenkään siitä tilanteesta että nainen pannan ehkä jopa paksuksi hiv kera = naisen varma kuolema alikehityneissä maissa. Molemmissa tapauksissa naisen elämä olisi suurella todennäköisyydellä voitu pelastaa.

    Afrikassa tämä tarkoitaa usein myös lasten kuolemaa. Jolla toki ei ole mitään väli hehän kuolevat uskovaisina (kärsimysten, nälän ja sairauksien kautta tai joutuvat hyväksikäytetyiksi ym)

    Ja muutenkin vl ja katolilainen oppi eroavat tällä hetkellä yllättävän vähän toisistaan.

    Äänestä

Muutama vuosi sitten puhuttiin lämpimätsä vl-uskovaisten yhteydestä Venäjän uskovaisiin. Nyt tämä puuha tuntuu kokonaan hiipuneen. Mitä mahtoi tapahtua??

Äänestä

Enää ei hehkuteta Togoa SRK-mafioosojen lomaparatiisina. Siinä olet oikeassa, että muitakin köyhiä maita on autettava - olivatpa ne Afrikassa tai muualla.

Äänestä
  • Aivan, aloitus ketjuineen, jossa puolusteltiin SRK:n manöövereja Togossa on poistunut. Tulikohan aloittajalle ns. huono omatunto?

    Äänestä

  • Ymmärsin, että vl-lähetystyö Togoon alkoi ns. pöksylähetystyönä.
    Togolaismies rakastui nättiin vl-tyttöön, teki parannuksen, jne...

    Tulikin mieleeni, kun täällä Teknologiakaupungissa usenkin näen kiinalaisia, että voisihan joku vl-tyttö rakastua kiinalaismieheenkin. Tapahtuisi sama kuin Togossakin.

    Kiinassa on yhden lapsen politiikka, josta on ollut seurauksena se, että poikia ja miehiä arvostetaan tulevina vanhempiensa vanhuuden turvaajina enemmän kuin tyttöjä. Tyttölapsia abortoidaan, ja saatetaan hylätä, jolloin he joutuvat huonoihin oloihin ja lastenkoteihin.
    Ties vaikka nämä hylätyt joutuisivat myöhemmin bordelleihinkin palvelemaan vaimottomia miehiä.

    Miehiä Kiinassa siis riittää, mutta mistä heille vaimoja? Voivat pojat vaikka aloittaa kolmannen maailmansodan joutessaan, itsekeskeisiksi kasvatetut nuoret miehet, jos vain keskenään kaiskaavat, eikä ole toimeliaita vaimoja toppuuttelemassa ja muihin puuhiin innostamassa.

    No, tulevatpa Kiinan pojat tänne Suomeen opiskelemaan tai Nokian ynnä muun teknologian tehtailun firmaan töihin, niin täällä heidät voisi viedä rauhanyhdistyksille tapaamaan vapaita, usein "yli jääneitä" vl- neitoja avioliittotarkoituksella. Turhaanhan ei saa seurustellakaan.

    Se vain tässä kiinalaislähetyksessäkin on huono puoli, että jos nuori pari muuttaisi Kiinaan, niin pitäisi käyttää ehkäisyä, koska lapsia ei saisi kai useita olla.
    Suomeen jäädessään parilla olisi asia toisin, ja varmasti tulisi vl-sukujen geeneihin vaihdosta. Onhan jotakuta tämän palstan lukijaa sekin asia huolettanut.

    Kiinassa nuori vaimo voisi olla orpokodissa töissä,
    koska kotona ei olisi monta lasta.

    Myös evankeliumin julistustyötä voisi tehdä salaisesti ainakin miehen oman suvun parissa tai pitää seuroja niissä maalaiskiinalaisten köyhissä luola-asunnoissa ja maakuopissa, kuten alkukristitytkin katakombeissa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lähetystyö on tärkeää kirjoitti:

Nyt kun tuo Togo on puheenaiheena, niin älkää unohtako muita Afrikan köyhiä maita. Afrikassa on paljon muitakin köyhiä, lähetystyölle otollisia maita. Esimerkiksi Etelä-Afrikassa on alueita, joissa jopa 60% sairastaa vakavaa sairautta.

Nämä alueet tarvitsevat sekä taloudellista tukea, että Jumalan sanaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu