Mille lämpötilalle olette säätäneet talonne ilmastoinnin näin helteellä entä kosteuden. Onkohan 22 astetta pidemmän päälle liian kylmä kun kuitenkin ulos mennessä joutuu huomattavasti kuumempaan ilmaan. Kosteuden olen pitänyt 35% joka on kyllä kieltämättä aika kuiva mutta jotenkin miellyttävämpi nukkua kun kosteus ei ole tuon korkeampi. Riittääkö ilmanvaihdon määräksi kerran tunnissa vai pitäisikö olla kesällä suurempi, sähkön kulutus kuitenkin nousee aika rajusti jos vaihtomäärää kasvattaa ainakin näin helteellä.
Ilmstointikoneen asetuksista
3
1055
Vastaukset
- Sami
Luulisin että jäähdytyslämpötilaksi riittäisi joku 26-24 astetta. Monihan haluaa talvella lämmittää asuntonsa jonnekin 26 asteeseen. Normaali ilmanvaihdon määrä on kerran kahdessa tunnissa.
- Jocu
Me pienituloiset vain yritämme jäähdyttää pirttejämme yöilmalla.
Onneksi on mökkiviikonloppu edessä.
- mulla 23
Kesällä asunnon haluaa pitää viileämpänä kuin talvella. 22 astetta om ihan hyvä. Itsellä on 23. Mitä kosteampaa ilma on sen kuumemmalta se tuntuu. Kun pitää ilman kuivana niin sen voi pitää lämpimämpänä ja säästää jäähdytyskuluissa.
Kiertoa kannattaa pienentää kesällä niin ei maksa jäähdytys niin paljoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1541363
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä39946Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38695- 14610
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26598Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 28588
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver19570Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30557Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17543