Vaihdoin viikko sitten uuteen Mazda6 elegance 1,8.Vaihdokiksi jäi Mazda6 elegance 1.8 vuosimalli 2004 ajettu 73000km.Täysin ruostevapaa. Pesty kerran viikossa kotona tai automaattipesuussa mukana alustanpesu. Autoni vahasin kaksi kertaa vuodessa autoglymin tuotteilla.Tästä palkkioksi vaihdokkini hinnaksi tuli 17000e uuteen vastaavaan!
Uuden auton kokemukset verrattuna vanhaan ovat!
-parempi ulkonäkö
-moottori kiihtyvämpi
-Ykkönen ja kakkonen selvästi nopeampia eeteenpäin vieviä.
-lisäautomatiikka,sadetunnistin,itsetummeneva taustapeili,valoautomatiikka,sumuvalot.
-parannettu äänieristys
-audiojärjestelmä
-ratista hallittavat toiminnot
-hinta laatusuhde
-valmistetaan edelleen Japanissa
Kritiikkiä !!
-Käyttöohje ei mukana luvutustilaisuudessa. olivat vielä painossa.
-istuimet ei parantuneet
-lokeroita vähenpi kuin edellisessä
-ovi aukeaa liian ulos.
Kokonais vaikutelma ja ajomukavuus verrattuna vanhaan erinomainen.
Uuden auton kokemukset verrattuna vanhaan ovat!
-parempi ulkonäkö
-moottori kiihtyvämpi
-Ykkönen ja kakkonen selvästi nopeampia eeteenpäin vieviä.
-lisäautomatiikka,sadetunnistin,itsetummeneva taustapeili,valoautomatiikka,sumuvalot.
-parannettu äänieristys
-audiojärjestelmä
-ratista hallittavat toiminnot
-hinta laatusuhde
-valmistetaan edelleen Japanissa
Kritiikkiä !!
-Käyttöohje ei mukana luvutustilaisuudessa. olivat vielä painossa.
-istuimet ei parantuneet
-lokeroita vähenpi kuin edellisessä
-ovi aukeaa liian ulos.
Kokonais vaikutelma ja ajomukavuus verrattuna vanhaan erinomainen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
huolimattomilla, ja muilla kohjoilla! Kateellisilla ko. autoa omistamattomilla mm: 0.4 PELTiSEPILLÄ, kaarien vaihtajilla ja kaikilla muilla TAIVAANRANNAN MAALAREILLA! Niillä jotka ei MAZDASTA yleensäkään tiedä paskankaan vertaa! Vaan vituttaa niin maan per....... Kun ei oo päässy puikkoihin MAAILMALLA YLIVOIMAISESTI PALKITUN....makean näköisen M A Z D A 6 lähellekkään. MAZDA VOITTAJA KOKO EUROOPASSA!!! VOI ETTÄ...
plussaa kaikki! vuoden auto! ja moni kestänyt useamman vuoden...
työllistävä vaikutus autokorjaamoissa..!plussaa sekin..
kerran viikossa lokarin sisustat ja konehuoneen....
aamuin illoin, näet MAZDAN upeana silloin ILLOIN, AAMUIN ja silloin kun siitä UNTA NÄÄT!
M A Z D A ! Niille jotka arvostavat muutakin... ELÄMÄ ON IHANAA!!! Upeita helmikuun jatkoja kaikille MAZDALAISILLE JA KAIKILLE POSITIIVISESTI ELÄMÄÄNSÄ ETEENPÄIN KATSOVILLE!!!
RUOSTEEN RAISKAAMILLE AUTOTTOMILLE, KLAARA WAPPEN, OTTAKAA VAAN LISÄÄ, KYLLÄ SE SIITÄ RUOSTUU LISÄÄ, REIÄN VIERESTÄ SE LEVIÄÄ KU RUTTO, SE HERJA! HAISTAK..
onko joku nähnyt jossain yli kymmenen vuotta vanhan mazdan joka ei olisi umpiruosteessa! epäilempä että niitä ei ole!
auton omistat! Sinä jolla oli silloin aikonaan PASKA housussa. Onko kanttia kertoa! Vai hävetääkö vieläkin. Muisteleppa vähän, kerron lisää juttua tähän, kun vastaat kysymyk...?
ajo öylön tuosta ohi! OLJ MUUTE UUPPEEN NÄKÖNE,
KUUSKAKKONE, VIRHEETÖ, ISOLLA KONNEELLA OESKO OLLU VIISLITRANE V. VAE OESKO HELEVATA OLLU RIVI-12, OLJ KYLLÄ HIRVEE M A Z D A, OLJ KERTA KAEKKIJAAN. KULOKI IHA ÄLYTTÖMÄ KOVASTI, RUOSTEKKII KARIS IHA, ETTEI MUKKAA KERINNÄ. VITUTTAA, OLJ SE SEMMONE SE RX-8!
Kyll se katteelliselle tuas on ylpiäsemätöm paekka... se M A Z D A !!!
626 vm -89 ja vm -96. Kummassakaan ei ollut sen enempää ruostetta kuin muissakaan autoissani.
Ainakaan -96 mallissa ei ollut vaihdettaessa pilkkuakaan ruostetta. Corollasta paistoi pohja läpi ja istuimen kiinnikkeet ruostuivat irti. Volkkarista mätäni astinlaudat, citikasta ovien alareunat, pösöstä helmapellit, carina e:stä ovien alareunat parin vuoden ikäisenä... onhan näitä ollut 35 vuoden aikana muutama esimerkki.
jos haluat tietää niin lexus is200:sen (joka tänävuonna vaihtuu uuteen tieseli lexukseen)ja sit kakkosautona on ruosteeton rellu ennen sitä oli mazda mut se yhtyi happeen niin että kohaji.
simmosta auto ei suomen oloissa ole mikä ei ruostuis jostain paikasta 10v iässä!!! paitsi ehkä audin a2/a8 koska ovat alumiinikorisia.
kyllä oikeat autot kymmenenvuoden ikäisenä vielä koossa pysyy mutta nää kertakäyttöjapsit hajoaa silloin jo tuulessa.
LÖXÄBÖKSYÄ, NIIN LÖKÄPÖKSYÄ ETTÄ!
TU, NE VAA HAPETTUUU!
PILLAANTUUT MUUTE VAAN, HYVÄT BIILIT!
No olihan täällä muitakin tojotalla ajavia kuin minä.Vaimo ajaa rupisella 2000v masalla mutta ite sompailen ylpeänä 91 mallisella premiumilla(kaarina 2,lippalakki).
Kyllästyin tosiaan vanhaan mazdaan pari vuotta sitten ja vein 87 :n romikselle.Tämä 91 tojo on ehjä( joku välkky oli tajunnut suojata/massata sen ennenkuin tuli minulle)
Kohta tulee 300 tkm mittariin, en tiedä vaihtaisko sen diisseli tojota lexukseen vai diisseli karina kakkoseen.
Toisaalta meille Tojo-miehille Kakkonen on ykkönen !
Haluat siis sanoa, että Mazdan omistajat ovat hölmöjä kun niiden autot ruostuvat.
Niin minustakin!
Pelkkä 500 euron satsaus ruosteenestokäsittelyyn uutena hoitaisi ruostumisongelman historiaan. Ja meni sinullakin varmasti tuo sama 500 euroa niihin huoltsikan alustapesuihin.
Minustakin tuo uusi Kutonen on mielenkiintoinen auto. Saatanpa sen ostaakin --- mutta silti sen ruostesuojaus tehtaan jäljiltä on Suomen oloihin kelvoton!
tämmöstä kärpäsen paskan kokoista maata varten erikseen autoja tehtaalla suojataan! EI VARMASTI!
Suojatkaa itsekukin pirssinne niin kuin haluatte! Elekeekä täällä paskaa jauhako siitä ruosteestanne! RUOSTUU, RUOSTUU, RUOSTUU JA NE.
Hän joka pidempään piiliänsä pitää, suojatkoon!
Minä en suojaa, uus ja kolmen vuoden päästä vaihtoon! Suojatkoon seuraava, Hän saa oivan M A Z D A N ja haistattaa TEILLE kateellisille PASKAT! SIIS TEILLE KATEELLISILLE PASKAT!!! JA VIELÄ PASKAT!!!
PASKA MIKÄ PASKA ..se 6 MAZDA
KUUNTELEN? PASKA?
JA KUKA PERKELE SITÄ SUN RUOSTEESTAS KATEELLINEN OLISI!!??
"Pelkkä 500 euron satsaus ruosteenestokäsittelyyn uutena hoitaisi ruostumisongelman historiaan. "
millä ruostesuojaat konehuoneen tolppien yläpäät ja ovien liimasaumat,,,saa upottaa koko auton siihen ruostesuojaan
Vahalla.
no siitä vaan vahaamaan konehuone,,,
Konehuoneen tolppien yläpäästä kirjoitit aikaisemmin. Jos nyt olet vahaamaassa koko konehuonetta, niin oma on häpeäsi.
on ainakin jousien yläpää eri näköinen kuin vanhassa. Liekö tehty jotain parannuksia siihen.
kanssa-autoiliat kun huomaavat uuden kutosen???
...joko maali kuplii kutvosen pyöränkaarissa.
ole näkyvää ruostetta?
SÄÄLISTÄ...SÄÄLISTÄ...
tuollainen!!!!
Ajaa testivoittajalla ja saada muut kateellisiksi...
muuten kirjoittavasi MAZDA-palstalle??!
vai on se jo testeissäkin todettu NOPEMMIN RUOSTUVAKSI !!!
ONNEKSI OLKOON !
TUSKIMPA TUOSTA KUKAAN KATEELISEKSI TULEE...
Tänään 8.2.08 soitti kaveri joka puhui vähän huono suomi "men han ville taala svenska"
Hän halusi tietää Mazda 6 elegansen 1.8 ajettu 73000km kuntoa entiseltä omistajalta . Oli ostanut sen.Tämä auto on se vahdokki joka on tässä aloitetussa keskustelussa oleva 2004 mallin mazda 6.
Kerroin faktat jotka oli itse jo tutkinut ja myös ok huomioineen.
Vertailimme hintoja. Itse sain paremman hyvityksen kuin ostaja minkä hän maksoi autosta. Auto oli myynnissä runsaan viikon.
Meitä on kolme ylen tyytyväistä
-autokauppias
-minä, uuden auton ostaja
- vaihdokin ostaja
mazdat 6 pois hinnalla millä hyvänsä kohta ei osta enää kukaan!
peltiremontit edessä!