Hengenahdistus

Hmhh

Kysyisin vielä, että miten närästyksestä/limanerityksestä johtuvaa hengenahdistusta ja kurkun kuristamisen tunnetta voi hoitaa/lieventää? Hengenahdistus pahenee yleensä syödessä, enkä täten pysty syömään juuri mitään =(. Ahdistus pahenee myös iltaa kohti ja jostain syystä tuntuu, että happosalpaajalääkitys vain pahentaa sitä.

8

5170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmhh

      Unohdin kysyä, että voiko ruokatorventulehdus aiheuttaa tuollaista "kuristusta"?

      • refluksikurkku

        Minun mielstä voi. Olen ensisijaisesti ylärefluksitapaus. Minulla auttoi kouristuksiin vain tulehduksen lievittyminen
        (n. 3kk). Pahimmat kouristukset ja spasmimaiset
        jäykistymiset olivat kyllä elämäni pahinta aikaa.
        Otin sekä särkylääkeitä ja Sirdaludia (eivät pahentaneet olotilaa). Joskus vieläkin tulee tunne kuin joku tunkisi juomalasia kurkusta (ruokatorvesta)alas.

        Tämän lisäksi tein hartia/kaula/kurkkuliikkeitä ja ääniharjoituksia (yleisiä niska-hartia-selkäliikkeitä, muut fysioterapeutilta,
        voice massage -hierojalta ja puheterapeutilta).
        Söin vain suht nestemäisiä tai soseutettuja, koska kiinteämmän ruoan syönti (ja pureskelu)
        jumitti nielun takalihaksia pahasti.

        Pahoinvointia, oksentelua tai mitään mahaoireita
        ei esiintynyt missään vaiheessa.

        Tsemppiä!


    • pelle p

      Minulla ihan samat ongelmat (paitsi että pystyn kyllä syömään) enkä ole oikein keksinyt
      mikään mikä auttais. Eli jos keksit jonkun keinon niin kerro mullekin!

    • Outo lintu

      Muistakaa että vaikka sitä ei kaikissa lääkeselosteissa luekkaan että happosalpaajalääkkeen kun aamulla vetäsette kiduksiinne, pitää olla tunnin tauko ennen kuin otatte ns. aamupalan.

      Ja happosalpaajalääkkeillä on eroa, sen olen todennut että mulla auttaa vain yksi merkki (montaa merkkiä olen kokeillut), tosin valitettavasti aina ei sekään.

      Oliskohan niin että kun happosalpaajat otetaan aamuisin, tehot eivät riitä enää iltaan? En tiedä mutta tuo tuli vain mieleen.

      Tuo on kyllä varsin yleistä että tuo hengenahdistus tulee jostain syystä enemmän iltaisin ja kurkun kuristamisen tunne on tuttu vaiva, mm. eilen minulta meni se ohi istuessa, tuolia vaihtamalla.... Painaisikohan vatsaa jotenkin nuo jotkut tuolit kun istuu....

      • Hmhh

        Otan lääkkeen aina iltaisin, siinä 18 aikoihin, ja n. puoli tuntia lääkkeen ottamisen jälkeen tuntuu siltä kuin hengenahdistus pahenisi (mutten voi satavarmaksi sanoa, johtuuko se lääkkestä). Joskus kurkkua kuristaa niin paljon, että kasvoille nousee ihan kuumotuksen tunne, mikä katoaa muutamien sekuntien päästä, mutta kuristuksen tunne pysyy. Aika outo juttu. Pitäisi varmaan taas mennä lääkäriin.


    • Outo lintu
    • kisi vaan

      itsellä ei liman eritys aiheuta sitä hengenahdistusta ja kurkun kuristamista. päivän aikana ja juuri syönnin jälkeen yritän touhuilla seisten kaikenlaista. se auttaa kun ei käy istumaan tai makaamaan. syön 40mg nexiumia, lääkäri käski ottamaan sen aamuisin n. 15 min ennenkun syö mitään, mutta silloin oireet olivat illalla pahemmat. nyt otankin sen iltasella, niin se tuntuu tehoavan paremmin!

      • nuha

        Minulla on refluksi. Kaikki mahdolliset vaivat olivat. Leikkaus poisti suurimman osan. Köhiminen ja limaisuus ovat jäljellä. Minulle diagnosoitiin vasomotorinen nuha joskus aikoja sitten. Veto,painomuste, muutkinärsykkeet aiheuttavat kurkun köhää. Eli erilaiset ärsykkeet vaikuttavat limakalvoihin, ei ole allergiaa. Sisaruksillani on samaa, joten ajattelen että diagnoosi on oikea. Sopii myös refluksiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      4631
    2. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      15
      2618
    3. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2435
    4. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      64
      2433
    5. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      32
      1817
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      1631
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1496
    8. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      50
      1315
    9. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      66
      1294
    10. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      82
      1241
    Aihe